PROTIV LEKARA KOJI SU UGRADILI ISTEKLI STENT I RANIJE PODNOŠENE KRIVIČNE PRIJAVE

Društvo

Krajem prošle nedelje protiv dvoje bivših lekara Kliničkog centra u Kragujevcu podnete su krivične prijave zbog sumnje da su izvršili krivično delo nesavesno lečenje. Sumnja se da su lekari, prošle godine, jednom pacijentu iz Kragujevca, tokom operacije, ugradili stent kome je rok istekao 2010. godine.

Na odeljenju neuroradiologije, Kliničkog centra u Kragujevcu, kako televizija N1 saznaje, dvoje lekara krajem marta 2019. obavilo je operaciju ugradnje stenta na krvnom sudu mozga. 65-godišnji pacijent je nekoliko dana kasnije umro.

Kasnijim proverama, nadležni u bolnici otkrili su da je stentu, koji je korišćen tokom te operacije, rok istekao još 2010. godine. Lekari koji se sumnjiče za nesavesno lečenje dr Milan M. i dr Snežana L. u međuvremenu su napustili svoja radna mesta i otišli u Crnu Goru.

Prema saznanjima N1, po povratku u Srbiju, prošlog petka, policija ih je uhapsila. Međutim, tužilac je tražio da se protiv njih podnesu krivične prijave u redovnom postupku i oni su ubrzo pušteni. Mediji prenose da to nisu prve krivične prijave protiv to dvoje lekara, kako navode oni se terete za izdavanje lažnih dokumenata, a sumnja se i da su proneverili četiri miliona dinara.

Na pitanje odakle lekarima stent kom je istekao rok trajanja, u Ministarstvu zdravlja kažu da pored policije i njihova inspekcija radi na rasvetljavanju ovog slučaja, te da i oni insistiraju da se utvrde sve okolnosti.

A koliko se građani žale na nesavesno lečenje? Lekarska komora Srbije tokom 2019. godine primila je 57 različitih pritužbi na rad lekara.

Sudovi časti Lekarske komore Srbije su tokom 2019. godine izrekli četiri javne opomene lekarima. Dok su od početka rada Komore, odnosno od 2006. godine, trajno oduzete četiri licence za rad. Takva mera jedino je moguća prema odluci „civilnog suda“.

Lekarska komora Srbije nema uvid u to protiv kog lekara se vodi sudski postupak. Zato predlažu da ih civilni sudovi obaveštavaju o presudama u predmetima koji se vode protiv lekara, kako bi mogli da reaguju. Međutim, ta obaveza još nije zakonski ustanovljena.

Piše: N1
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.