Sindikati se energično protive donošenju zakona o agencijskom zapošljavanju, jer smatraju da je štetan po gradjane Srbije, pošto će sigurno da dovede do daljeg obespravljivanja i osiromašenju već obespravljenih i osirotelih radnika, ali, kako je država naumila da ga usvoji po svaku cenu, zahtevaju da taj oblik zapošljavanja bude „skuplji“ za poslodavca, čime bi iznajmljivanje zaposlenih na lizing postalo izuzetak, a ne pravilo.
Ovo je, u najkraćem, suština primedbi i zalaganja predstavnika Samostalnog i Sindikata UGS „Nezavisnost“ na početku javne o Nacrtu zakona o agencijskom zapošljavanju koja je danas, kao što je i bilo najavljeno, startovala u Regionalnoj privrednoj komori u Kragujevcu. Predstavnici Sindikata danas su od nadležnih zatražili da se iz Nacrta zakona o agencijskom zapošljavanju najpre briše odredba koja poslodavcu omogućava da čak 30 odsto od ukupnoh broja zaposlenin angažuje preko Agencija za iznajmljivanje radnika.
- Ne smemo da dozvolimo da čak pola miliona gradjana Srbije, od ukupno oko 1,7 miliona zaposlenih, budu iznajmljeni radnici. Poslodavcima, otuda, treba omogućiti da posredstvom agencija mogu da zaposle najviše do deset odsto od ukupnog broja radnika, rečeno je danas u Regionalnoj privrednoj komori u Kragujevcu.
Istaknuto je, pritom, da zakonom moraju da se stvore uslovi prema kojima bi radnik zaposlen posedstvom agencija bio skuplji za poslodavca od stalno zaposlenih, čime bi,veruju u sindikatima, iznajmljivanje radnika postalo izuzetak, a ne pravilo. Iznajmljeni radnik bi, prema računici sindikata, bio skuplji tako što bi zakonom o agencijskom zapošljavanju bilo propisano da radnik koji se zaposli posredsvom agencija mora da ima ista primanja kao stalno zaposleni kolega.Poslodavac bi, u tom slučaju, pored plate iznajmljenom radniku,morao da plaća i proviziju agenciji, preko koje ga je zaposlio.
SIndikalci su nadležnima skrenuli pažnji i na problem nepostojanja tzv. uporednog radnika (stalno zaposlenog radnika, u odnosu na kojeg se definišu prava i obaveze zaposlenog na lizing – prim. Z.R.),kojih nema u mnogim firmama u Srbiji. Kao primer navedena je Naftna industrija Srbije (NIS), u kojoj, kako se čulo u Regionalnoj privrednoj komori, nema nijednog stalno zaposlenog radnika. Svih 4.000 zaposlenih u NIS-u, tvrde sindikalci, angažovani su preko agencija za iznajmljivanje radnika.
Taj problem, smatraju u sindikatima, može da se reši obavezivanjem poslodavaca da, ukoliko žele da angažuju radnike posredstvom agencija, moraju na istim radnim medtima da imaju i uporedne, odnosno stalno zaposlene radnike.
Predstavnici Ministarstva rada i zapošljavanja danas su, kako se videlo i čulo, bili više nego iznenadjeni stavovima sindikata glede Nacrta zakona o agencijskom zapošljavanju.
Piše: Zoran Radovanović