Osnovna škola „21. oktobar” zabranila je upotrebu mobilnih telefona, a 29. mart je bio prvi dan kada se telefoni nisu upotrebljavali na času, malom i velikom odmoru, niti u krugu škole. Učenici nose telefone, jer su im potrebni u dolasku ili odlasku iz škole i zbog kontakta s roditeljima, ali oni ostaju u torbama isključeni.
Naime, našoj redakciji je direktorka Danijela Raletić rekla da je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja kreirao Smernice za upotrebu mobilnog telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva u douniverzitetskom obrazovanju. Na sednici Saveta roditelja škole „21. oktobar” koja je održana 13. februara jednoglasno je traženo da škola napravi Pravilnik i da se upotreba ličnih digitalnih uređaja u školi zabrani, a sve zbog učestalog digitalnog nasilja i ometanja nastave.
Održan je sastanak i sa Učeničkim parlamentom gde se razgovaralo sa učenicima i gde su saslušane njihove ideje. Učenički parlament je podržao ideju svestan da se časovi svakodnevno ometaju i da se digitalno nasilje događa među njima.
- Praksa odlaganja telefona u kutije pre početka časa nije donela rezultate, jer učenici nose po dva telefona, jedan odlože, a drugi ostave kod sebe i da nastavnik mnogo vremena na času gubi kontrolom ko je ostavio telefon, a ko nije. Do zloupotrebe dolazi i tokom odmora, u toaletima i svlačionicama, navodi direktorka.
Ona je navela da je proces izrade nacrta Pravilnika trajao dugo, a da je školski odobor 28. marta na sednici jednoglasno usvojio Pravlinik o upotrebi mobilnih telefona, elektronskog uređaja i drugog sredstva komunikacije.
- Prvih dana, dok se učenici nisu navikli bilo je oduzimanja telefona i roditelji su dolazili po njih. Većina je oduševljena idejom, jer i sami imaju problem kod kuće i tvrde da teško kontrolišu decu koja su sve vreme na telefonu i ne mogu da proprate sadržaje koje prate i dele, i često su žrtve digitalnog vršnjačkog nasilja. Neki roditelji namerno ne dolaze po telefon po nekoliko dana, istakla je direktorka Raletić i dodala da su bila i određena negodovanja od strane pojedinih roditelja, jer su želeli da imaju stalan kontakt sa decom i tokom časa.
Naglasila je da napokon škola liči na školu, te da se sada učenici više druže i razgovaraju.
- Dok su ranije učenici sedeli na odmorima i u rukama držali svoje telefone, sada razgovaraju i smeju se, igraju, druže se, socijalizuju se. Napominjem da je naša škola jedna od 18 škola na teritoriji Zapadnog Balkana koja nosi tablu Digital school awards i da nam nije bilo lako da se odreknemo ličnih digitalnih uređaja. Oni će se i dalje koristiti u nastavi u dogovoru sa nastavnikom, zaključila je direktorka Danijela Raletić.
Obaveštenje u školi o ovoj odluci izgledalo je ovako:
Gospodja direktorka zbog ove rečenice – „napokon škola liči na školu“, bi morala da se sama pokupi i ode sa mesta direktorke. A na šta joj je do sada ličila škola kojom rukovodi ? I sad je ovo revolucionarna odluka kojom je školu unapredila. Ajde. Direktorka je poznata po prodaji magle i foliranju. Ovo je u svrhu lične kampanje i osim toga ničemu ne služi. Bivša članica DSa, danas naprednjak dodvorava se vlasti za novi mandat.
A zašto je do sada dozvoljavala da joj učenici na velikom odmoru samo gledaju u telefone? I sad sa novim pravilnikom deca otkrila da umeju da medjusobno razgovaraju na velikom odmoru. Kako je to sjajno. Bravo .
Kakvi su nam direktori, dobro i da školske zgrade stoje na svojim mestima.
Šta god i kako god, odluka je vrhunska! Tako će učenici bolje da usavršavaju svoj jzik. Govorom!!!
Zasto se ovoliko prica o upotrebi mobilnih telefona kada ucenici vise smetaju na casu bez mobilnog nego sa njim.Ucenik koji hoce da prati rad na casu necekoristiti mobilni onaj koji nece da prati nece pratiti i bez mobilnog nacincebsebi zanimaciju.Pricace,galami ce,gadjace druge ucenike,seta se po ucionici,i.t.d.Sto se tice mobilnih telefona ministarstvo prosvete treba da predlozi model koji ce vaziti za sve skole a ne da skole same odredjuju model.
Ko je SNS direktorki dao za pravo da deci na pauzi , kada imaju pravo da koriste svoje slobodno vreme kako žele, uskrati telefone ? Pa to je kršnje prava deteta, UN konvencije ČLAN 13 https://www.unicef.org/serbia/media/3186/file/Konvencija%20o%20pravima%20deteta.pdf ! Roditeljima je takodje uskraćeno pravo da mogu da pričaju sa decom na pauzi ! Bahata direktorka ih primorava da zovu razrednog, koji i sam krši pravo koje je propisao, jer tada i on koristi tel kad priča sa roditeljima ! Besmisleno ! Zašto se inspekcija ne bavi ovom temom ! Ova direktorka mora za ovo da bude kažnjenja i smenjena , a ne da se hvali kako je inovativna i vaspitava decu da se druže medju sobom, u stvari ih primorava na to iako neka deca to i ne žele ! To je primitivizam i bahatost i kršenje UN konvencije ! Nema pravo da deci uskraćuje igriu na telefonu na pauzi, i da im uskraćuje da se čuju sa roditeljima ! Direktorka ima sreće da u Kragujevcu opozicije nema !