SKC program: Jazz Monday, razgovor o knjizi „NEsavršeNE”, godišnji koncert folklora

Kultura

Ponedeljak, 1. april, 21 sat, Kontakt galerija SKC-a, Jazz Monday – Fish In Oil sa Jelenom Popržan

Fish in oil, možda najtraženiji beogradski bend i Jelena Popržan, jedna od najsvestranijih muzičarki austrijske scene, obeležavaju petogodišnju saradnju koja je počela spontanim zajedničkim nastupom na festivalu Jazzire u Subotici.

Fish in oil je eklektična muzika inspirisana Pankom, Fri Džezom, filmskom muzikom, bluzom… Svojoj klasičnoj postavi električne gitare (Braca), basa (Bane), bubnja (Feđa) i udaraljki (Šojka), uz saksofone (Rastko i Biber), ovog puta uključuju violu i glas (Jelena) čija se boja, intenzitet i karakter iznenađujuće transformiraju i uklapaju u raznovrstan repertoar benda.

Jedinstvenim spojem senzibiliteta muzičara koji zajednički oblikuju autorske teme Bratislava Radovanovića nastaju muzičke priče koje publiku nepretenciozno odvode u imaginativne zvučne predele u kojima je sve moguće, a iz njih izlaze pod pozitivnim naponom emocija i nabubrelog racija.

Sastav:
Jelena Popržan – viola, vokal
Bratislav Radovanović – el. gitara
Rastko Uzunović – tenor saksofon
Đorđe Kujundžić – saksofoni
Branislav Radojković – kontrabas, el. bas gitara
Feđa Franklin – bubnjevi
Aleksandar Radojičić – udaraljke
Bojan Rajačić- zvuk

Sreda, 3. april, 20 časova, Kontakt galerija SKC-a, razgovor o knjizi NEsavršeNE, dr Lidija Vasiljević

Knjiga predstavlja psihološku, feminističku i političku analizu tradicionalističkog patrijarhalnog viđenja i tretiranja normalnosti žene, kroz dekonstrukciju mitova o ženskim bolestima, i predstavlja jedinstveni doprinos ovoj oblasti u literaturi pisanoj na našem jeziku.

U njoj se dekonstruišu strategije patologizacije žena u okvirima psihijatrije i psihoterapije kao i u samom društvu, kroz analizu obilja literature, praksi i primera iz psihoterapijskog iskustva same autorke.
Kroz sistematizaciju, koja je hronološki obuhvatila period od prvih podela na normalno i patološko, preko analize histerije i depresije kao tzv. tipično ženskih simptoma do današnjih kompleksnih i višeslojnih dijagnostičkih kategorija problema u ishrani, sferi seksualnosti, postavljanja granica, opsesivno-kompulzivnih poremećaja i drugih (što realnih što nametnutih procena), ponuđeno je drugačije viđenje žene i njenog psihološkog zdravlja.

Glavne junakinje knjige su klijentkinje, pacijentkinje, ali i sve druge žene koje su tako procenjivane, njihova priroda, otpori i nametnute norme. Ovom analizom obuhvaćene su i višestruko diskriminisane kategorije klijentkinja kao i same psihoterapeutkinje, praćene na trnovitom putu ka istini kreirajući pristupe koji su okrenuti slobodnom razvoju kapaciteta. Tema kojom se autorka bavi, iako je obrađena stručnim jezikom, ispričana je pitko i jasno, tako da je namenjena širokom krugu čitateljki i čitalaca.

Dr Lidija Vasiljević je psiholoskinja, psihoterapeutkinja, i aktivistkinja iz Beograda. Masterirala je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu, magistrirala Studije roda i doktorirala na Odseku za socijalni rad i socijalnu politiku Fakulteta političkih nauka u Beogradu na temi -Antidiskriminativni pristup i rodna inkluzivnost u politikama mentalnog zdravlja. Suosnivačica je Regionalne asocijacije za psihodramu i integrativnu primenu psihoterapije, u okviru koje se bavi edukacijom i supervizijom u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Sloveniji. Već 25 godina se bavi podrškom marginalizovanim grupama, grupnom i individualnom psihoterapijom i savetovanjem. Poseduje nacionalni sertifikat za psihoterapiju, kao i Britanski i Evropski (ECP). Docentkinja je na katedri za psihologiju na Univerzitetu u Bijeljini, gde predaje kliničke predmete. Autorka je brojnih članaka i radova objavljenih u stručnoj periodici i zbornicima, uređivala je publikacije u okviru edicije Rod i levica. Članica je mreže za rodno inkluzivnu i feminističku psihoterapiju, kao i kolektiva Radio praksa za očuvanje i promociju borbene muzike.

Nakon priče o knjizi i radu autorke, biće puštena lista Radio prakse Žene koje su rekle: Ne!

Nedelja, 7. april u 19 časova, Knjaževsko srpski teatar, Godišnji koncert folklora

Ovogodišnji rođendan ansambla predstavlja priliku da se proslavi gotovo pola veka predanog rada, ljubavi prema folklornom nasleđu i neprocenjivog doprinosa kulturnom identitetu našeg naroda. Sa svakim pokretom, sa svakim tonom, ansambl oživljava duh prošlosti, ali i otvara vrata budućnosti, inspirišući nove generacije da se pridruže u očuvanju ovog važnog dela naše kulture.

Stoga, pozivamo sve ljubitelje folklora i sve one koji cene lepotu tradicije da nam se pridruže u ovoj svečanoj prilici da zajedno proslavimo još jednu godinu predanosti, ljubavi i umetnosti, uz Akademski folklorni ansambl „Svetozar Marković“ i naše drage goste – AKUD Univerziteta u Novom Sadu „Sonja Marinković“. Karte se mogu kupiti u Studentskom kulturnom centru Kragujevac, svakog radnog dana od 9 do 20 časova, po ceni od 300 rsd u pretprodaji i 500 rsd na dan koncerta.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.