Protiv rukovodstva gradskog udruženja penzionera podneta krivična prijava zbog sumnje da je sa računa nestalo 37 miliona dinara

Grad Politika

Penzioneri uglavnom vole da se druže, često organizuju grupne proslave i zajedničke izlete, ali kragujevačko udruženje penzionera već duže od jedne decenije razdire nesloga. Pojedini članovi Gradskog udruženja penzionera Kragujevac nezadovoljni su radom rukovodstva koje optužuju za finansijske malverzacije, a problemi su, kako navode, počeli da se nižu od 2012. godine kada je na čelo udruženja došao predsednik kragujevačkog odbora PUPS-a Ratko Tomašević.

Grupa kragujevačkih penzionera tvrdi da je Partija ujedinjenih penzionera Srbije uzurpirala prostorije njihovog udruženje, a sumnjaju i da je sa računa nestala ogromna svota novca, čak oko 300. 000 evra za desetak godina. O trvenjima u udruženju postoji obimna dokumentacija koja je dospela i do istražnih organa, mada grupa nezadovoljnih penzionera o tome nije želela javno da govori, bojeći se, kako su naveli, sankcija rukovodstva protiv kojeg su podneli krivičnu prijavu.
Predsednik Tomašević je potvrdio da su se pojedini članovi i bivši rukovodioci žalili na njegov rad, ali je negirao tvrdnje o mahinacijama i svom političkom delovanju unutar udruženja penzionera.

  • Kragujevački PUPS ima svoje prostorije u lokalnom komunalnom preduzeću i ne zloupotrebljava infrastrukturu gradskog udruženja penzionera. Takođe, kada govorim o udruženju penzionera, uopšte ne pominjem PUPS, a kada govorim o političkim aktivnostima PUPS-a, ne pominjem udruženje. Uostalom, u izvršnom odboru udruženja ima više pristalica SNS-a i SPS-a nego PUPS-a, izjavio je Tomašević, navodeći kako ne vidi ništa čudno u tome što je iste godine, 2012, postao i predsednik kragujevačkog PUPS-a i predsednik gradskog udruženja penzionera.

Pre šest godina, Tomašević je pravosnažno osuđen zbog utaje poreza u vezi s nabavkom ogreva za članove udruženja, a u to vreme je kao predsednik kragujevačkog PUPS-a bio i gradski većnik zadužen za saradnju sa penzionerima. Danas je odbornik u gradskoj skupštini i predsednik Komisije za zaštitu i unapređenje standarda starih lica u Kragujevcu.

Upravo zbog ovih nagomilanih političkih funkcija, grupa kragujevačkih penzionera je sumnjičavo gledala na Tomaševićev angažman u mesnom udruženju koje je još 2008. godine osnovalo poseban fond za pomoć porodicama preminulih članova. Sredstva iz tog fonda su se, kako navode penzioneri, mogla koristiti isključivo za posmrtnine i neki drugi vid socijalne pomoći, nipošto za tekuće troškove udruženja.
Prema dokumentaciji koja je prosleđena istražnim organima, fond za pomoć porodicama preminulih penzionera raspolagao je sa 45 miliona dinara, od čega je osam miliona potrošeno namenski, dok je 37 miliona, kako se sumnja, zloupotrebljeno.

Navodne zloupotrebe se odnose na period od 2012. do 2021. godine, kada su po krivičnoj prijavi protiv rukovodstva udruženja reagovali i tužilaštvo i policija.
Navodeći da su ga inspektori za suzbijanje privrednog kriminala već kontaktirali, Tomašević je u razgovoru za Glas Šumadije objasnio da je odluka o osnivanju fonda morala da bude promenjena iz formalnih razloga. Pritom je napomenuo i da po njegovom dolasku u udruženje nijedan dinar sa računa kragujevačkih penzionera nije potrošen protivzakonito.

  • Fond za pomoć nije bio osnovan kao pravno lice, zbog čega smo ta sredstva morali da tretiramo kao posebnu članiranu. Obična članirana je 200 dinara godišnje, a posebna članirana iznosi jedan odsto penzije i uplaćuje se svakog meseca po ugovoru sa fondom PIO. U našem udruženju ima 7. 072 penzionera, a posebnu članarinu uplaćuje njih 1. 632. Po novoj odluci, ta sredstva se osim za posmrtnine i beskamatne pozajmice mogu koristiti i za namirenje tekućih troškova udruženja, u šta spada i plaćanje komunalnih računa. Verovatno je to neke neupućene članove dovelo u zabludu o nenamenskom trošenju zajedničkog novca, naveo je Tomašević, napomenuvši kako je zbog potrebne finansijske konsolidacije udruženja morala da bude promenjena i odluku o načinu isplate posmrtnina.

Krivična prijava kragujevačkih penzionera je tokom prethodne tri godine lutala od Osnovnog tužilaštva u Kragujevcu do Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Kraljevu. U jednom od poslednjih dopisa kraljevačkog tužilaštva stoji da se predmet vraća kolegama u Kragujevcu „zato što se u radnjama prijavljenih lica ne stiču obeležja bilo kog krivičnog dela iz nadležnosti ovog tužilaštva, već da se u radnjama prijavljenih lica eventualno stiču obeležja krivičnog dela zloupotrebe poverenja.“

Piše: Brane Kartalović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.