Učenik Prve kragujevačke gimnazije, Sava Todorović, koji je na Srpskoj fizičkoj Olimpijadi osvojio drugu nagradu i tim uspehom zagarantovao mesto u nacionalnom timu Srbije među pet najboljih mladih fizičara, govorio je za naš portal. Kragujevački svršeni gimnazijalac o završenom takmičenju, školi, fakultetu i pripremama za Svetsku fizičku Olimpijadu u Tokiju.
Srpska fizička Olimpijada održana je 26. i 27. maja u Novom Sadu, Sava ističe da je novina u odnosu na prethodne krugove takmičenja bila što je Olimpijada podrazumevala i praktični deo pored teorijskog. Prvog dana radili su se eksperimenti: „Trajali su pet sati, svako dobije svoju postavku i vršimo merenja, obrađujemo podatke. Drugog dana rađeni su teorijski zadaci, takođe, pet satiˮ.
Iako se kroz časove fizike susretao sa eksperimentima, bilo mu je neobično da se sada prilagodi takmičenju u pogledu praktičnog dela, ali se uspešno izborio sa tim, što potvrđuju rezultati.
Sava Todorović bio je jedini predstavnik kragujevačke gimnazije na Srpskoj fizičkoj Olimpijadi, za nju se pripremao kako na redovnim i dodatnim časovima, tako i sam. Njegova profesorka Vesna Spasojević bila mu je podrška i pomoć u svim danima. Sava naglašava da su se pripreme samo nastavile, budući da su se prethodne faze takmičenja nadovezivale jedna na drugu.
Pored našeg sugrađanina, nacionalni tim Srbije iz fizike koji će se takmičiti od 10. do 17. jula u Tokiju, čine i trojica učenika iz Beograda, dva iz Matematičke gimnazije i jedan iz Računarske gimnazije, kao i učenik iz Kruševca koji je treća godina i najmlađi član ekipe.
Sava objašnjava da se takmiče individualno i da je koncept, to jest struktura takmičenja ista kao i u Srbiji, ali da će imati organizovane zajedničke pripreme u Beogradu od strane profesora iz Društva fizičara Srbije.
Raduje se odlasku u Japan, kaže da su već dobili plan organizacije svih aktivnosti, prva tri dana su takmičarska, a preostala četiri će moći da iskoriste da kroz predviđene ekskurzije bolje upoznaju glavni grad i okolna mesta. Sava se požalio da im je rečeno kako će im biti zabranjeno korišćenje svih elektornskih uređaja do kraja takmičarskog dela. Naredni period iskoristiće za istraživanja o kulturi i geografiji ove zemlje.
Osvrnuo se na još jedno takmičenje koje prethodi odlasku u Tokijo, reč je o evropskom takmičenju iz fizike koje će biti 15. juna u Nemačkoj, te će i tamo proveriti svoje znanje.
Početak takmičarskih iskustava seže u treći razred osnovne škole „Treći kragujevački bataljonˮ kada ga je učiteljica upoznala sa takvim vidom ispitivanja i pokazivanja znanja, prepoznao se u tome, zavoleo i nastavio da se uključuje i kroz sve druge razrede osnovne i srednje škole.
O studijama u inostranstvu Sava kaže da ih ima u vidu, da su ova takmičenja prepoznata kao najviša, tako da od uspeha na njima zavisi da li će mu biti obezbeđena stipendija. Ističe da će o tome razmišljati po završetku svih, a ostaje da željeni Elektrotehnički fakultet bude njegov izbor ukoliko ostane u zemlji.
Mesto na tom fakultetu je osigurao, budući na sve dobre rezultate koje je postizao na državnim takmičenjima iz fizike i matematike.
Ističe da mladi treba da pronađu ono što ih zanima, što vole i ako krenu u tom pravcu i ispostavi se da su uspešni, ljudi će to prepoznati i ceniti.
*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.