- Od dolaska SNS na vlast, na vrhu Ministarstva unutrašnjih poslova smenilo se ukupno četiri ministra. Niko od njih nije došao iz sektora bezbednosti niti je ranije imao iskustvo sa rukovođenjem ovako velikog, komplikovanog i za državu ključnog resora, navodi se u saopštenju Odbora za bezbednost stranke Srbija centar – SRCE, koje prenosimo.
Stekao se utisak da je svako od njih samo pomoćnik Aleksandra Vučića za unutrašnje poslove, tačnije za različite poslove koje su prevazilazile nadležnost ovog ministarstva. Od praćenja i progona opozicionih prvaka, novinara, aktivista i osoba koje bi na društvenim mrežama kritikovale aktuelnog predsednika, preko podrške nelegalnim poslovima: tranzitu migranata, fizičkog obezbeđenja splavova i restorana, sumnjivih poslova – kakva je plantaža Jovanjica postala simbol, do tolerancije paravojnih i para kriminalnih grupa koje su izvodile akcije u podršci vladajuće stranke.
Sve ovo pratilo je i još uvek prati neadekvatan izbor kadrova na rukovodećim mestima unutar Ministarstva i Policije, uz negativnu selekciju kadrova po principu lojalnosti, političke pripadnosti i nepotizma. Na ključne dužnosti dovode se ljudi koji su članovi vladajuće stranke, sa skromnim ili samo formalnim obrazovanjem, bez iskustva u unutrašnjim poslovima ili sa zadatkom da kontrolišu da se neki od ilegalnih poslova obavljaju bez smetnje ili čak uz asistenciju policije. Ključna mesta su ostajala nepopunjena, kao što je to slučaj sa mestom direktora policije.
Stoga nije čudo da iz policije (kao i iz Vojske Srbije) odlaze profesionalci. I to oni najiskusniji. Okolnosti u kome se na vodeća mesta uprava ili nižih celina postavljaju nestručni i partijski ljudi, odnosno u kome se progone oni policajci koji su na tragu značajnih kriminalnih dela, uticali su na mnoge profesionalce da iskoriste pravo za prevremenu penziju ili jednostavno potraže posao u drugim profesijama. Oni manje spremni za radikalne korake, pribegli su oportunizmu i jednostavno puštaju da događaji prolaze pored njih, svesni da malo toga mogu da promena a da ne naštete svojoj egzistenciji. I pored nekoliko postojećih policijskih sindikata, o ovom problemu se malo govori u javnosti, jer su sindikati pod kontrolom ministra a sve zarad ličnih privilegija njihovih predstavnika.
Srbija centar se zalaže za obnavljanje poverenja u policiju. Ono će se postići kroz rešavanje svih afera u kojima je jasno da su bili angažovani i pripadnici policije, a drugi policajci bili ti koji su zbog pravilnog postupanja dospeli pred sudove ili izgubili živote pod sumnjivim okolnostima. Zalažemo se za procesuiranje svih slučajeva veza pripadnika MUP-a i policije sa organizovanim ili drugim vidovima kriminala i na taj način razrešiti sve javne dileme oko povezanosti države i kriminala, a što je bila karakteristika u prošloj deceniji.
Težišna aktivnost policije mora biti dosledna borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Srbija centar se zalaže da se obezbedi dosledna depolitizacija stručnih organa ministarstva unutrašnjih poslova i policije. Insistiramo na stručno adekvatnoj i depolitizovanoj strukturi kadrova u unutrašnjim poslovima i policiji, uz pozitivnu selekciju kadrova koji su dokazani u profesionalnom i moralnom polgedu. Samo tako neće doći do osipanja iskusnih kadrova iz unutrašnjih poslova, samo tako će policija povratiti poverenje građana i zaustaviti opšta kriminalizacija srpskog društva.