Uprkos snegu, niskoj temperaturi, neraščišćenim i (polu)zamračenim ulicama, u Kragujevcu je sinoć organizovan novi, drugi po redu gradjanski protest protiv režima Aleksandra Vučića, koji je (protest) bio znatno masovniji od onog održanog prethodne subote, 5. januara. Prema nešto slobodnijoj proceni, na platou ispred bivše robne kuće u“Beograd“ sinoć se okupilo više od 5.000 Kragujevčana, gotovo dva puta puta više no petog januara. Pobunjeni Šumadinci su i preksinoć, u kilometarskoj koloni odšetali sa platoa kod robne kuće „Beograd“ do Djačkog trga, ispred Prve kragujevačćke gimnaije, gde su im se obratili organizatori aktuelnih demonstracija, koji su zatražili da u državi Srbiji napokon počnu da se poštuju zakoni i da se zavede red institucijama sistema, što je „osnovni uslov za normalizaciju stanja u državi i društvu“.
- Poštovanje zakona predviđa da se ne sme zelenašiti, a umesto toga izbacuju nas iz kuća na ulice i prete policijom i vojskom. Odgovaraće za to, rekao je na protestu na Đačkom trgu poznati kragujevački bloger Nenad Maksimović, naglašavajući da su se gradjani okupili zato što je, kako je ocenio, ulica jedino mesto u mraku gde se ne trguje povlasticama, za razliku od institucija sistema gde je sve moguće. U njima (institucijama), nažalost i pozicija i opozicija, prema Maksimovićevim rečima, “dele plen“.
Govornici su sa Djačkog trga sinić su poručili da gradjani protestuju i zbog potrebe za “svežim vazduhom”, koje se duže od 20 godina truje lažima, mržnjom I podelama. Poručeno je i gradjanska Srbija nije uništena, već da je ovih dana , kako je konstatovano, izašla na ulice da pokaže da postroji i da se bori za “bolji, časniju i pošteniju Srbiju”.
Jedan od organizatora protesta, novinar u penziji Milan Šerifović demonstrantima je pročitao pismo podrške poznate glumice Gorice Popović, Kragujevčanke, inače. Obavestio je okupljene i da on nije vodja ili lider aktuelnih protesta u centru Šumadije, već da će demonstracije da iznedre pravog lidera.
- Srbi su neverovatno brz narod, pa su tako brže bolje, posle samo jedne protestne šetnje, mene proglasili za vodju, ili lidera, što ja nisam, niti želim da budem. Ovi protesti treba da iznedri mladjeg, lepšeg, pametnijeg, obrazovanijeg i spremnijeg lidera od čoveka mojih godina. Ja svoju trenutnu ulogu u ovim dešavanjima tumačim onom narodnom “našla se vila, u čem nije bila”, kaže Šerifović u razgovoru za list DANAS i Glas Šumadije.
Pojašnjava, pritom, da je sa prijateljem Zvonkom Djordjevićem gledao i pratio kad će “taj buntovni Kragujevac ponovo da se pokrene i pobuni protiv sgvega negativnog što se u gradu i državi dogadja”. Na kraju su, veli, njih dvojica odlučili da pozovu sugradjane na protest, i Kragujevčani su se odazvali. Prvi skup, tvrdi, nisu bili ni prijavili, pošto su očekivali da će na njemu da se pojavi tek nekoliko desetina demonstranata. Došlo ih je, medjutim, gotovo 3.000, i tako je krenulo.
- Po mom sudu, suština ovih protesta mora da bude izlazak iz pretpolitičkog društva, jer je situacija u Srbiji, u tom pogledu, gora nego u nekoj afričkoj državi. Gradjane je na ulice izavalo teško nezadovoljstvom sveukuopnim stanjem u društvu i državi, u kojoj ništa ne funkcioniše, i u kojoj je sve što pipnete i pogledate apsolutno trulo. Zbog toga je uredjenje društva i države priritet nad prioritetima, smatra Šerifović, napominjući da očekuje da će uskoro da se pokrenu i manji gradovi u okruženju, medju kojima i Jagodina, Ćuprija, Paraćin i drugi.
Dodaje da su organizatori protesta u Kragujevcu bili spremni da subotnja okupljanja Kragujevčana pomere za dan ili dva, kako se ne bi poklapala sa onim u Beogradu. Tome se, medjutim, posredstvom društvenih mreža, usprotivio veliki broj Kragujevčana, te će se protesti u centru Šumadije, poručuje naš sagovornik, i dalje održavati subotom, s time što oni Kragujevčani koji to žele mogu da odu na demonstracije u Beograd.