Radnici kragujevačke fabrike „Fijat plastik“ danas su nastavili štrajk koji će trajati sve do ispunjenja zahteva budući da pregovori sa poslodavcem uz posredovanje miritelja nisu urodili plodom, rečeno je Beti u Štrajkačkom odboru.
- Radnici su sada u još goroj situaciji, jer im je poslodavac ponudio kolektivni ugovor u kome je predviđeno da se odreknu prava na štrajk, a regres umanji za više od 60 odsto, rekli su u Štrajkačkom odboru.
Poslodavci i štrajkači pregovarali su juče u Beogradu uz posredovanje državnog miritelja, ali svako je ostao pri svojim zahtevima.
Zaposleni u Fijat plastiku štrajkuju od kraja februara zbog smajenja zarada u ovoj godini, a traže i da za dane plaćenog odsustva primaju naknadu od 65 umesto 60 odsto i izjednače se sa kolegama u Fijatovoj fabrici automobila.
Novu rundu pregovora uz posredovanje, miriteljka je zakazala za 21. septembar u Beogradu, a budući da štrajkači neće više odlaziti za Beograd, pregovori su zakazani i za 23. septembar u Kragujevcu.
Kako su juče naveli u Štrajkačkom odboru miriteljka je rekla da ukoliko se do 17. septembra poslodavac ne javi i izrazi spremnost da vrati mašine i radnike u fabriku i ispuni finansijske zahteve štrajkača, neće ni doći do novog susreta u postupku mirenja.
Ona je ocenila da „nema svrhe“ da se nastavljaju pregovori ukoliko poslodavac ne pristaje na popuštanje.
U Štrajkačkom odboru su ocenili da je sada na potezu država i resorno ministarstvo.
Oni očekuju, a to su predočili i ministarki rada Dariji Kisić Tepavčević, da resorno ministarstvo pošalje inspekciju rada u fabriku kako bi poslodavcu bilo naloženo da vrati mašine za proizvodnju branika za fijat 500L koje su „protivpravno“ izmeštene tokom štrajka.
- Ukoliko to ne bude učinjeno u najskorijem mogućem roku, smatraćemo da je država protiv svih radnika u Srbiji, rekao je predsednik Štrajkačkog odbora Zoran Miljković, navodeći da u tom slučaju svi poslodavci, za vreme obustave rada, mogu da slede primer Fijata.