- Ja ću ovako, kao naš poznati sugrađanin Mića Turčin, iz glave, bez podsetnika. Nemojte mi prejako suditi, jer sam ionako uzbuđen preko svake mere, počeo je programer i učesnik svih dosadašnjih protestnih šetnji Saša Vasiljević govor ispred Prve kragujevačke gimnazije.
Saša Vasiljević, Kragujevčanin, govorio je o Kragujevcu za koji pojedini prolaznici ovih dana kažu da liči na „napušteno gradilište“. Prenosimo Vasiljevićev govor sa protesta Srbija protiv nasilja, koji je prošle subote, 1. jula, održan u Kragujevcu:
Pre 190 godina ovo mesto je odabrano da bude mesto duhovne, kulturne i prosvetne obnove Srbije u tadašnjem prestonom Kragujevcu. Tada je napravljeno ovo predivno zdanje Prve Kragujevačke gimnazije. Samo dve godine kasnije 50 metara odavde napravljeno je prvo pozorište, pa posle redom liceum, muzej, biblioteka, prva galerija, sud, apoteka... Bilo je to vreme svekolike obnove Srbije, posle dobijanja nezavisnosti od Turske imperije. Imali smo i takve intelektualce koji su napravili i prvi Srpski ustav, Sretenjski ustav, koji je bio najmoderniji ustav u tadašnjoj Evropi i doneli da upravo ovde, tj na nekih 500 metara odavde u tadašnjoj porti Stare crkve. U to vreme Srbijom su hodali velikani..
Ali ostavimo ta slavna vremena za nama, ovde smo zbog ovog vremena danas, da vidimo gde smo danas i da li smo dostojni te slavne pošlosti?
Živimo u nekom čudesnom, gotovo nadrealnom vremenu. Živimo u vremenu kada je država postala produžena ruka mafije. Živimo u vremenu kada država ima svoje plantaže marihuane, najveće u Evropi. Crni humor, makar smo u nečemu prvi. Živimo u vremenu kada sadašnji ministar unutrašnjih poslova, bivši keramičar i švercer kafe, Bata Santos Gašić, razmenjuje poruke sa Koluvijom, vlasnikom plantaže i potpuno je u toku sa poslovanjem iste.
Živimo u vremenima kada predsednik Srbije, Aleksandar Vučić lično relativizuje ovaj skandal, govoreći pa šta ako čovek ima neku tonu marihuane, nikoga nije ubio! Živimo u vremenima kada policiju zaustavlja BIA i VOA, kada sud ne dozvoljava prikupljanje dokaza, kada pošteni inspektori i policajci moraju da trpe trogodišnju represiju i pritiske da ne svedoče o ovom slučaju. Živimo u vremenima kada se tužiteljkama oduzima slučaj korupcije u EPS-u, baš u momentu kada je trebalo da započnu prva ročišta povodom ovog predmeta. Živimo u vremenima kada bivši vlasnik pečenjare Milorad Grčić upravlja najvećim blagom Srbije, njenim energetskim sistemom i zahvaljujući svojoj nesposobnosti nanosi štetu republici Srbiji od preko pola milijardi evra. Ložio blatom kotlove u TENT-u. Za ovo naravno ne odgovara, već biva sklonjen na mesto pomoćnika predsednika opštine Obrenovac. Živimo u vremenima kada se svako proleće davimo u Srbiji, ruše se mostovi, plave se hektari najplodnijeg zemljišta samo zato što imamo privid od države, jer nisu oni koji su odgovorni da se to ne dešava zaposleni da bi to radili, već da bi se namirile partijske kvote. Ne znam da li znate za podatak da je Evropska unija do sada uložila (poklonila) 170 miliona evra, za saniranje štete i sprečavanje budućih šteta, pa opet svako proleće (na moje rame sleće) – hiljadugodišnja poplava. O čemu se ovde radi? Kako smo došli dovde?
Kaže onomad nespomnik, kada je došao da obeleži godišnjicu Sretenjskog ustava, kaže ne brinite se Kragujevčani dobićete Tržnicu. Mi da dobijemo tržnicu? Mi koji smo je 100 godina pre nego što ste vi došli imali! Ta tržnica je sagrađena između dva svetska rata za samo godinu dana i postala vredno arhitektonsko nasleđe kako regionalnog, tako nacionalnog identiteta, pod zaštitom države. A oni je tri godine obnavljaju i stigli su – nigde. Uspeli su da sruše jedan deo zida slučajno, nesmotrenošću i da naprave dva bunkera koja će navodno srušiti, jer potpuno odudaraju i kvare arhitektonsku celinu ovoga zdanja. Dakle tri godine zalud bačene, pare potrošene. Pa oni jednu zgradu kreče 8 meseci?? I onda u tu našu Prosvetu, najbolju i naveću knjižaru oni stave neku komercijalnu trgovinu?? Šta je sa Šumadijom. Šta je sa Pionirom? Šta je sa Kneževim arsenalom, najstarijim industrijski kompleksom u zemlji, gde se održava naš Arsenal? Kakav je odnos prema Kragujevačkim medijima? Znate li za podatak da Kragujevac manje daje za projekte lokalnih medija nego Smederervska Palanka, a da se u Nišu izdvaja 7 puta više sredstava za lokalne medije?
I sada kaže nespomnik, hoće da nam sruše i Čika Daču i tu naprave novi kako oni vole da kažu velelepni stadion? A sećate li se kako je to bilo sa Šumadijom? Davne 1903 godine u Kragujevac je došao Čika Dača, done prvu fudbalsku loptu i osnovao klub Šumadija. Te iste godine u Srbiji je u Beogradu osnovan još jedan klub – Soko (sadašnji BASK). I tada 2003, za 100 godina Šumadije je bio obećan novi stadion na Bubnju, pokriven, sa reflektorima, Evropski, navodno će i UEFA da da pare. I? Šta se desilo?
Ne smemo da budemo više veverice i da verujemo lažovima. Kragujevčani treba da odbrane Čika Daču, jer ako krenu da ga ruše, mi stadion više nikada nećemo imati, u najboljem slučaju biće osposobljen neki deo da utakmice našeg Radničkog mogu da se igraju u našem gradu.
Navodno hoće da ulože 70 miliona evra u stadion na Klinički centar nam se raspada!!! Uvek kada dođe na red naš Klinički centar nekako volšebno nastane problem sa tehničkom dokumentacijom, prođe neki zakonski rok, probije se budžet, ili slično, treći put raspisuju konkurs za obnovu i izgradnju onoga što se zove Klinički centar. Nema Srbija 70 miliona evra za stadion, a da gradi metro u prestonici, da se priprema za svetsku izložbu gde će se odliti stotine miliona evra.
Ljudi pogledajmo se u oči. U ovoj Srbiji postoje ljudi, koji su spremni da zarad ideala i osnovnih životnih vrednosti rizikuju svoj posao, svoju karijeru, pa i život. Sa ponosom možemo da izgovorimo imena inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića, tužiteljki Bojane Savović i Jasmine Paunović. To su cvetovi izrasli ispod njihovih popločanih trgova na kojima seku drveće. Ne dajmo ih. Ja često volim da kažem da ovu zemlju mi nismo nasledili od naših predaka, već pozajmili od naše dece. U onom meri u kojoj budemo sačuvali ovu zemlju da naša deca požele da ostanu u svojim gradovima u svojoj zemlji, u toj meri će nas istorija pamtiti kao heroje ili kukavice. Mi drugu državu nemamo i nećemo je dati. Živela Srbija!
Ljudi, dvoriste nas naslednika ili suvlasnika je uzorpirano od investitora,koji nas je prevario,i u centru grada,tik do pijace i trznice,napravio ruglo i javni vc,uknizio se,bez zabelezbe u katastru o ugovoru izgradnje,odgradio i prodao ogradu,poklonio gradu Kg,9m,(uzeo novac, verovatno) bez naseg znanja i saglasnosti,kao da je njegova dedovina,i sada neovlasceno,uz podrsku gradske vlasti,koristi to dvoriste,kao improvizovanu pijacu,obavestavam javnost,da iza njih stoji korumirana vlast,i sve institucije grada Kragujevca,jer cak ni Sud,sudija,nista ne radi po pitanju tuzbe i predloga,da se raskine ugovor;“nizi sud nije nadlezan,a visi nije primio nadleznost“,stoji 3mes,u fioci,???kako je moguce,komunalna godinu dana,cuti takodje,finansijske nema nigde,a bespravno se i neovlasceno tu koristi i naplacuje,parking,pijaca,magacin,ribarnica,pa se mi pitamo,sta nam je ciniti,,,??? Za ne poverovati,,,toliko o vlasti i institucijama grada Kragujevca
Dosta vise price posle zavrsenog. I samo pricamo i setamo. Sve vidimo ali nista ne radimo Gde je bio Sasa da izvede setace ispred suda kada su poceli radovi i ucena dok se ne zavrsi trnzica pa tek Sud
Da li ce odgovarati ko je naredio secenje drveca i unakazio deo – centra grada?
Ne bih da banalizujem ali kad se drži govor pred masom i ispred divnog zdanja kakva je zgrada gimnazije onda bi trebalo se držati i činjenica.
Dakle nije pre 190 godina napravljeno to predivno zdanje već nekih 50- tak godina posle osnivanja škole pa se kao godina završetka zgrade uzima 1888. godina.
Ako bi neko rekao pa šta nije to toliko bitno onda bi došli u situaciju poluistina ili spinovanja.
A protiv istih se neki i bore.