Rusvaj u Deligradskoj ulici. To je prvo što zapazi prolaznik, a u tom rusvaju stanari ove ulice žive dugo, samo što je od avgusta prošle godine stanovanje postalo gotovo nepodnošljivo.
Od zamene vodovodne i kišne kanalizacije, preko pregorevanja uređaja do nebezbednih instalacija, situacija je izmicala kontroli. Zvali su JKP Šumadiju, odakle im je stigao odgovor da nije u njihovoj nadležnosti.
Prva problematika koja je nastala i poremetila svakodnevni život građana jeste da su radnici bagerom zakačili stub u ulici i kabl visokog napona, koji je išao posred ulice i nije bio obezeđen nekoliko sati. Bili su u pitanju počeci izvođenja radova i uređenja ove ulice. Došlo je do zamene vodovodne i kišne kanalizacije, kao i u jednom delu feklane kanalizacije koja verovatno datira još od Drugog svetskog rata.
- Tada smo se okupili i sami smo obezbeđivali taj kabl da nakon nekoliko sati nismo uspeli nijednu javnu instituciju da dozovemo, već smo preko svojih veza zvali jednog, drugog, tako da su došli i sanirali, kaže Livija Nikolić, meštanka ove ulice.
Sledeća problematika je bila gasna instalacija, koja se nalazi na nekoliko metara od kuća meštana.
- Nju su zakačili prilikom izvođenja radova, zapravo su je celu iščupali, a radnici su išli okolo sa upaljenim cigaretama i upaljačima u rukama, što je moglo da izazove katastrofu. Ponovo smo preko svojih veza došli do nekakvog rešenja, jer su nas iz javnih institucija izbegavali. Stalno su bili zauzeti ili su govoili da ne može sada, kao i da nikog nema u toj kancelariji. Da li su to oni to sporveli kroz papire posle, to ne znam, znam samo šta se ovde dešavalo na terenu.
Bez obzira na to što su zvali javne institucije, pokušavali da ih obaveste, nisu dolazili do odgovarajuće podrške i pomoći, već na odgovore da nastala šteta nije u njihovoj odgovornosti.
- Na to smo dobijali odgovor da nemaju vremena da izlaze na teren ili da nije niko tu od službenika. Gasna instalacija je pokidana takođe, i došli su navodno da saniraju stvar, a radnici su tako tu išli sa cigaretama, a to bi izazvalo katastrofu. To nije da pukne samo ovde u ulici nego i zgrade u blizini, svi koji su priključeni, može da ode pola grada, ističe Livija Nikolić.
Treća problematika se desila juče: službenik se pojavio po prijavi građana zbog zelenila u ulici, koje godinama tu stoji, kao i po nalogu gradonačelnika grada.
- Došao je sa porukom ukoliko se ne uklone stabla, da će o trošku građana uklanjanje biti nama naplaćeno i da će izlazak komisija konstatovati da su ta stabla postojala, i da se nalaze na javnoj površini, te da će i troškovi te komisije biti naplaćeni meštanima ulice.
Sagovornica ističe da su urađeni trotoari, pa se zbog takve postavke ne može proći ni sa leve ni sa desne strane, i da nije bezbedno ni za invalide ni za bebe u kolicima.
- Mogla je da se napravi jedna varijanta da sa jedne strane obezbedi da budu trotoari, a da kolovoz ostane u istoj širini, a da sa druge strane budu eventualno ukinuti, pa da to bude funkcionlano. Ceo problem je nastao oko ova tri drveta I tri žbuna, a poenta nije u tome, nama je kulminiralo za sve do sada, rekla je sugrađanka.
Poteškoće su nastajale i prilikom poplave. Kada su država i grad odobrili nadoknadu štete, ni tada se gradonačelnik nije odazvao ,,u roku od sat vremena”.
- Ja pričam u ime svih meštana ulice. Iako smo uredno pisali žalbe, javljali se institucijama, uredno nosili dokumetaciju i po zakonu ispunili sve obavezujuće stavove i tačke da bismo dobili neku od kategorizacija koju određuje komisija.
Voda je bila 70 cm visine, kao i u Srpskih dobrovoljaca, gde je nastao čitav potok.
- Sve je skoro bilo u poplavi. Svima su radili nadokandu štete, samo nama nisu dali. Onda smo se okupili jer smo umorni i pitamo se dokle više ovako.
Stanovnici ove ulice napominju da će se boriti do kraja. Pitaju se da li sve ovo podrazumeva pretnju i da li se oni proteruju sa svojih ognjišta i dedovine, šta se dešava i gde je bio gradonačelnik Nikola Dašić „kada je kabl vitlao posred ulice”. To je moglo nekome ugroziti život, što se na svu sreću nije desilo.