U sklopu aktivnosti opremanja predškolaca i učenika prvog razreda romske nacionalnosti, juče je stotinu dece dobilo školski pribor – rančeve, školske sveske, pernice, blokove i drugu potrebnu opremu. Grad Kragujevac je ovu aktivnost realizovao u saradnji sa Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine RS.
Grad Kragujevac sa ponosom podržava prvi korak u obrazovanju najmlađih sugrađana romske nacionalnosti na taj način što svake godine izdvaja sredstva iz budžeta za kupovinu školske opreme za decu romske nacionalnosti. Za ovu godinu izdvojili smo 500.000 dinara za 100 kompleta, i to 50 za predškolce i 50 za učenike prvog razreda, rekla je Jelena Pavić, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu. Inkluzija dece i mladih romske nacionalnosti u obrazovni sistem suštinski je važna za budućnost naše zajednice, jer samo kroz obrazovanje možemo obezbediti ravnopravnost, jednake šanse i socijalnu koheziju. Lokalni akcioni plan za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja u Kragujevcu je kamen temeljac za postizanje ovih ciljeva a usmeren je na povećanje obuhvata dece i mladih romske nacionalnosti u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju, sa posebnim akcentom na principe inkluzije i interkulturalnosti. Grad Kragujevac će nastaviti da podržava ovu inicijativu kako bi se sprečilo rasipanje iz obrazovnog sistema a u tome nam pomaže Nacionalni savet romske nacionalne manjine i resorna minstarstva, kazala je Pavić naglasivši da su dosadašnji rezultati ohrabrujući jer se beleži značajan porast broja dece romske nacionalnosti koja se upisuju u predškolske programe i napredak učenika i studenata u daljem školovanju.
Zahvalivši se na pozivu i uspešnoj saradnji Biljana Rakić, pomoćnica ministra za brigu o porodici i demografiju je rekla da su ovakve aktivnosti veoma značajne i pokazuju da Grad Kragujevac brine, podržava decu u daljem školovanju i pruža podršku porodicama. Ona je pozvala grad Kragujevac da naredne godine konkuriše na javni poziv za bespovratna sredstva koje je ministarstvo opredelilo za mere populacione politike i podrške porodicama. Ministarstvo za brigu o porodici i demografiji sprovodi niz projekata i aktivnosti sa ciljem da se ekonomski osnaže porodice i poboljša demografska slika u Srbiji, rekla je Rakić i podsetila da je jedna od tih mera i izmena zakona o finansijskoj podršci porodicama kojom će biti uvećan roditeljski dodatak. Za prvo dete on će biti 500.000 dinara isplaćen jednokratno, za drugo 600.000 dinara na 24 jednake mesečne rate i plus 135.000 dinara jednokratne pomoći. Za treće dete 2.280.000 dinara na 120 jednakih mesečnih rata i četvrto 3.180.000 dinara na 120 jednakih mesečnih rata. U saradnji sa Ministarstvom privrede a za ekonomsko osnaživanje žena, registrovane preduzetnice moći će da ostvare pomoć u iznosu do 500.000 dinara, najavila je Rakić.
Šefica Odseka za ljudska i manjinska prava u obrazovanju u Ministarstvu prosvete dr Snežana Vuković, istakla je da je važno da na lokalnom nivou imamo senzibilisane ljude koji prepoznaju grupe ljudi kojima je potrebna podrška. Nijedno društvo ne može da se razvija bez obrazovanja a učenici romske nacionalnosti pripadaju osetljivim grupama i kao takvi zahtevaju našu dodatnu pažnju. Uz podršku Ministarstva upisano je 23.000 učenika romske nacionalnosti, imamo 279 pedagoških asistenata u celoj Srbiji i preko 8.500 učenika srednjoškolaca koji primaju stipendije. Važno je da romske zajednice napreduju i da u jednom trenutku prestanu da pripadaju osetljivim grupama, rekla je Vuković.
Grad Kragujevac već godinama unazad realizuje ovu aktivnost sa ciljem da podrži romsku decu u daljem školovanju, rekao je Dalibor Nakić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine. Obrazovanje je oblast gde je uočen najveći napredak i iz godine u godinu se povećava broj Roma koji završavaju srednje škole i fakultete. A važno je i to, dodao je Nakić što im je olakšan pristup domovima za srednjoškolce i studente.