Savo Manojlović: Od 1. marta skupljamo potpise za zabranu iskopavanja bora i litijuma

Društvo

Direktor kampanja Kreni-promeni Savo Manojlović najavio je danas da će tokom izborne kampanje prikupljati potpise za novu narodnu inicijativu kojom se traži zabrana istraživanja i iskopavanja litijuma i bora u celoj Srbiji i da će paralelno s tim početi i karavan protesta po celoj zemlji.

Manojlović je istakao da je verifikovana nova narodna inicijativa, da imaju 90 dana da prikupe više od 30.000 potpisa građana koji se protive istraživanju i iskopavanju litijuma i bora i da veruje da će prikupiti i mnogo više potpisa.

On je dodao i da će u toku izborne kampanje krenuti karavan protesta po celoj Srbiji i da će od stranaka tražiti da se izjasne da li će podržati takve izmene zakona o rudarstvu koje zabranjuju iskopavanje litijuma i bora.

Manojlović je pozvao građane da potpišu peticiju, pa i one koji glasaju za vladajuću stranku, jer se, kako je rekao, Srbija gura u ekološku katastrofu, a to pitanje svih građana bez obzira na veru, naciju, političko ili neko drugo opredeljenje.

Meštanin doline Jadra Zlatko Kokanović rekao je da onaj ko je za litijum uzeo pare treba i da ih vrati, da meštane ostavi da žive tamo gde su i do sada živeli, jer oni nemaju rezervnu državu i poručio da je glas za Srpsku naprednu stranku i Aleksandra Vučića glas za Rio Tinto.

„Mi ćemo se boriti do zadnje kapi krvi i zadnjeg atoma snage“, poručio je Kokanović.

Predstavnik organizacije Zaštitimo Dobrinju i okolinu Dragan Simović istakao je da iskopavanje litijuma nije problem samo Jadra i Dobrinje, već cele Srbije.

Naučna savetnica Instituta za tehnologiju, hemiju i metalurgiju Dragana Boljević istakla je da rudnik bora i litijuma u Jadru nikako ne može da bude ekološki i osvrnula se na napise o Studiji uticaja na životnu sredinu koji su objavljeni u nedeljniku „Vreme“, te dodala da se iz toga vidi da Rio Tinto u Jadru ima problema sa deponijom.

Ona je ukazala da je 2014. godine u istom regionu poplavom bilo zahvaćeno jalovište rudnika Stolice koje je 250 puta manje od planiranog jalovišta rudnika Rio Tinto u Jadru i da je napravilo ogromne probleme.

Foto: Lazar Novaković

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.