U Srbiji je Institut za javno zdravlje postao poznat kao zdravstvena ustanova koja je bila uvek otvorena za medije. Lekare Instituta novinari su mogli da pozovu u bilo koje doba dana, da dobiju informaciju.
- Informacija je za građane važna koliko i zdravlje, rekao je na početku epidemije korona virusa epidemiolog Instituta dr Predrag Delić.
Od početka pandemije, sada bivši direktor dr Dragan Vasiljević iz večeri u veče svim zainteresovanim novinarima slao je na viber podatke o broju obolelih, informacije o tome gde mogu da se vakcinišu, podatke o broju pacijenata na bolničkom lečenju… Tekst koji je, takođe, iz večeri u veče slao novinarima, a koji smo ređe objavljivali, bili su saveti za jačanje imuniteta. Koje sada prenosimo.
ISHRANA: U sklopu pravilne ishrane, za jačanje imuniteta, potrebno je svaki dan uzimati makar 400 grama povrća i makar 300 grama voća. Voće uzimati za užine.
FIZIČKA AKTIVNOST: Od fizičkih aktivnosti potrebno je uvesti hodanje, minimum tri puta nedeljno (i češće neće da škodi, čak je poželjno i češće).
Koliko vremena? Makar pola sata i duže (40 minuta, 45 minuta, sat vremena i duže…koliko ko ima vremena).
Kojim tempom? Ni „Bogu dušu da crknete“, a ne ni ono kao kada gledate izloge pa zastajete svakih pet minuta i divite se garderobi! Hodanje treba da bude umereno, da Vam prija, da se oznojite.
Gde hodati?
Rekreativno hodanje, ne ulicama grada. Ulicama grada hodanje samo radi poslova i završavanja obaveza.
Hodanje zbog rekreacije i zdravlja treba obavljati isključivo u prirodi, gde ima dosta zelenila (park, šuma, i sl.) ili pored neke velike vode (reka, jezero, more…).
Zašto? Zato što je u tim uslovima eksplozija kiseonika, negativnih jona i ozona što izuzetno pomaže u jačanju imuniteta.