Više od 220 sudija i tužilaca u Srbiji potpisala je saopštenje u kojem izražava zabrinutost povodom izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je tokom razgovora s građanima u Leskovcu najavio mogućnost smena policajaca i tužilaca koji, kako je naveo, „ne budu štitili poredak i zakon“.
Udruženje tužilaca Srbije ocenilo je ovu izjavu kao direktan pritisak na pravosuđe i pozvalo poverenika za samostalnost Visokog saveta tužilaštva da reaguje.

- Tu je predstavljen jedan neprimeren uticaj, ali pored predsednika Republike i građani Srbije su nezadovoljni radom policije i tužilaštva. Nalazimo se u međuprostoru između nezadovoljstva najviših državnih funkcionera i građana, izjavila je Lidija Komlen Nikolić iz Udruženja tužilaca Srbije za Insajder.
Ona je dodala da bi, pored poverenika, trebalo da reaguje i vrhovni javni tužilac, ne samo povodom ove izjave, već i u ranijim sličnim situacijama.
Na listi potpisnika ovog saopštenja našle su se sudije i sa Osnovnog, Privrednog, Apelacionog i Višeg suda u Kragujevcu. Takođe, na ovoj listi našli su se i potpisi tužilaca sa Osnovnog i Višeg tužilaštva u Kragujevcu.
Potpisnici saopštenja ističu da je „poslednji trenutak da sudije i tužioci koji su do sada ćutali dignu svoj glas“ i najavljuju da njihov broj nije konačan.
Izvor: Insajder
Tužilaštvo je odavno korumpiranl i neradno, zato se i bune umesto da objasne zašto munjevito brzinom oslobađaju kriminalce koji razbijaju, ruše, uništavaju državnu imovinu, nelegalno sprečavaju normalne ljude da se kreću ulicama, biju neistomišlennike………
Tako je! U pravu ste 100%!
Sud i policija postali stranački i sad može da se sprda sa njima kako ko hoće. Naravno poštovanje pojedincima koji to nisu radili. Ali oni nisu ni napredovali u struci. Ovo zemlja mora da bude pravna. Pored policije u parku kriminalci i oni okreću glavu. I sad dolazi na naplatu
Naravno da su gradjani a i vlast nezadovoljni tužiocima sudijama pravosudjem u celini jer ne rade svoj posao kako pravda i zakon nalaze a ne da se nalazite izmedju njih.
Bravo za časne, poštene i pre svega hrabre ljude pravosuđa. Podrška za njih.
I treba smena , svima . Dosta vise izivljavanja na vecini .
Policija i pravosuđe nemaju pravo na političko angažovanje bilo koje vrste i dužni su da štite ustavni poredak. Dakle ko neće da radi i da sprivodi zakone ove države, ne mora i niko ih ne drži tu, nek ide gde mu je bolje. Ko radi mora da postupa i skladu sa zakonima prema svima i prema svakom jednako, bez obzira.
Što pre treba da se menjaju. Drže predmete i ne pokreću postupke, odugovlače, ne kažnjavaju nego puštaju, blagonakloni na protestante koji ruše i uništavaju grad, krše zakon…
Treba da ih smeni. Svi koji ne rade posao po zakonu trebaju biti najureni.
Bravo za korektnost,ako je 10 %potkupljeno krvavim novcem,valjda ovih 90% zele da rade savesno,ili da nemamo zakon,da se vratimo u pecine,i svi kamenje u ruke,ko koga stigne?!
Alo bre stanite ovaj tzv Samo zvani presjednik misli sa svima komandovati. On zna ako Tu. Ilaštvo proradi otkaže mu poslušnost oni svi idu pod istragu i Zatvor Studenti i Narod nisu protiv Ustava i Države nego protiv vlasti kriminalnog Režima i dogorelo je ili mi ili oni. SVAKI DAN SVE JE VIŠE POBUNE I SAMO MIRNIM PUTEM DASE SKINU SA VLASTI Dahije osmanlije ZA SVE KRIMINALNE I IZDAJNIČKE grupa znači protiv Države nije Nitko to Vučić uvek podvaljuje kao napad na Državu. Narod je Država a oni su poverenici da rade za državu i narod. Znači državni činovnici sluge našoj Državi. Otkud je Srbija Vučićev i uvek ponavljajući kao papagaj nedam Srbiju nedam Srbiju. Nije to njegova prćija. Narod je ustao i kaže teraj sa tog radnog mesta nisi kako treba i Dovidjenja u Tužilaštvu.
Bravo za časne sudije tuziove policajce, ovaj av verovatno misli na svoje korumpirane.
Bravo za časne u pravosuđu.Da imamo državu samo takvi bi i mogli da rade ovaj posao.
Promene su neminovne I izvesne jer građani više ne žele da trpe.Ova država nije Vučićeva prćija!
Nekoliko zapažanja na vest da su 3 tužioca iz Kragujevca potpisali Saopštenje. Prvo, pripadam ogromnom broju građana u Srbiji koji nemaju poverenje u rad tužilaštva. Zapravo, tužilaštvo u Srbiji više nije u stanju da obezbedi ostvarivanje čak ni elementarnih standarda pravne države. Drugo, s obzirom koliki je broj tužilaca u Kragujevcu, vest bi trebala ba bude da su samo 3 tužioca potpisala Saopštenje. Treće, najmanje za jednog popisnika tvrdim da je potpisao saopštenje jer nije zadovoljan neizborom na čelnu funkciju u Višem javnom tužilaštvu i za tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu. Ako ćemo iskreno, treba da shvatimo da mi nismo došli do dna, jer kako je rekao Šekspir, dno ima bezbroj slojeva.
Pred zakonom su svi isti mada ima i loših izuzetaka ali oni koji to treba da rade moraju dosledno da poštuju zakone. Ko ne želi tako da radi srećan mu put. Vi mislite da ste nezamenjivi a ruše nam državu Mene bi bilo sramota da radim protiv moje države. Ko bi došao na vlast bez volje naroda na izborima?
Neksko je ovo stavljeno po principu „svi u isti koš“. Obaveza policije, sudaja i javnih tužioca, pre svega, jeste da rade „po zakonu i u skladu sa zakonom“, što je zajedničko, ali su uloge apsolutno drugsčije. Javne tužioce u možemo posmatrati (figurativno) kao „advokate države“. Njihova obaveza jste da ukoliko imaju saznanja“ da je država (narod) na bilo koji način oštećena nepoštovanjem ustava, zakona pravila ili propisa, pteduzme radnje utvtđivanja da li je i pod kojim okolnostima došlo do toga i, pred sudom pokrene postupak za sudsko procesuiranje, a na sudu je da oceni da li je, u kojoj meri to učinjeno i “ izrekne“ odgovsrajuću meru. Dakle država (organi i ¹narod“, mogi biti, i treba, tražiti od tužioca da postupa u skladu sa ulogom, ali ne mogu ( i ne treba) uticati na rad sudija.