U ponedeljak, 20. februara, u 9 časova, u Palati „Srbija“, ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić primiće na razgovor u svom kabinetu delegaciju roditelja, čija su deca smrtno stradala na pešačkim prelazima širom Srbije.
Delegacija roditelja će tokom sastanka predati Dariji Kisić konkretan i detaljno obrazložen zahtev za pooštravanje kazni za prekršaje i za krivična dela počinjena u javnom saobraćaju, kao i za bolju, uočljiviju zaštitu pešačkih prelaza tzv. ležećim policajcima i jakim noćnim osvetljenjem.
Roditelji će zatražiti da Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju uputi Vladi Republike Srbije predlog izmena konkretnih članova Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku.
U Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima (ZOBS) predlaže se izmena članova 43. i 44. na sledeći način:
1. Opšte ograničenje u naseljenim mestima na kritičnim tačkama, pešačkim prelazima i kritičnim deonicama obavezno mora biti 30 km/h, umesto dosadašnjih 50 km/h. Sva ta bezbedonosno rizična mesta moraju biti obeležena znakom upozorenja „Crna tačka“ ili pešački prelaz.
2. Na pešačkim prelazima, gde je nastradao makar jedan pešak, odgovarajućim članom zakona obavezati postavljanje tzv. ležećeg policajca i posebnog osvetljenja iznad tako obeleženog pešačkog prelaza.
3. Uvodi se zakonska obaveza za pešake i za bicikliste: prilikom kretanja kolovoznom trakom u uslovima kada nema trotoara za pešake i za bicikliste ili takva slično namenjena površina, pešak i biciklista su u obavezi da nose fluorescentni prsluk ili fluorescentne trake. Isto važi i u uslovima noćnog kretanja sa smanjenom uličnom rasvetom ili bez javne rasvete, kao i prilikom smanjene vidljivosti usled vremenskih uslova (magla, kiša, sneg, poledica), kako u naseljenom mestu, tako i van njega.
4. Opšte ograničenje na kritičnim deonicama auto-puteva, obeleženih vidnim znakom upozorenja „Crna tačka“, bilo bi 100 km/h umesto dosadašnjih 130 km/h.
5. Predlaže se izmena i člana 330. st. 1 ZOBS-a, u smislu da će vozači biti kažnjavani za navedene prekršaje u tom članu i zatvorskom i novčanom kaznom, a ne kao do sada, ili zatvorskom ili novčanom kaznom.
U Krivičnom zakoniku Republike Srbije predlažu se sledeće izmene u smislu pooštravanja kazni:
- U članu 297. st. 2, umesto od 2 do 12 godina zatvorske kazne, ako je nastupila smrt jednog ili više lica, predlaže se strožija kazna zatvora od 5 do 15 godina, kao za ubistvo.
– Kazna za agresivnu vožnju sa smrtnim ishodom na pešačkom prelazu – 30 godina zatvora bez mogućnosti pomilovanja.
– Kazna za agresivnu vožnju sa smrtnim ishodom – 15 do 30 godina zatvora.
– Uvodi se kazna: trajna zabrana upravljanja motornim vozilom.
– Kazna koju izriče osnovni sud u visini od 1 do 8 godina se briše i nova predviđena kazna je od 5 do 15 godina zatvora.
Svi počinioci teškog krivičnog dela u javnom saobraćaju sa smrtnim ishodom moraju suđenja čekati u pritvoru, pa u skladu sa tim treba promeniti član 215 Zakonika o krivičnom postupku.
RODITELJI:
Vera i Bogoljub Janković, majka i otac stradale Nikoline (2022) – Kragujevac
Esko Zećović, otac stradale Melise (2022) – Novi Pazar
Aleksandra Vujić, majka stradalog Maksima (2023) – Obrenovac
Aleksandar Gavrilović, otac stradalog Bogdana (2022) – Vlasotince
Savo Bojanić, otac stradale Andree (2013) – Beograd