Zubna krunica predstavlja navlaku za zub koja prosto rečeno predstavlja veštački zub. Koristi se da zameni zub koji nedostaje ili za sanaciju zuba koju je toliko oštećen da mu plomba nije dovoljna. Ali može se koristiti i kao estetsko poboljšanje postojećeg zuba. Dokle god je koren zuba zdrav on može biti nosilac krunice, koja se za njega vezuje cementom. Krunica se može postaviti i na implant (veštački koren), a mogu se kombinovati i sa fasetama ili mostovima, u zavisnosti od toga da li nam je cilj da poboljšamo izgled zuba ili njihovu funkcionalnost.
Kada Vam treba zubna krunica?
– Ukoliko imate šupljinu u zubu koju nije moguće ispuniti plombom,
– Ukoliko Vam je zub istrošen, ali zdrav,
– Ukoliko Vam je zub oštećen ili napukao,
– Ukoliko Vam je zub oslabljen,
– Ukoliko Vam nedostaje zub.
Koje vrste zubnih krunica postoje?
Do skora su se u stomatoligiji koristile samo metalo-keramičke krunice za zube. Kao što im i ime kaže, one su napravljene od keramike i tankog sloja metala. Ove krunice su veoma pouzdane i dugotrajne, ali baš zbog toga što u sebi sadrže metal, one nikada ne mogu izgledati potpuno isto kao okolni prirodni zuba.
Danas se, pored vraćanja funkcionalnosti zubu, sve više vodi računa i o estetici. Tako su u savremenoj stomatologiji standard postale bezmetalne krunice. Ove krunice se izrađuju od cirkonijuma, koji je veoma čvrst mineral, otporan na pritisak i dovoljno elastičan da se može koristiti umesto metala. Zahvaljujući biokompatibilnosti (ne izaziva iritaciji u kontaktu sa tkivom) našao je i široku primenu i u medicini. Cirkonijum je dovoljno proziran i prelama svetlost na sličan način kao i prirodni zubi, pa se samim tim može bezprimetno uklopiti sa okolnim prirodnim zubima.
Kako izabrazi pravu vrstu krunice?
Obe vrste krunica za zube služe za popravku ili kozmetičko doterivanje zuba. Kada Vam zubar kaže da je Vašem zubu neophodna nova krunica, trebalo bi da znate sledeće:
Niža cena je glavna prednost metalo-keramičke krunice, jer je cena cirkonijuma viša u odnosu na cenu neplemenitih materijala. Ove krunice su veoma otporne na pritisak, pa se zbog uštede predlaže da budu postavljene u zadnjoj regiji, gde se obavlja žvakanje. Zbog prisustva metala u njima, mali procenat ljudi može imati alergijsku reakciju na ove krunice. Kod ovih krunica je potrebna obimnije obrada zuba, a u slučaju povlačenja desni može se videti metalna osnova krunice. S obzirom da metali oksidiraju, u nekim slučajeva može doći do formiranja sivih naslaga oko desni.
Bezmetalne krunice na svojoj strani imaju estetski efekat, jer se zbog transparentnih svojstva cirkonijuma može postići izgled prirodnih zuba. Izrada ovih krunica je preciznija, lako se ponavlja u slučaju pomeranja pacijenta prilikom uzimanja digitalnog otiska i znatno je brža (zubi se skeniraju i zatim na osnovu tog snimka frez mašina izrađuje krunicu). S obzirom da se izrađuju od biokompatibilnog materijala, pacijent ne može imati alergijsku reakciju na njih. Kod ovih krunica je potrebno i mnogo manje oblikovanje zuba.
Obe vrste krunica se mogu kombinovati, pa tako nije redak slučaj da se metalo-keramičke krunice nalaze na zadnjim zubima, dok su bezmetalne krunice na prednjim.
Kako održavati zubne krunice?
Zubne krunice su same po sebi dugotrajne, ali ih je potrebno održavati na isti način kao i prirodne zube. Da biste što duže bili zadovoljni sa svojim krunicama preporuke su sledeće:
– Perite zube laganim pokretima dva puta dnevno. U slučaju da su Vam desni osetljive, koristite “sensitive” paste za zube
– Jednom dnevno koristite i konac za zube
– Izbegavajte čvrstu hranu, jer postoji mogućnost da krunica napukne (kao i prirodan zub)
– Ukoliko “škripite” zubima dok spavate, može razmisliti i o štitniku za zube.