Da li ste čuli da država Vanuatu nije više na crnoj listi Međudržavnog tela za borbu protiv pranja novca FATF? Taj Vanuatu, dakle, više nije visokorizična zemlja za međunarodni finansijski sistem i zemlja koja ima „sistemske manjkavosti“ u borbi protiv terorizma i pranja novca. I država Irak je skinuta sa te liste. Obe su se od februara popravile. Srbija se nije popravila, pa se još nalazi na toj ekstremno kompromitujućoj listi, zajedno sa Etiopijom, Ganom, Sirijom i Pakistanom.
Kad je Insajder ovu vest objavio, srpski zvaničnici ostali su upadljivo nezainteresovani. Predsedniku države Aleksandru Vučiću, koji ima naviku da drži svakodnevne tirade na sve teme koje mu padnu na pamet, počev od tvitova, jelke, fontane, do duhovitosti o ulozi žena u srpskom društvu, ova vest uopšte nije privukla pažnju. Možda može da se desi da ga neko mnogo iznervira, pa da naknadno optuži Jeremića, Đilasa ili nekog od neprijatelja koji mrze Srbiju. Premijerka Ana Brnabić, kad je vest pukla, nije se dala isprovocirati – ni nju ova tema nije zainteresovala, pa je bukvalno pobegla od novinara i ostavila ambasadora Amerike Kajla Skata da da neku diplomatsku izjavu kako se nada da će Srbija sa ove liste biti sklonjena.
FATF je međunarodne standarde doneo baš 2012. godine, kad je SNS došao na vlast, i Srbija se tad obavezala da će ih poštovati. Kako ih je poštovala, vidimo i po tome što je sa pomenutim zemljama stavljena na crnu listu, sa koje sada nije skinuta. A Vanuatu i Irak jesu. Okreni-obrni, nikako ne može da se prebaci odgovornost na prethodnu vlast, slučaj je jasan kao dan. Zato se i beži od izjava. Dakle, Srbija je zemlja osumnjičena za pranje novca, finansiranje međunarodnog terorizma i zemlja u kojoj se ne može transparentno i lako utvrditi stvarno vlasništvo nad firmama. Između ostalog.