SPOMENIK PALIM ŠUMADINCIMA

Društvo Grad

Kragujevčanin Zoran Savić svojim telefonom godinama beleži događaje, ali i fasade, kragujevačke ulice… Njegove fotografije jednom će biti značajna arhivska građa za istraživanje nezvančnog života Kragujevca druge decenije 21. veka.

Glas Šumadije donosi fotografiju Spomenika palim Šumadincima, koju je u večernjim satima snimio Zoran Savić.

U Kragujevačkom Malom parku, neposredno kraj gradske pijace, nalazi se jedan od najznačajnijih spomenika podignutih u Srbiji u periodu između dva rata, Spomenik palim Šumadincima.

Spomenik je smešten u centralnom delu parka i čitav prostor sa pristupnim stazama njemu je podređen i prema njemu oblikovan. Daje poseban pečat ne samo Malom parku, već i čitavoj okolini i predstavlja ukras ovog dela grada. Delo je jednog od najvećih jugoslovenskih vajara Antuna Augustinčića. Spomenik je podignut 1932. godine. Njegovo podizanje, predstavljao je veliki događaj ne samo za Kragujevac već i za čitavu Jugoslaviju. O otkrivanju Spomenika palim Šumadincima pisao je tada i pariski „Ilustrasion“.

Građen je na krstastoj osnovi. Do uzdignutog kamenog postolja vodi nekoliko stepenica kružnog toka, a na samom podnožju umetnuta su četiri reljefa. Na postamentu su četiri grupe figura, livene u bronzi, koje simbolizuju četiri pokolenja i četiri istorijske epohe, kroz četiri događaja, Prvi i Drugi srpski ustanak, Balkanske ratove i Prvi svetski rat. Iz sredine postamenta uzdiže se stub obložen pločama granita, na čijem je vrhu smeštena statua devojke, livene u bronzi, u iskoraku sa podignutom rukom iznda glave. U ruci devojka, ponovo, drži krunu. Naime, posle Drugog svetskog rata kruna je na neprimeren način bila skinuta i umesto nje stavljen lovorov venac, koji je devojka držala do početka devedesetih godina prošlog veka, kada je kruna vraćena na svoje mesto.

Realizujući Spomenik palim Šumadincima u Kragujevcu, Augustinčić je ušao u istoriju monumentalne spomeničke plastike, a Kragujevac i Šumadija dobili su jedan od najlepših spomenika naše novije istorije. Spomenik je zaštićen od 2001. godine.

Tagovi:

5 thoughts on “SPOMENIK PALIM ŠUMADINCIMA

  1. Šta znači zadnja rečenica spomenik je pod zaštitom? U Kragujevcu je snimljen deo filma o spomenicima Jugoslavije, koji će biti prikazan na Festivalu u Beogradu i to je bilo u najavi na N1. Taj film počinje sa prikazivanjem zaštićenog spomenika V3 koji je po autoru napušten i služi za rekreaciju i treniranje penjanja uz stenu https://www.youtube.com/watch?v=aI5PYOY4V-E. Pošto je Nikoilić dao saglasnost za to snimanje preko Muzeja 21.oktobar koji je zadužen za sve spomenike u parku Šumarice, i pošto nije reagovao na ovo skrnavljenje posle završenog snimanja, možda on priprema da i V3 pretvori u rekretivnu stenu za penjanje, pošto je u Spomen Parku Šumarice na jezeru već dozvolio da se napravi Avantura Park. Takvo skrnavljenje spomenika uz dozvolu lokalne samouprave prećutno, ima samo u Južnoj Mitrovici i Kragujevcu. Zbog ovog skandala, Nikolić mora odmah da ostavku, jer je osramotio Kragujevac i Srbiju, i sada će zbog njega kad film krene sa prikazivanjem , ceo svet da misli da mi kragujevčani smatramo da je normalno da polugoli hulgani preko dana, gaze po telima dece na spomeniku u Kragujevcu. E pa Radomire Nikoliću preterao si ! Vučiću smenjuj ga ili če narod na izborima zbog ovog skandala sam da ga stavi tamo gde treba, a to je poslednje mesto za SNS na izborima na proleće, koje pripada onima koji skriveno podržavaju skrnavljenje spomenika !

    1. Potpuno ste pogresan zakljucak izveli iz par sekvenci pocetka ovog filma. Spomenik „Ptica slomljenih krila“ ili poznatiji kao V3 nije NIKADA koriscen kao stena za slobodno penjanje, niti je ikada zapusten. Pre nekoliko godina je cak kompletan spomenik obnovljen kada je bio oblozen skelama. Ova scena je verovatno i snimljena tada, jer se vidi samo vrh spomenika i covek na njegovom vrhu u par sekvenci. Kragujevcani se vrlo predano odnose prema celokupnom kompleksu spomen-parka „21 oktobar“ i nikada, cak ni za vreme 90-tih spomenici nisu skrnavljeni ili osecivani ili zanemarivani u bilo kom obliku. To je zapravo i primer kako se cuva spomenicko nasledje i Sumarice su najbolji primere za to, ako ga uporedimo sa recimo slicnim komplesima u Kraljevu, Cacku, Krusevcu, Bubnjem u Nisu ili cak i sa Jajincima ili komleksom u selu Jabuka kod Panceva. Dakle molim vas da ne sudite na osnovu par scena iz nekog umetnickog filma.Za odlazak Nikolica se potpuno slazem sa vama. Pozdrav!

  2. Dule, nema potrebe da prikrivate ovu sramotu sa radom na spomeniku, jer je u pitanju ipak skrnavljenje i rekreacija U ovom trejleru https://www.youtube.com/watch?v=aI5PYOY4V-E se vidi da je mladić na filmu polunag…da se zatrčava da se popne 3:57 i da se penje po spomeniku kao po steni za slobodno penjanje u 4:13. Ovaj film treba zabraniti jer sramoti sve kragujevčane i gradjane Srbije jer će se prikazivati svuda po svetu. Gradonačelnik naravno treba da da ostavku zbog ovoga. Opozicija izgleda u Kragujevcu ne postoji jer bi svi trebali da reaguju zbog Nikolićevog dopuštanja snimanja filma sa skrnavljenjem spomenika V3. Za ovo bi neko u demokratskim državama bio odmah uhapšen a ne bi se o ovome pisalo kao o umetničkom filmu. Nečija namera jeste i to nikako dobronamerna. Jel ovo poziv za sve rekreativce iz grada i iz Evrope da dodju i ovo rade. Sramota za Kragujevac i gradonačelnika koji je ovi dozvolio !!!

  3. Ma kavi radnici, skele i radovi. Taj mladić je u patikama i bermudama za sport i vidi se i krenuo je da trči i na snimku se vidi da se penje i to od podnožja do vrha i nema nikakvih skela na snimku. Ovo je uvreda za ceo Kragujevac. Moguće je da nisu ni pitali Muzej nego su na kvarno snimili. Ako su to uradili Muzej sada mora službeno da reaguje i spreči ovu sramotu ili će ipak biti da su im dali saglasnost i za ovo. Bruka za Radomira, ako ne spreči emitovanje ovog filma sa takvim scenama. Ako se ne oglasi, treba ga smeniti odmah, jer je to isto ko da je dao dozvolu da se po spomeniku V3 penju !

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.