Radnicima fabrike za proizvodnju branika za 500L „FIAT Plastik“ u Kragujevcu su za oko 15.000 dinara smanjene zarade koje su i ranije bile „drastično“ niže od prosečne u Srbiji, saopštio je danas Samostalni sindikat te fabrike.
Novinarima je rečeno da su plate koje su i u vreme punog obima proizvodnje bile koliko i zarada kasirke iz lokalne trgovine, smanjene su po dva osnova: za više od 50 odsto umanjen je regres, te od februara zaposlenima sleduje oko 3.000 dinara mesečno manje ili 300 evra godišnje, a za dane plaćenog odsustva naknada je 60 umesto 65 odsto, koliko primaju zaposleni u Fijat Krajsler automobili Srbija.
Sindikat je ocenio da „kompanija ‘FIAT Plastic’ pokušava da iskoristi trenutnu epidemiološku situaciju kako bi opravdala smanjenje zarada radnika navodnim gubicima usled smanjenja proizvodnje“.
- Uzimaju nam hleb iz usta za vreme epidemije, dok je i mnogo naših radnika obolelo i leči se i sve pada na one koji rade i kojima je povećan obim posla, rekao je predsednik Samostalnog sindikata te fabrike Zoran Miljković.
Sindikalci kađu da je proizvodnja u fabrici „pala“ za 20 do 30 odsto, ali je kompanija za vreme epidemije koristila sve Vladine mere i minimalac, a korisnik je i „svih mogućih državnih subvencija i olakšica pre toga“.
Radnici su nezadovoljni i delom Kolektivnog ugovora koji im je u decembru ponudio poslodavac, a sindikat odbio da potpiše, jer se traži da se odreknu prava na štrajk u trajanju od tri godine.
U sindikatu su ocenili da je umanjenje zarada težak udar na kućni budžet radnika i njihovih porodica, a odricanje od štrajka „vredjanje ljudskog dostojanstva“, pa nemaju nameru da to prihvate.
Zaposleni su od 12. januara svakog radnog dana u jednočasovnom štrajku upozorenja, zbog kojeg se ne proizvede po 30 branika dnevno za „500L“.
Kako je saopšteno, štrajku radnika su se pridružili i šefovi i supervizori „revoltirani što su za višemesečni, iscrpljujući rad s nedovoljnim brojem radnika kao nagradu dobili umanjenje zarada“.
Miljković koji je i predsednik Štrajkačkog odbora, naveo je da će se, ukoliko ne bude dogovora s poslodavcem, štrajk upozorenja nastaviti od 3. februara, kada se radnici vraćaju s plaćenog odsustva.
Po Miljkovićevim rečima, od poslodavca su dobili poziv za pregovore u petak, 29. januara, i od ishoda će zavisiti dalji potezi sindikata koji „od zahteva neće odstupiti ni jedan milimetar“.
- Osnovno je da nam se vrate primanja koja smo imali do januara ove godine i regres koji je bio po Pravilniku o radu koji je kompanija jednostrano promenila i o čemu nije obavestila reprezentativni sindikat, rekao je Miljković.
U sindikatu kađu i da su spremni da počnu i potpunu obustavu rada.