Kad se privredno društvo bavi informisanjem, to plaćaju Kragujevčani

Društvo

Najviša neto zarada u Radio televiziji Kragujevac iznosiće u 2021. godini 147.218,89 dinara. Predviđeno je Programom poslovanja te kuće, koji će se pred odbornicima Skupštine grada naći 29. decembra.

U tom dokumentu u kome, zaista svašta piše, predviđena je i „najniža zarada poslovodstva“, koja bi trebalo da iznosi 113.391,12 dinara. Najviša neto zarada u rubrici „zaposleni bez poslovodstva“ biće nešto preko 91.000, a najniža u tom privrednom društvu iznosiće 58.419,08 dinara.

I sve će to platiti Kragujevčani, pošto će Radio televizija Kragujevac dobiti 50 miliona dinara iz budžeta grada, što je za osam miliona dinara više nego prošle godine. A sve zbog toga što je, piše u Programu poslovanja, „jedina informativna medijska kuća u Kragujevcu koja proizvodi i emituje samo proverene i tačne informacije“. Dok, kaže autor tog dokumenta, koji potpisuje predsednica Skupštine društva Jasmina Brajković, „na teritoriji grada funkcioniše veći broj portala koji nemaju ulaganja u opremu i kadar, kao ni odgovornost za napisano i izrečeno…“

Uz uvrede na račun portala koji rade u Kragujevcu piše i da oni, „negujući senzacionalizam, potkopavaju poverenje građana u tradicionalne medije“.

Pored Programa poslovanja, odbornici će odlučivati i o dokumentu koji se zove Izmene Odluke o osnivanju Privrednog društva Radio televizija Kragujevac u kome piše da se donos „radi uspostavljanja bolje kontrole i nadzora nad funkcionisanjem društva od strane osnivača“

Podsetimo da uprkos zakonskoj obavezi grad Kragujevac nikada sredstva za unapređenje kvaliteta informisanja, odnosno sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja, nije raspodelio na javnom konkursu iako svake godine za to izdvaja nekoliko desetina miliona dinara. Sav ovaj novac zaobilaženjem i “kraetivnim” tumačenjem propisa, završi na računu samo jednog medija – Radio televizije Kragujevac. Pa je tako od januara 2015. do kraja 2019. godine iz gradske kase ta medijska kuća dobila više od 180 miliona dinara.

Inače privatizacija RTK je poništena krajem januara 2017. godine jer vlasnik Radoica Milosavljević nije poštovao kupoprodajni ugovor, a kapital je vraćen u državni registar udela i akcija. U odluci o raskidu ugovora o prodaji RTK, Ministarstvo privrede je navelo da kupac Radoica Milosavljević nije izvršio ugovorenu obavezu isplate zarada, investiranja 150.000 evra i dostavljanja revizorskog izveštaja.

Odlukom Skupštine grada Kragujevca, u junu 2017. godine RTK je ponovo preuzeo grad Kragujevac, privremeno, do nove privatizacije. Od tada je samo jednom raspisan javni poziv za privatizaciju, i to u januaru 2018. godine.

Inače, Zakon o informisanju propisuje da je jedini zakonit vid davanja novca iz budžeta medijima sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog značaja putem konkursa, a grad Kragujevac do danas nije raspisao nijedan.

Tagovi:

2 thoughts on “Kad se privredno društvo bavi informisanjem, to plaćaju Kragujevčani

  1. Taj iznos od 50 miliona je samo iz budžeta, reklamiranje javnih preduzeća i privatnih firmi koje dobijaju poslove od opštine je ekstra profit koji opet plaćaju građani.

  2. Ovo je samo jos jedan dokaz da sistem (citaj drzava, grad i sl.) „uspesno neguju“ privatni sektor i preduzetnicki duh gradjana Srbije, u konkretnom slucaju gradjana grada Kragujevca.

    Ako je preduslov moderna oprema i sl. da bi se pravilno napisala neka vest, reportaza ili prenela neka druga informacija i to objavilo posredstvom odgovarajuceg nosioca podataka i informacije onda je to cista nesavesna rabota i veliko senzacionalisticko-poulisticko obrazlozenje koje na kraju pokazuje i veliko elementarno nepoznavanje.

    Jasno ukazuje i pokazuje na devijacije drustva i sistema (koga ipak cine neki ljudi).

    Namece se i jednostavno pitanje zasto se privatnom sektoru makar to bili i web portali koji se bave novinarskom i informativno delatnoscu koji su registrovan i zvanicno glasilo uskracuje mogucnost da napreduju cak i tehnicki i da recimo umesto pisaljke i blokceta ili mozda stare daktilo (kucace) masine to zamene racunarima, tabletima ili nekim slozenijim sistemima?

    U RTK postoji neki nepresusni izvor pameti, znanja i mudrosti kao i ljudi koji su ugledni akademici i ostvarene licnosti – uz svo sveukupno postavanje prema svim novinarima iz svih medijskih kuca?

    Kada imate samo jednu mogucnost onda nemate izbor vec samo obavezu na tu jednu datu.

    Gradjani mislite o tome uz vece poreze, komunalne usluge i cene osnovnih zivotnih potrepstina od Nove godine!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.