Kineske auto-kompanije već proizvode automobile sa litijumskim baterijama, a javnost zabrinjava najava da će i evropski proizvođači da se priključe toj proizvodnji.
Podsećamo, litijum se, u mnogim zemljama sa snažnim institucijama, uz pritisak ekološke javnosti potiskuje zbog štetnosti za zdravlje ljudi. Veoma je važno i da istraživanja nedvosmisleno ukazuju da ekspolatacija i prerada litijuma prouzrokuje ozbiljna zagađenja pre svega podzemnih voda. Dakle, vode koje su zarobljene oko rudnika otvaranjem okna i bušenjem se oslobođaju i mešaju sa vodama plićih horizonata, koje koristimo za piće, a sanacija te štete koštaće građane više nego istraživanja.
Demokratska stranka se oštro protivi otvaranju rudnika jadarita u Podrinju. Stoga peticija sa 38.000 potpisa građana ne sme da se ignoriše i ova tema mora da se uvrsti u dnevni red plenumskog rada Skupštine Srbije.
Ni vlast ni opozicija nam ne daju prave informacije o eksploataciji litijuma. Šta se po tom pitanju stvarno dešava u drugim zemljama koje takođe poseduju nalazišta litijuma? Da li se i tamo organizacije za zaštitu životne sredine bore samo za zabranu njegove eksploatacije ili predlažu i neka ekološki prihvatljiva rešenja koja omogućavaju bezbednu eksploataciju? Nije moguće da se nigde u svetu ne vrše iskopavanja litijuma na ekološki prihvatljiv način. izgleda da u ovoj našoj državi postoji samo političko prepucavanje, a da su struka i nauka u drugom planu. Zbog toga ovde imamo saopštenje jedne političke organizacije koja pokušava da se bavi naukom, umesto da imamo objašnjenje od strane struke i nauke.