Protest u Topoli:  Istrajati u borbi protiv rudarenja u Srbiji (VIDEO)

Društvo

Sa narodnog protesta u pešačkoj zoni u Topoli večeras je poslata poruka da  građani, bez obzira na ideološke i političke razlike, treba zajedno da se suprotstave Rio Tintu, ali i „lažima, manipulacji i korupciji“ u Srbiji.

Kako je rekla profesorka hemije iz Topole Karolina Aleksandrović, svi zajedno, bez podela, građani, udruženja i političke organizacije, treba da postave „viši cilj“ i da konačno istraju u svojoj borbi.

Ona je ukazala na to da nigde u Evropi ne postoji ni jedan aktivan rudnik litijuma i ukazala na toksične materije u procesu dobijanja litijuma iz rude.

  • Jadarit  pored litijuma sadrži  još i arsen koji je izutetno toksičan, kadmijum i bor. Da bi dobili litujum iz rude potrebna je velika količina sumporne kiseline i nešto manja količina hlorovodonične kiseline. Obe  kiseline ubrajamo u otrovne i jako toksične kiseline. Gdegod imate sumpornu kiselinu, imate i gas sumpor-dioksid koji je izuzetno štetan, rekla je Aleksandrović.

Ona je navela da u studiji Rio Tinta stoji da nema opasnosti od sumporne kiseline, zato što će se ona zagrevati na temperaturi od 90 stepeni Celzijusovih, iako je svi znaju da je ta kiselina  toksična i na običnoj temperaturi , nagriza kožu, odeću…

  • Potrebna je i velika količina vode za rastvaranje produkata ekstrakcije. Rio Tinto kaže da je to 8,3 litra po jednom kilogramu proizvoda, a struka kaže da je ta količina vode znatno veća. Rio Tinto kaže da će toksičan čvrst otpad  biti prekriven folijom. Ali kada jednom zagadite vodu, vazduh, zemljište,  ne postoji način da to neutrališete i eliminišete, rekla je Aleksandrović.

On poručila da fokus treba da bude na tome  da multinacionalne kompanije kao što je Rio Tinto ili kineske kompanije vide Srbiju kao obećanu zemlju, zato što ovde nema institucionalne ni finansijske transparentnosti, ne funkcionišu ekološki zakoni, kao ni pravosuđe, pravna regulative.

  • Kažu referendum , mislim da on nema nikakvog smisla. Pokrali su izbore, to ceo svet zna. Kako znate da neće pokrasti rezultate referenduma?

Ona je postavila pitanje, šta je sledeći korak, te je zaključila:

  • Kad ne bude bilo ove vlasti , neće biti ni Rio Tinta, poručila je Aleksandrović.

Košarkaš Vladimir Štimac je zatražio od vlasti da hitno donese zakon o zabrani istraživanja litijuma, a građanima poručio da se ne dele, da budu zajedno u borbi koja je jako bitna na Srbiju.

Profesor Agronomskog fakukteta u Čačku Duško Brković je rekao da ne vidi ni jedan razlog za rudarenje u Srbiji, već da je budućnost u ulaganju u poljoprivredu i da je Šumadija već jedan ogroman „rudnik“ i kapital kvalitetne hrane i turizma.

  • Zašto iz pozicije gospodara da postanemo vazali? Prodaju sirovina koje ti je Bog podario, vidim kao padanje u vazalstvo, sužanjstvo, a zašto kada možemo sa našim proizvodima da budemo gospodari, kad dođe turista da mu prezentujemo ono što imamo, a ne da kopamo rudu i da se zagađujemo, pitao je Brković.

On je napomenuo da se nad Srbijom nadvilo zlo- Rio Tinto i sve ćerke firme, svi oblici rudarenja koji nisu u saglasju sa zelenom tehnologijom.

Brković je napomenuo da je Srbija potpisnik Arhuske konvencije da se očuva i ne ugrožava životna sredine. 2009. je ratifikovana, ali se ne ponašamo u skladu sa njom, smatra Brković.

On je ocenio da su o svemu građani Srbije šturo i uglavnom netačno informisani, a postavio je i pitanje – Šta je sa onih 38.000 potisa ,gde nestadoše, gde su naša prava kada smo se pobunili protiv Rio Tinta?

Dr Miroslav Parović je kritikovao aktuelnu vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem koja je „zajahala Srbiju“ i prodala sve što su “ lepljivi prsti uspeli da dohvate“.

  • Sada su krenuli da vide šta ima ispod zemlje, da ukradu i da na milijarde koje imaju dodaju još koju. Krenuli su da kopaju po Karađorevoj zemlji. Tu je došao Rio Tinto, rekao je Parović i ocenio da je tu je Vučić „udario u srpski živac“.

Parović je rekao i da je Vučić sada smislio , kao poslednju liniju odbrane, da nas posvađa u Loznici gde se obeležava godišnjica „Oluje“, hoće da posvađa prekodrinske Srbe sa Karađorđevom Srbijom.

Parović je poručio da se na protestima širom Srbije brani život Srbije i budućnost dece.

Profesor dr Ratko Ristić je rekao da „nema referenduma i nema kopanja“.

Ocenio je da u Srbiji imamo invaziju raznoraznih analitičara, korumpiranih profesora, političara koji nas ubeđuju da treba da se kopa litijum.

Kaže da predstavnici vlasti govore kako će biti uništeno „samo 220 hektara“, a istina je, prema papirima Rio Tinta, u startu bi bilo uništeno 692 hektara, a to je gotovo sedam miliona kvadratnih metara.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.