SKC – Program za narednu nedelju

Kultura

Ponedelјak, 3. oktobar  u 2100

Kontakt galerija SKC

Jazz Monday – Soul Purpose

U ponedelјak, 3.oktobra od 21č u Kontakt galeriji  SKC-a slušamo lokalni sastav Soul Purpose. Oni sviraju zvuke  soul-a, neo soul-a i RnB-a.

Soul Purpose su:

Iva Paunović- vokal

Aca Pejčić- klavijature

Nemanja Ristović- bas

David Armuš- bubnjevi

Utorak, 4. oktobar  u 2000

Kontakt galerija SKC

Izložba – Život u mehuru, Milena Petronijević

IZLOŽBU ĆE OTVORITI FILIP MISITA, VIZUELNI UMETNIK I DOCENT NA FILUM KRAGUJEVAC

Život u mehuru Milene Petronijević jeste umetnički rad narativno određen kontekstom života u gradu Leposaviću, rodnom mestu autorke. Sačinjena od 10 analogno-digitalnih fotografija, ova zatvorena celina ima funkciju da konstituiše ambijentalni mehur, kao reprezentaciju društveno-psihičkog stanja specifično vezanog za krizna područja.

Koristeći analognu fotografiju, dugu ekspoziciju, efekat fotografisanja izvan fokusa, Milena komponuje promišlјeno, u cilјu kreiranja multifasetnog, fragmentarnog prikaza sopstvenog okruženja. Horizontalno orijentisani format fotografija sugeriše važnost koncepta predela za tumačenje ovog rada, budući da predeo obično „slikaju” oni koji brinu za mesto. U tom smislu, Milenini zamaglјeni gradski predeli ukazuju na potrebu za preispitivanjem granica, pre svega, granica između subjekta (autora) i objekta (mesta). O fenomenologiji veze čovekove psihe i životnog prostora piše Gaston Bašlar, koji u jednom poglavlјu knjige Poetika prostora razmatra školјku kao čist dijalektički koncept, naglašavajući da „biće koje izlazi iz školјke protivreči onom što ostaje zatvoreno”.

Motiv refleksije – koji se najčešće javlјa kao posledica snimanja kroz prozor i zavesu u makro planu – osnovni je preduslov pojave vertikalnih linija koje dele pejzažni format na više portretnih. U tom smislu, višestruki vertikalni preseci prostora ukazuju na prisustvo lјudskog bića i potrebu za izmeštanjem iz trenutne pozicije, u cilјu  pronalaženja adekvatnijeg pogleda na objekat pažnje.

Celina je sačinjena naknadnim odabirom ranije usnimlјenih fotografija i već na prvi pogled postaje jasno da je težište umetničkog rada premešteno sa problema pojedinačne kompozicije na odnos različitih fotografskih uzoraka u fizičkom prostoru galerije. Prikazi Leposavića su dovedeni do neprepoznatlјivosti, dok dominantno zastuplјeni „odsutni” kadrovi podsećaju na sve ono što je odbačeno.

“Lepota obično eksteriorizuje, ometa meditaciju o intimnosti.” (Bašlar) Međutim, kolaž-efekat celine se javlјa kao fino vizuelno razrešenje akumulacije različitih utisaka iz spolјašnjeg sveta, čineći očiglednom Mileninu potrebu da restrukturira bar sopstveni pogled na stvarnost koja je okružuje. Bašlar je zaista u pravu kada kaže da bi jednom pesniku, u nameri da govori o školјki, „najpre nedostajale slike”.

Filip Misita

Milena Petronijević, rođena u Leposaviću 1999. godine, student je završne godine grafičkog dizajna, odsek Grafika knjige na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. Tokom studija pronalazi interesovanje i za druge umetničke medije, kao što su grafika i fotografija. Svoj umetnički izraz teži da proširi i u druge umetničke medije. Do sada je izlagala na brojnim grupnim izložbama.

Sreda, 5. oktobar  u 1900

Kontakt galerija SKC

Razgovor o knjizi -_Usputne drskosti, Strahinja Bošković

Intonirana humorno – ironično već svojim naslovom zbirka Usputne drskosti Strahinje Boškovića potkopava i razotkriva vreme epohe u kojoj pesnik ispisuje svoje stihove. Čovek je tu srećni prorok sa kobnim vrlinama, biće protivurečno sazdano na razmeđu potrebe za živim, spontanim osećanjima i onoga na šta ga nagoni konkretan ovozemalјski život – na, kopiju spekulativnih fatamorgana.

Otuda je ova zbirka i svojevrsna rasprava o svemu onome što se u ovom vremenu naziva i želi da bude duhovni proizvod, a zapravo je na kraju svih krajeva svenuli i slabo upotreblјivi proizvod, a tu je i izvor Boškovićevog kritičkog, ironijskog pesničkog glasa.

Četvrtak, 6. oktobar  u 2100

Kontakt  galerija SKC

Koncert – Seine

ULAZ JE SLOBODAN

SEINE je kantautorski projekt Ivana Ščapeca nastao 2008. koji je vremenom evoluirao u jedan od najzanimlјivijih regionalnih bendova nove generacije. Počevši kao gitarski indi-pank bend, 2017. godine izbacili su svoj hvalјeni debitantski album „Sno Sna“ za Moonlee Records (SI) i VOX project (FR). Uz produkciju kultnog beogradskog producenta i autora Borisa Mladenovića, grupa je otpočela i svoju dugogodišnju saradnju s pančevačkom režiserkom Marinom Uzelac, čiji je stop-motion video spot za pesmu „Šilo“ osvojio brojne nagrade. Usledila je regionalna, kao i evropska promocija ploče, s nekoliko dužih evropskih turneja gde SEINE stiče status koncertne atrakcije.

Nepunih godinu i po nakon debi albuma koji se bavio snovima, bend izbacuje svoj drugi album pod nazivom „22“, koji je takođe konceptualno zaokružen, no ovaj put oko teme novca. U produkciji bubnjara grupe, Dimitrija Petrovića, gitarama se sve više pridružuju elektronski zvukovi, a tematska preokupacija iz intimnog seli se u političko. Uprkos svojoj anksioznosti i hermetičnosti, album je dobro prihvaćen, te ga i ovoga puta oslikava Marina Uzelac sa svojim stop-motion remek-delom za pesmu „Nebo“. Tek što su najavili novu evropsku turneju te dobili nominaciju za najbolјi evropski nezavisni album „IMPALA“, grupa je morala otkazati sve svoje koncertne aktivnosti usled pandemije. Tako dve pandemijske godine provode u studiju snimajući svoj treći album „Naizust“, tek sporadično nastupajući. Uskoro se grupi pridružuje Vatroslav Živković na basu i elektronici (litl itali, Nemeček) kao treći član kolektiva.

Proleća 2022. izbacuju najavni singl „Riječ“, snimlјenim u produkciji beogradskog „Fikus Filma“, u kojem se pojavlјuju beogradski bendovi Koi-Koi, Turisti i Jarboli. Nјihov treći album ponovno predstavlјa veliki odmak od zvuka koji su dosad ustanovili, gde gitare skoro u potpunosti zamenjuju sintovi, a bubnjeve bitovi. Anksioznost i krik drugog albuma zamenjuju šapat, tople melodije i trip-hop ritmovi, a tematska preokupacija ponovno nalazi svoj centralni motiv, ovaj put u lјudskom jeziku i rečima. Time SEINE ponovno istrajavaju u svojoj nepredvidlјivosti i menjanju zvučne slike, te se etabliraju kao jedan od najhrabrijih i najzačudnijih pank bendova svoje generacije.

Četvrtak, 6. oktobar  u 2100

YouTube kanal SKC

SKC kvArt – pozorišna predstava Malo sutra

Gete institut u Beogradu Projekat (Staynet) u saradnji sa pozorišnim pedagozima Predragom Kalabom i Jelenom Gojić pokrenuo je u oktobru 2021. godine umetničko-pedagoški projekat „Da li da odem ili da ostanem?“ sa cilјem da se umanji emigracija mladih lјudi u Srbiji.

Polaznike radionice ujedinila je lјubav prema scenskom izražaju i promišlјanju o temama koje njih kao mlade lјude direktno pogađaju. Stoga je u pozorišnom projektu radnog naziva „Da li da odem ili da ostanem?“ učestvovalo osmoro srednjoškolaca iz Beograda. U dvonedelјnoj radionici, na kreativan način kroz igru zajedno su se suočili sa važnim pitanjima:

· Kakve perspektive imaju mladi lјudi u Srbiji?

· Ima li bolјih izgleda za buduц́nost u inostranstvu?

. Zašto je bolјe ostati?

– Koje dugoročne posledice nastaju u Srbiji ako se odliv mladih lјudi nastavi?

· Koje su nade, moguц́nosti i očekivanja mladih kada se odluče da ostanu u svojoj zemlјi?

· Koliko su velike prepreke koje moraju biti prevaziđene da bi se emigriralo?

· Da li je lako započeti novi život u nepoznatoj zemlјi?

Iz pozorišne radionice nastala je predstava pod nazivom „Malo sutra“ koja je premijerno izvedena 14.11. u 17h u Dečjem kulturnom centru (Takovska 8) u Beogradu. Predstava se bavi temama: odlazak za bolјim životom, deformisani sistemi vrednosti, otuđenost, perspektive, emotivne veze, čemu da se nadamo, šta možemo da uradimo da bi nam ovde bilo bolјe. Učesnici radionice su sami pisali tekstove, glume u predstavi, pravili su scenografiju i kostime. 

Režija: Predrag Kalaba i Jelena Gojić

Igraju: Predrag Ristić, Katarina Kiš, Minja Ilić, Kristina Savić, Luka Kovačević, Aleksandar Radišić, Luka Đekić, Tara Mor

Petak, 7. oktobar u 1900

Galerija SKC

Pesnik i pero Živorada Živkovića, Emir Sokolović

Zenički pesnik Emir Sokolović, čuvar je sećanja  na rođenog Kragujevčanina Živodraga Živkovića, pesnika i kulturnog poslenika.

O festivalu „Pero Živodraga Živkovića i svom pesničkom radu naš gost iz Zenice govoriće u petak u Galeriji SKC Kragujevac.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.