Da li ste znali da su kutije za cigarete napravljene od izuzetno kvalitetnog papira i da se reciklažom ovih kutija može dobiti nova vrsta papira. Upravo ovaj posao reciklaže obavlja se veoma uspešno u Udruženju za pomoć osobama sa invaliditetom „Putnici” u Aranđelovcu, piše TopPres.
- Udruženje je osnovano 2011. godine, posle osnivanja zbog obezbeđivanja besplatnih časova hipoterapije, 2012. smo otvorili Dnevni boravak u Aranđelovcu i njega uredili tj. opremili kroz projekte. Hipoterapija je dobar vid terapije za decu sa smetnjama u razvoju, ja sam majka deteta sa posebnim potrebama, tako da najbolje prepoznajem te njihove potrebe. Radili smo razne projekte, uredili prostor, nabavili opremu, imali smo dosta donacija i 2016. smo odštampali jedan logopetski priručnik. Saradnja se dalje širila i došli smo do ideje o radno rehabilitacionom centru i tehnici prerade paklica cigareta u papir. Ovaj posao se radi na još devet mesta u Srbiji i među retkima smo u svetu koji to rade, rekla je Ivana Otašević predsednica Udruženja.
Istom deltanošću bavi se i kragujevačko Udruženje „Zadrugarstvo” koje je Glas Šumadije obišao prošlog leta.
Ivana Otašević iz Aranđelovca objašnjava da procedura reciklaže nije ni malo jednostavna i da zahteva dosta truda i rada, a većina posla zahteva ručni rad za koji su zaduženi korisnici udruženja i brojni volonteri.
- Procedura nije jednostavna i potrebno je prilično vremena, imamo zapošljenu jednu devojku sa invaliditetom i radnog terapeuta koji im pomaže u svim fazama. Najpre se prikupljaju paklice cigareta u taj posao su uključeni svi ljudi dobre volje koji nam zaista pomažu i stalno dobijamo nove količine kutija, zatim svi naši korisnici volonteri pripremaju te kutije za mašinu koja ih sitni u rezance koji se mešaju sa vodom, kaže Ivana.
Rezanci koji se smešaju sa vodom u posebnoj mašini pretvaraju se u gustu smesu koja se dalje obrađuje sve do finalne faze.
- Od umućenih rezanaca i vode dobijamo smesu koju ponovo sastavljamo sa vodom, tačnije rastvaramo i onda u taj rastvor uranjamo ramove kako bi dobili određenu debljinu papira. Potom se sa ramova ocedi višak vode, osuši se i dobijamo jedan od najkvalitetnijih papira, priča Mara Stevanović, radni terapeut.
U ovom Udruženju od tako dobijenog papira već se pripremaju pozivnice, zahvalnice, vizit karte a upotrebna vrednost papira je velika.