- Specijalni antikorupcijski tužilac imaće svoju policiju koja neće zavisiti od ministra i političara, a kazne za javne funkcionere biće veće no što za isto delo propisuje Krivični zakonik, rekla je Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP), povodom Predloga Zakona o specijalnom tužiocu za borbu protiv korupcije javnih funkcionera koji je SSP danas usvojila.
Glavni odbor SSP usvojio je danas u Zrenjaninu ovaj predlog zakona po uzoru na rumunsku praksu i njihovu nekadašnju antikorupcijsku tužiteljku Lauru Kadrucu Keveši koja je, navela je Tepić, “osudila preko 2.250 funkcionera za korupciju, a među njima i jednog premijera koji je bio na funkciji u momentu procesuiranja, kao i pet ministara, 26 poslanika, 97 gradonačelnika”. Rumunski zakon Tepić je prevela na srpski i, kako je istakla, čast joj je što je komunicirala sa Laurom Keveši i od nje dobila ohrabrenje da se takva praksa primeni i u Srbiji.
- Po zakonu koji predlažemo, specijalni antikorupcijski tužilac ima svoju policiju i ti agenti su odgovorni samo njemu, a ne ministru unutrašnjih poslova i političkoj sinekuri pa da se dešava da dokazi “nestanu” ili se drže u fioci dok slučaj ne zastari.
Takođe, ukoliko su počinioci krivičnog dela korupcije javni funkcioneri, kaznene odredbe povećavaju se za trećinu ili se udvostručuju u odnosu na kazne koje krivičnim zakonikom propisane za ista dela, rekla je Tepić.
Ona je navela da će se antikorupcijski tužilac baviti i istraživanjem zloupotreba fondova Evropske unije, a da će se sudije i tužioci teretiti za zloupotrebu službenog položaja ne samo kada počine konkretno delo, već i kada ne čine ono što treba da čine. Zatim, pripadnike vojske procesuira vojni tužilac u saradnji sa antikorupcijskim, ali ispred organa antikorupcijskog, a ne vojnog pod velom tajne, navela je Tepić.
- Živim za dan kada će ovaj zakon stupiti na snagu pa da sve koji su činili koruptivne radnje vidimo na optuženičkoj klupi, a da to radi nezavisni antikorupcijski tužilac, poručila je Tepić.
Predsednik SSP Dragan Đilas najavio je da će ova stranka u narednih mesec dana predložiti i zakon o poreklu imovine koji će se odnositi i na funkcionere ali i “na ostala lica koja će biti interesantna poreskim organima – od biznisa do estrade”.
- Nije problem da se bilo ko fotografiše sa bazenima i đakuzijima od milion evra, ali hajde da vidimo da li je poštovana gospođa platila državi poreze na prihode koje je napravila. Ako ste legalno zaradili, trošite kako hoćete, ali ako niste – onda ste u problemu. To će važiti za sve i prvo ćemo krenuti od nas samih, poručio je Đilas.
Sve je to u redu, ali ako baš hoćete da idete do kraja onda morate da napravite i predlog zakona o botovima kao što sam vam već predlagao. Evo ponoviću šta sam tražio da se u taj predlog unese, pa neka se svako ko vidi ovaj tekst prema tim idejama odredi po nahođenju: 1. Oduzimanje dela građanskih prava, tj. prava glasa i prava na političko udruživanje i delovanje 2. Zabrana zapošljavanja u svim državnim ustanovama i organizacijama 3. Konfiskacija imovine koju su za vreme botovanja stekli. Samo mi se nešto čini da i vi imate svoje botove, pa se zato po ovom pitanju ne oglašavate.