Res Publica: Čitali smo Plan poslovanja RTK da vi ne biste morali

Društvo

Tek što smo saznali da će nas Radio-televizija Kragujevac ove godine koštati 3 miliona više u odnosu na prvobitno planiranih 50 miliona dinara, stiglo je novo iznenađenje. Program poslovanja ove medijske kuće otkriva da u 2022. RTK očekuje do sada rekordne subvencije iz gradskog budžeta- ukuno 60 miliona dinara. Iz srukture rashoda očito je da se za narednu godinu planira povećanje troškova za zarade zaposlenih u iznosu od 10 miliona. Tačno toliko vredeće i medijski konkurs, na kom će za sredstva za proizvodnju sadržaja od javnog interesa moći da konkurišu svi ostali mediji u Kragujevcu, ali i šire. 

Pad sopstvenih prihoda, koji RTK beleži ove godine, bio je razlog da od Grada nedavno zatraži dodatnu finansijsku injekciju, odnosno uvećanje subvencija, ali očito nije uticao na ambiciozne planove rukovodstva jedine televizije u Kragujevcu. Jer kada, suprotno važećim medijskim zakonima, novac za redovno poslovanje stiže direktno iz gradskog budžeta, očigledno ništa nije teško, niti nerealno. Tako je moguće da se u Godišnjem Programu poslovanja Privrednog društva Radio-televizija Kragujevac za 2022. godinu, kao deo plana strategije razvoja navodi da će se „nastaviti sa racionalnim poslovanjem, koje podrazumeva minimalne troškove i rad na povećanju sopstvenih prihoda“, a dugoročno „značajno smanjenje zavisnosti od subvencija osnivača“. Istovremeno, pregled subevncija po godinama, prikazan u istom dokumentu, pokazuje potpuno suprotnu tendenciju, odnosno kontinuirani rast izdvajanja iz gradskog budžeta za funkcionisanje RTK- u 2019. nešto više od 40 miliona dinara, 2020. blizu 42 miliona, ove godine 53 miliona, dok se za 2022. planira rekordnih 60 miliona dinara.

Ovo nije jedina nelogičnost i nedoslednost u Programu poslovanja RTK. Iako se podseća da je „osnovna obaveza poslovodstva da pripremi Radio-televiziju Kragujevac za novu privatizaciju“, nadležni u RTK taj proces procenjuju kao rizik umerene verovatnoće, bez obzira na to što je Akcionim planom za sprovođenje medijske startegije (koji je pre godinu dana usvojila Vlada Republike Srbije), privatizacija planirana za poslednji kvartal ove godine. Kao tragikomičan i licemeran mogao bi se oceniti jedan od ciljeva za 2022, kojim RTK, kao mediji sa krajnje privilegovanim položajem na medijskoj sceni Srbije, očekuje „ravnopravno učešće u tržišnoj utakmici sa ostalim emiterima“.

Upravo je zbog težnje da se omogući nešto ravnopravniji položaj lokalnih medija u Kragujevcu, Res Publika tokom javne rasprave o Nacrtu budžeta za 2022. godinu zatražila da se uvećaju sredstva opredeljena za medijski konkurs. O kakvom je disparitetu reč, pokazuje podatak da je ove godine Radio-televiziji Kragujevac gradsku kasu koštala 53 miliona dinara, dok je za projekte ukupno 14 medija, produkcija i udruženja izdvojeno 9,2 miliona. Iz odluke o budžetu saznali smo da Gradska uprava predlog Res Publike nije prihvatila, dok je Plan poslovanja RTK otkrio da će u izbornoj godini svakako biti više novca za medije, ali ne za sve, već očigledno samo za podobne. Zato bi poslovodstvo gradske televizije građanima koji svojim novcem finansiraju njen rad, moglo da se oduži bar tako što će uložiti malo više truda u pisanje Programa poslovanja, koji obuluje pravopisnim greškama, nedopustivim za bilo koga ko se bavi informisanjem, a naročito za medijsku kuću koja „teži da postane novinarski trening centar u Šumadijskom okrugu“.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.