Svaki ugao umetničke galerije Narodnog muzeja bio je pronalažanje i gubljenje sebe u umetnosti. Ljubitelji lepog, grafike i pop kulture našli su se na jednom mestu na otvaranju izložbe, gde su radoznalo zagledali svaku sliku. Sitoštampta Endija Vorhola, princa pop-umetnosti privukla je i okupila brojne posetioce, a izložba je u vlasništvu Žive Skodlar Vujića i Lazara Vujića iz Ljubljane, čije su dobro izabrane grafike izložene u muzeju do 1. jula.
Vujić se upoznao sa Vorholom radeći na grafičkim rešenjima za Zimske olimpijske igre u Sarajevu 1984. godine. Među likovnim radovima želeo je da se nađe i Vorholov angažman.
Uz piće i lepršavu muziku u pozadini sa zvukovima new wave-a, posetioci su mogli da posmatraju grafike i uživaju razgledajući posebnost i živahnost boja – između ostalog serigrafiju u boji sa pečatom na pozadini, tehnika poznata kao oslikavanje svile iliti umetnička grafika stara nekoliko hiljada godina.
- Imali smo priliku da otvorimo izložbu Endija Vorhola, a to je u vlasništvu galerije Visconti Fine Art i vlasnika te galerije Žive Skodlar Vujića i Lazara Vujića iz Ljubljane. Ja kao producent i neko ko zastupa tu galeriju u Evropi, veoma se radujem kada možemo da izložimo nešto tako vredno i u Srbiji. Za kratko vreme smo imali priliku da vidimo i Pikasa, ovaj put Vorhola, navodi Mihajlo Nestorović, producent izložbe.
On ističe da je ova izložba deo jedne velike kolekcije koja čini preko 110 slika američke pop-art umetnosti, odnosno šestorice tvoraca pop-art umetnosti. Kako producent Nestorović kaže, u muzeju su vredna dela Endija Vorhola, opštapoznata i opšteprihvatljiva u celom svetu kako ljubitelja umetnosti, tako i obične publike.
- Rekao bih da ovde najveću emotivnu vrednost ima takozvani Speed skater, to je grafika, koju je, po narudžbini Lazara Vujića, Endi Vorhol napravio za čuvenu olimpijsku mapu koju čini 17 grafika za Olimpijadu u Sarajevu, gde je Lazar Vujović okupio sedamnaestoro najvećih svetskih slikara, poput Lihtenštajna, Raušenberga, Henri Mura, od naših Veličkovića, Dževada Hoza i ostali. Dakle, da ta slika ima najveću emotivnu vrednost u ovoj kolekciji, a svakako da je Svet Merlinki ili Kempbel supe, kao i Flauversi, to je mapa takođe sa 10 grafika, izuzetno su vredne i poznate u čitavom svetu.Tu je još jedna edicija koju čine šest grafika, mi smo izložili tri. U pitanju je Spejs fluid, kao i tri grafike iz seta od 14 grafika pod nazivom Lejdis and džentlemn, navodi Nestorović.
Dodaje da je ovaj jednistveni stvaralac jednu od slika posvetio liku i delu Marte Grem, koju je Vorhol obožavao kao umetnicu i plesačicu, te se i ta slika nalazi u Kragujevcu.
- Odlučio sam se da posetim ovu izložbu zato što mi je to jedinstvena prilika da vidim radove Endija Vorhola koga veoma cenim zato što sam se i lično bavio grafičkim dizajnom, a njegov uticaj na grafički dizajn je nemerljiv. Obožavam njegov pristup izradi grafika sitoštampom i njegov komentar na masovnu proizvodnju štampajući više verzija jednog te istog subjekta. Inače, živim u Beogradu i kada sam video najavu izložbe na portalu ,,Glas Šumadije“, bio sam oduševljen, i znao sam da ne mogu da propustim takav neki događaj, kaže veseli mladić, kome je bliska likovna grafika.
Posetioci napominju da su odani kulturnim sadržajima i da uživaju da posećuju ovakav vid dešavanja. Komentarišu i da je ovakva izložba pop-art umetnosti, posebno sitoštampe retka u Kragujevcu.
- Suprug i ja obožavamo sve vrste umetnosti, a u našem gradu ima raznih dešavanja, čini mi se da malo ko zna. Ja smatram da je Kragujevac prestonica kulture iako još nije došla na red da se proglasi. Mi smo oduševljeni ovom izložbom i baš uživamo. Umetnost je spasila civilizaciju, supruga i mene je spasila sigurno. Ne pijemo lekove za raspoloženje, nama je umetnost lek, kaže sagovornica.
- Ovakve izložbe retko viđamo u Kragujevcu. Ja sam veliki ljubitelj umetnosti, a najviše volim od tehnika ulje na platnu, a ovo danas je potpuno drugačije, ali ima svoje draži i jako mi se dopada, još jedan je od komenatara posetilaca.
Endi Vorhol se, pored slikanja i filmova, bavio i pisanjem, te je izdao nemali broj knjiga, među kojima se nalaze one u kojima je opisao pop filozofiju kroz zvuk i razgovore. Može se reći da postoji simfonija između njegovog slikanja, filmova i pisanja. Posvećen detaljima, udahnjivao je život svojim radovima i pokazao da je za umetnost potrebna i hrabrost, što su posetioci mogli da primete na izložbi. Prema rečima mnogih, Vorhol će ostati zauvek upamćen kao veliki umetnik koji je u potpunosti proživeo „američki san”, ali i po tome da je svojim talentom, predanim radom i posebnošću dotakao mnoga srca paleći lampu umetnosti i budeći lagani smiraj u pojedincu.