SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ: ATMOSFERA U SRBIJI JE NASILNA

Politika Video
  • Na Kosovu ponovo imamo ruženje onih koji nisu naprednjački, odnosno Vučićev mein strim, a to je Srpska lista, i to je stvar koja može da intrigira nasilje, rekla je u Kragujevcu narodna poslanica i potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić.

Ona je na konferenciji za novinare u Narodnoj stranci u Kragujevcu kazala „da smo uostalom već videli kakva je bila sudbina jednog od opozicionih lidera na Kosovu, Olivera Ivanovića, koji je bio bestijalno ružen tako da je na kraju čak i ubijen pre gotovo dve godine“.

Ocenila je da danas imamo gotovo identičnu situaciju ruženja svih onih koji nisu vezani uz beogradski, naprednjački, Vučićev mein strim, a to je ta Srpska lista.

  • Naravno i ovde politička elita iz Beograda igra vrlo negativnu i ružnu ulogu, huškačku ulogu, i deli, ne u smislu političkog izbora, jer je politički izbor osnovno demokratsko pravo, nego deli Srbe u smislu da kopa rovove tako duboke koji mogu da završe i nekim krvavim obračunom kao što se desilo Oliveru Ivanoviću, rekla je Rašković Ivić.

Rašković Ivić smatra da treba pustiti jedan demokratski proces i ostaviti na miru Srbe na Kosovu i Metohiji da oni sami odluče kome će dati svoj glas.

  • Zašto bi Srbi trebalo da iskažu sabornost i jedinstvo oko nečega što je duboko upitno u moralnom, ideološkom smislu, znate, nečega što je u svojim redovima do juče imalo Radojičića koji je lice sa poternice, rekla je Rašković Ivić.

Ona smatra da će svaki Srbin, koji živi na Kosovu i razmišlja svojom glavom i nije ucenjen i uplašen da mora da izadje da glasa za Srpsku listu, reći – pa čekaj, zašto da ja ovakvima dajem podršku, pa onda posle oni prave koaliciju sa Ramušem Haradinajem, a prozivaju sve ostale za izdaju i za to da su Srbi od Tačija, Haradinaja.

Sanda Rašković Ivić i Boris Herman, član Povereništva Narodne stranke u Kragujevcu, govoreći i problemima vršnjačkog nasilja ocenili su da „mere štednje“ otežavaju razvoj institucija u organizacija koje bi trebalo da priže pomoć.

„Srbija je na benendinma“, rekla potpredsednica Narodne stranke, koja je i sama psihijatar:

  • Mnoge moje kolege, psihijatri i psiholozi, zauzeti su lečenjem i pomaganjem ljudima koji imaju probleme. Deca, bilo da su žrtve, ili počinioci vršnjačkog nasilja, ostaju nezbrinuta i na milost i nemilost društva. Ili privatnim privatnim psihološkim i psihijatrijskim ordinacijama, za šta malo roditelja ima novca.

Boris Herman je posebno istakao činjenicu a su „ustanove socijalne zaštite izjednačene sa drugim javnim ustanovama“, pa su i same podložne propisu kojim se zabranjuje zapošljavanje u javnom sektoru:

  • Ograničavanje broja radnika na određeno i neodređeno vreme, te štetni ugovori o privremenim i povremenim poslovima, doveli u neizvestan položaj same zaposlene u ustanovama socijalne zaštite te samim tim ni oni nisu u mogućnosti da pruže svoj maksimum u radu jer strepe za svoju materijalnu egzistenciju.

Sadašnji sistem socijalne zaštite u Srbiji zasniva se na hrabrosti i posvećenosti poslu pojedinaca u institucijama i organizacijama koji svakodnevno trpe pritiske i korisnika, ali i pritiske svojih pretpostavljenih kako u samim institucijama tako i u resornim ministarstvima, ocenio je Herman:

  • Takav ambijent u kome se svakodnevno omalovažava rad pojedinaca ugrožava celokupan sistem podrške socijalno ugroženima. Narodna stranka je spremna da se uključi u borbu protiv i vršnjačkog i svih drugih oblika nasilja u Srbiji. Spremni smo da u toj borbi učestvujemo svakodnevno a ne samo onda kada se dogodi konkretan problem. Podrška ugroženima nije sredstvo i način političkog prepucavanja i smatramo da se ovim problemom moraju baviti stručni ljudi i da ovde nema mesta političkom populizmu kakvom smo svakodnevno izloženi (3000 za gospođu). Mi ćemo se boriti da se ojača sistem koji neće zavisiti od dobre volje jednog čoveka da se problem reši. Razvijaćemo sistem koji će biti namenjen pre svega sprečavanju nastajanje problema a ne isključivo lečenju njegovih štetnih posledica.

I Sanda Rašković Ivić smatra da je neophodna reforma zaštite mentalnog zdravlja:

  • Dostupnost psihološke pomoći za takvu decu, organizacija grupa za samopomoć, žrtve i počinioce, pa možda i mešovite grupe bilo bi nešto što ne bi koštalo koliko rane na duši onih koji su bili žrtve i osećanje nelagode koju počinioci imaju.

Nasilje u Srbiji je u porastu, smatra Rašković Ivić jer je „atmosfera nasilna“:

  • Od samog vrha države, predsednika koji je verbalno nasilan prema svakom ko daje, čak i najbezazlenije i najpristojnije kritike.
Tagovi:

4 thoughts on “SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ: ATMOSFERA U SRBIJI JE NASILNA

  1. Njih dvoje, 8 stranaka. Idite radite nešto pametno u životu pa se vratite da se ponudite da nas povedete u bolje sutra. Strašno.

    1. Na ovu pricu,ovako pametnih i obrazovanih ljudi,gde se politika i ne spominje i pored toga sto je u pitanju politicka organizacija,ovakav komentar…zalosno!Za pojedine ljude bolje sutra nikada nece doci,problem su njihove glave i ono sto imaju unutar te iste.

  2. Bilo bi pošteno napomenuti da li su tih 8 stranaka vladajuće ili opozicione. Ogromna je razlika.
    Za nasilje i kulturu nasilja su uvek bili odgovorni oni koji imaju vast i vrše državne funkcije.
    ‘Novi ljudi’ ne postoje. Kao ni vanzemaljci.
    To smo što smo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.