Prvi put se, upozorio je pre neki dan odbornik Šumadijske regije Pokreta slobodnih građana Bojan Stojadinović, dogodilo da vladajuća većina ne obrazloži rebalanas budžeta.
I prvi put se dogodilo da se najvećoj (po broju zaposlenih) medijskoj kući, u gradu, koja u ovom pravnom obliku postoji mimo svih pozitivnih pravnih propisa države Srbije, dodele dodatna sredstva, a da niko od opozicionih odbornika to i ne pomene. Naime, u Odluci o budžetu grada Kragujevca za 2019. godinu bilo je predviđeno 37 miliona dinara za subvencije za Radio televiziju Kragujevac i osam miliona dinara za usluge po ugovoru. Rebalansom budžeta iznos za subvencije povećan je za pet miliona dinara, dok je stavka za usluge po ugovoru ostala ista – osam miliona.
Grad Kragujevac, jedini u Srbiji koji ne raspisuuje konkurs za projektno sufinaniranje medija, na ovaj način nastavlja da finansira medij čije se izveštavanje, nakon privatizacije, može oceniti kao priče o mirisnom cveću i lepom vremeno. U isto vreme, dok kragujevačkih novinara u drugim redakcijama preživljava na entuzijazmu, prosečna neto zarada za 2018. godinu u RTK iznosila je 42.759,73 dinara, dok je neto plata direktorke gotovo kao gradonačelnikova – 95.743,68.
Inače, status Radio televizije Kragujevac regulisan je Uredbom o prenosu kapitala bez naknade zaposlenima kod izdavača medija (Službeni glasnik RS BR 65/17 i 31/17) predviđeno je da u roku od 6 meseci od dana prenosa akcija, odnosno udela na jedinicu lokalne samouprave pokrene novi postupak privatizacije. Šest meseci isteklo je u januaru prošle godine, kada je upućen poziv za privatizaciju ove medijske kuće.
Istraživanje „Javni novac za javni interes“, koji su realizovali konzorcijum BIRN-a, NUNS-a i Fondacije „Slavko Ćuruvija“, a podržala EU pokazalo je da je u toku 2017. i u prvom kvartalu 2018. godine, u kojem je proveravan način trošenja javnog novca za medije, ovoj televiziji iz budžeta isplaćeno oko 32 miliona dinara na ime subvencija, a skoro 109 miliona dinara na ime 575 izvršnih sudskih presuda za dugovanja iz perioda pre poništenja privatizacije. Ukupan iznos uplaćen RTK u 2017. godini iznosi 1,64 odsto gradskog budžeta, što je više od prosečnog izdvajanja većine gradova i opština u Srbiji za konkursno sufinansiranje medijskih projekata od javnog interesa, koje, prema periodičnim izveštajima NUNS-a, iznosi oko jedan odsto.
2 thoughts on “REBALANSOM BUDŽETA JOŠ PET MILIONA ZA RTK”