Na ukupno 12 službenih putovanja išlo je 13 članova Gradskog veća, uključujući i gradonačelnika Kragujevca, ali i predsednika Skupštine grada, od konstituisanja Skupštine 12. marta do septembra ove godine. Na neka putovanja gradski čelnici išli su zajedno, na neka samostalno. Negde su bili učesnici, a većinom samo gosti, čiji je smeštaj uvek pokrivao organizator, dok se za put, osiguranje putno i zdravstveno, kao i trošak iliti dnevnice pobrinuo grad Kragujevac.
Portal Glas Šumadije već je pisao o službenom putovanju zamenika gradonačelnika, Dejana Ružića, čija je poseta Seulu, Kragujevčane koštala oko 4.400 eura. Kao i službeno putovanje većnika zaduženog za privredu, Radomira Erića, čiji je trodnevni boravak u Vrnjačkoj Banji koštao, gotovo identično kao i hotel u Seulu, odnosno nešo više od 110 hiljada dinara.
Od pomenutih 12 službenih putovanja, u čija rešenja je portal Glas Šumadije imao uvid, možda i najinteresantniji jeste onaj na ’’Burgerfest’’ u Nemačkoj. Gradonačelnik Kragujevca, Nikola Dašić, predsednik Skupštine grada Ivice Momčilovića i član gradskog veća zaduženog za finansije, Nenad Stanišića, boravili su tako od 4. do 7. jula u gradu pobratimu Ingolštata, kako je u rešenju navedeno, kao učesnici na gradskom“Burgerfestivalu“.
U Rešenju o službenom putovanju se ipak ne navodi ne navodi na koji način je delegacija iz Kragujevca učestvovala na festivalu, a izpstalo je i zvanično saopštenje grada, koje inače prati obilje fotografija. I dok je grad pobratim snosio troškove smeštaja i hrane, trošak puta pao je na teret Grada.
Tako su gradonačelnik Dašić, predsednik Skupštine Momčilović i većnik Stanišić, službenim vozilom sa vozačem došli do aerodroma Nikola Tesla, a potom avionom, u aranžmanu turističke agencije Holiday, otputovali do Minhena. Tačnu cenu karata za pomenutu destinaciju nismo uspeli da saznamo, ali smo zato pretragom letova ustanovili da su najverovatnije putovali nemačkom Lufhansa, čije se karte za pomenuti termin kreću od 305 do 440 eura po osobi. To bi značilo da je samo za karte izdvojeno između 900 i 1.300 eura.
Prema pravno-informacionom sistemu Republike Srbije, koji unapred propisuje cenu dnevnica za inostranstvo, gradonačlenik Dašić, predsednik Skupštine Momčilović i većnik Stanišić dobili su nešto više od 1.000 eura (ukupno), za trošak. A tu su još i putno i zdravstveno osiguranje koje pokriva poslodavac, u ovom slučaju grad Kragujevac.
Dakle za trodnevnu posetu ’’Burgerfestu’’ gradonačelnika Dašića, predsednika Skupštine Momčilovića i većnika Stanišića, Kragujevčani su platili najmanje 2.000 eura.
I tu dolazimo do druge, možda najinteresantnije stvari. Od 12 službenih putovanja, za samo jedno se navodi da je predviđeno budžetom grada Kragujevca za 2024. godinu, dok se za još dva Rešenjima navodi da će biti plaćeni budžetom grada sa pozicije Gradskog veća. Pot na pomenuti “Burgerfest“, nije jedan od njih.
Od maja do kraja avgusta ove godine, većnici su putovali četiri puta u Nemačku, tri puta u Grčku, baš kao i u Bosnu, ali i po jednom u Češku i Poljsku.
I čini se da većnici ne propuštaju pozive grada pobratima Ingolštata, bez obzira na povod. Tako je, pored posete ’’Burgerfestu’’, članica gradskog veća za zadužena za lokalnu samoupravu, Sanja Tucaković, boravila u ovom Nemačkom gradu od 27. do 29. juna, kako bi prisustvovala ceremoniji uručenja medalje ’’Zlatni građanin’’, gradskom većniku i načelniku Odeljenja za kulturu, Gabrijelu Engertu.
I ovoga puta, smeštaj i hrana bili su o trošku grada domaćina, ali je troškove puta snosio Grad. Prevoz do aerodroma, kao i povratak sa istog, službenim vozilom sa vozačem, a avio karta opet preko turističke agencije Holiday, nemačkom Lufthansom, po ceni između 305 i 440 eura.
Tu su još i putno i zdravstveno osiguranje, baš kao i dnevnica u visini 260 eura, dok ni sa ovog, baš kao ni sa “Burgerfesta“, nismo mogli videti izveštaj sa putovanja.
U Ingolštat se još išlo i na 22. Međunarodni salon antiratne karikature ’’Kragujevac 2023’’, u okviru festivala ’’Svet ima mnogo boja – Ingolštat internacional’’, pod istim ulovima kao i prethodna dva puta, dok je četvrta poseta Nemačkoj bila poseta Berlinu.
Tačnije učešće gradske većnice za zdravstvo i socijalnu zaštitu, Jelena Pavić, u programu ’’Municipal Europe-Possibilities’’, u organizaciji nemačkog Ministarstva spoljnih poslova i Instituta GETE od 2. do 8. juna. Za razliku od prethodnih poseta Ingolštatu, poseta u Berlinu u potpunosti je bila pokrivena od strane organizatora.
Ipak i pored toga što je organizator snosio sve trokove, uključujući i troškove prevoza i hrane, za razliku od ostalih rešenja o službenim putovanjima, u ovom je navedeno da pored dnevnica (nešto više od 600 eura), većnica Pavić ’’ima pravo i na troškove za dodatne obroke i lokalni prevoz prema dostavljenim računima po povratku sa službenog putovanja’’.
U Grčku se, kao što smo već napomenuli, išlo tri puta. Jednom u Prevezu, jednom u Katerini i jednom u Dionu (tako bar stoji u rešenjima o službenom putu). Za prva dva, troškove puta i smeštaja snosio je organizator, dok je za Dionu (antički teatar), a zapravo opet Katerini, na 53. Olimpus fest, bilo potrebno obezbedini prevoz.
Tako su većnica za kluturu, Ana Jelić, i većnik za investicije i upravljanje projektima, Aleksandar Milošević, do pomenutog grada u Grčkoj išli službenim vozilom, sa vozačem. Tačnije, službeno vozilo grada, baš kao i službeni vozač koji radi za grad, vozili su većnike 600 kilometara u jednom i još toliko u drugom pravcu.
Kao što smo već napomenuli većnici su išli i u Bosnu i Hercegovinu i to na obeležavanje dana grada Prijedora, na obeležavanja Ilindana – krsne slave Opštine Oštra Luka, kao i u Mostar, u okviru posete kraguejvačkih sportista ovom gradu.
U Brno u Češku se išlo u studijsku posetu u okviru projekta ’’Osnivanje regionalnog centra za cirkularnu ekonomiju’’, dok se u Poljsku išlo radi učešća na minifestaciji ’’Dani Bielsko-Biale’’.
Sramota!!!!! Za koga si glasao narode??? Jel ovi sto nana daju parizer i majonez ,a idu na burger fest…Ma ne mogu vise da pominjem ove sluge tiranina,svi ce na robiju uskoro.
Pa dobro nije problem ici negde nego cemu sve to?
Dakle, kao i profesori sa drzavnih fakulteta, idu vani, amo tamo o trosku Drzave tj. trosku svih poreskih obveznika a rezultata nema. Tempus projekti, sto kazu deca ma ludilo, nagrade, jedini, prvi, nema nigde, tigrovi… i na kraju balade zakljucak sledi, Alajbegova slama.
Ono ka pa valja videti sveta al ne o trosku hehehehe