Protest u Rekovcu: Ne damo levač, ne damo Jadar, ne damo Srbiju !

Društvo

Sa protesta u Rekovcu protiv Rio Tinta u Srbiji poslata je poruka da će se narod „do poslednjeg daha“ boriti da očuva čistu vodu, vazduh i zemlju u Levču i celoj Srbiji.

https://fb.watch/tMVZZh0xQg

Ocenjeno je da bi rudnik litijuma bio poguban po životnu sredinu, uništio bi levački kraj koji je poljoprivredni i turistički resurs, i  ima zdravu hranu i vodu.

  • Braneći Levač, branimo Jadar, Dobrinju i čitavu našu zemlju, rekla je na protestu studentkinja iz Rekovca Milena Paunović.

Ona je poručila da danas građani „opremljeni slogom“ ustaju u odbranu otadžbine, , jer mladi žele budućnost bez rudnika, čist vazduh i plodnu zemlju.

Fotografija: Jelena Pavlović

  • Ako ti ne uradimo- nestaćemo, kazala je Milena u obraćanju građanima na platou u centru Rekovca.

Slađana Mitrović Stanković, diplomirani inženjer tehnologije i profesorka hemije je rekla da je Levač danas veliki park, da ima čistu vodu, zdrav vazduh i nezagađeno zemljište , a poljoprivredna proizvodnja je “ kapital za napredak.

Međutim, upozorila je ona, moćni su odlučili da 50 odsto teritorije Levča pretvore u rudnik litijuma.

Mitrović Stanković je poručila da bi rudarenje bilo pogubno za  životnu sredinu.

  • Rađena su istražna bušenja u dolini Jadra, koja su dovela do izbijanja rudne vode na površinu, koja je toksična, ona se pomešala sa površinskom vodom, otišla u vodotok i izazvala porast koncentracije litijuma, bora i arsena , kadmijuma  od tri do 17 puta. Zamislite šta bi bilo  pri otvaranju rudnika na tom području, zabrinuta je  Mitrović Stanković.

Prema njenim rečima  svaki postupak za odvajanje litijuma iz rude zahteva  ogromnu količinu čiste pijaće vode koju bi posle upotrebe trebalo preraditi i vratiti u vodotok, ali nam niko ne garantuje kvalitet prečišćavanja.

Napomenula je da osim vode, postupak zahteva i upotrebu agresivnih mineralnih kiselina- hlorovodonične i sumporne kiseline.

  • Kopanje litijuma može da dovede i do povećanja koncentracije kiselih toksičnih gasova u vazduhu. Veliki problem je i jalovina, koja je otpad od rude, upozorila je Mitrović Stanković.

Ona je poručila da je Levač potencijalna turistička “ meka“ , raj za dušu i telo, te da u ovom kraju neće dati decu u rudare, neće dati vodu, vazduh i selo, jer zdravlje potomstva nema cenu.

U Rekovcu je govorio i Aleksandra Glišić koji je sa majicom “ Litijum u Levču- ne“ i „Ne damo Levač“ trčao dva polumaratona u Norveškoj i učestvuje u svim akcijama protiv rudnika litijuma u Srbiji.

Odeven u narodnu nošnju, on je poručio da ne smemo da dozvolimo da nam se zatruje zemlja, da je pretvore u smetlište, te da borba mora da se vodi mudro i istrajno.

Fotografija: Jovan Nikolić

Dragan Simović iz Dobrinje i jedan od osnivača SEOS-a je rekao da više od tri godine traje borba protiv Rio Tinta u Srbiji, da od institucija nije bilo odgovora,a da je 40.000 potpisa građana izgubljeno u Vladi Srbije. 

  • Ostala nam je jedino borba prsa u prsa. Narode,ako se 10. avgusta ne odazovemo u velikom broju, a tada ćemo izneti jasan plan – šta, kuda i kako, ako ne budemo to podržali složno i jedinstveno, neće nas biti, kazao je Simović.

Pozvao je i sveštenstvo da ovih dana stane uz svoj narod, kako je naveo, da bude sa narodom ili sa izdajnicima, jer trećeg nema.

Simović je poručio je da „od subote sve počinje“ i da „nije do nikoga drugoga nego da je do nas samih“.

  • Još jedan mali savet, kad od 10-og  pođete, svakog će da žigne kuk ili koleno, ponesite po jedan štap ljudi da biste se lakše održali, poručio je Simović.

Na platou u centru Rekovca bili su istaknuti transparenti : „Litijum u Levču- ne“, „Odbranimo Rekovac“, „Spasimo našu decu od raka“, „Da se pčela nešto pita, ne bi bilo Rio Tinta“.

Kraj bine bile su izložene korpe sa svežim voćem i povrćem iz levačkog kraja, a u rukama brojnih učesnika vijorile su se zastave Srbije.

https://fb.watch/tMVZZh0xQg

Protest je večeras održan i u Rači:

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.