Više desetina žena, zaposlenih u kragujevačkoj firmi Feri tekstile obustavilo je danas pre podne rad, protestujući što u vreme epidemije COVID 19 rade bez zaštitne opreme (maski i rukavica), kao što rade jedna pored druge, odnosno što jedna od druge nisu udaljene onoliko koliko propisuju nadležne zdravstvene ustanove. Povod za pobunu radnica Feri tekstile bilo je to što su dve njihove koleginice, juče ujutro, zbog temperature vraćene kućama.
Sindikat i nezadovoljne radnice Feri tekstila tražile su od poslovdstva firme da proizvodnja bude obustavljena do kraja ove sedmice, tokom koje bi, kako navode nadležne zdravstvene službe, epidemija COVID 19 trebalo da dotigne vrhunac. Poslovodstvo, međutim, prema rečima predsednika Sindikata u Fori tekstileu Dejana Čakarevića, nije prihvatilo zahtev radnica koje su, potom, nastavile da rade. Kako će situacija u ovoj firmi da se razvija narednih dana, ostaje da se vidi, kao što je još uvek nepoznanica i na koji način će radnice tog slovenačkog preduzeća, lociranog u pogonima nekadašnje Zastava tapacirnice, da dolaze i odlaze s posla, pošto je javni prevooz i u Kragujevcu obustavljen.
Predsednik Saveza samostalnoih sindikata u Kragujevcu Jugoslav Ristić danas se obratio Republičkoj inspekciji rada, te kabinetu ministra za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Zorana Đorđevića, tražeći da zauzmu stav o činjenici da, kako je naveo, po stotinak neretko i više radnika u mnogim šumadijskim fabrikama, u vreme epidemije COVID 19, radi na bliskom rastojanju i bez ikakve zaštitne opreme.
Osim u Fijat Krajsleru i njegovim dobavljačkim firmama, a od danas i u Zastavi oružju, naime, u Kragujevcu i njegovom šumadijskom okruženju , najverovatnije najznačajnijoj industrijskoj regiji u Srbiji i šire, proizvodnja, usred epidemije COVID 19, nije obustavljena ni u jednoj drugoj fabrici. Naprotiv, radi se u SIMENSU, Jura korporaciji, Vaker Nojsenu, Formi ideale, Fori grupi, Jan fengu, Tehničko remontnom zavodu “Medna”, Mlekari Megle (u sve tri smene) i drugim kompanijama.
Nevolja je što u pogonima ovih fabrika, Zastavi oružju do juče, pre svih, ali i u većini ostalih, pod istim krovom, odnosno u istom radnom prostoru radi i po više stotina radnika u jednoj smeni, što je, upozoravaju upućeni, ali sve glasnije i kragujevački sindikalci, potencijalno najveće žarište širenja zaraze virusom korona. Uprkos toj opasnosti, državne vlasti koje su uvođenjem vanrednog stanja ograničile rad svih uslužnih delatnosti da bi sprečile širenje zaraze virusom korona, još uvek, na tom planu, ništa ne preduzimaju kad je fabrička proizvodnja u pitanju.
- U pogonima mnogih fabrika u Kragujevcu i Šumadiji, kao i širom Srbije, uostalom, ima i po višestruko više radnika od broja ljudi (50 – prim. Z.R.) koji, prema uredbi Vlade Srbije, smeju da se okupljaju u zatvorenom prostoru. Razumem da Vlada, zbog ekonomskih interesa, ne ograničava broj radnika u proizvodnim pogonima domaćih fabrika, ali se, istovremeno, bojim da pebukirane proizvodne hale postaju potencijalno žarište epidemije COVID-a 19. Otuda bi to nečinjenje Vlade moglo da bude i kontraproduktivno, upozorava predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije u Kragujevcu Jugoslav Ristić, predlažući da se, ako ne u potpunosti obustavi, a ono drastičnije ograniči broj angažovanih radnika u fabričkim pogonima kako u Šumadiji, tako i širom Srbije, te da se svim angažovanim radnicima obezbedi odgovarajuća zaštitna oprema.
Ističe, pritom, da sve više zabrinjava i činjenica da radnici u privatnim kompanijama u Kragujevcu, Šumadiji i Srbiji, a o čemu smo već pisali, zbog pada poslovnih aktivnosti, uzrokovanog širenjem zaraze virusom korona, počinju da dobijaju otkaze, te da ostaju ne samo bez egzistencije, već i bez prava na zdravstvenu zaštitu, i to u vreme epidemije COVID 19, usled koje je u zemlji uvedeno vanredno stanje.
ORUŽARI NAPLAĆENOM DO 29. MARTA
Predsednik Sindikata u Zastavi oružju Dragan Ilić potvrdio je da je Krizni štab te fabrike odlučio da zaposleni budu na plaćenom odustvu od danas do 29. marta.
Odluka je doneta prema preporuci Vlade Srbije Ministarstva odbrane, kako bi se sprečila opasnost od širenja virusa korona u fabričkim pogonima. Tokom prekida rada, u Zastavinoj fabrici orzužđja biće angažovano stotinka radnika koji će raditi na pakovanju robe za inostrane partnere, te održavanju I čuvanju proizvodne opreme I pogona.
Zastava oružje ima oko 2.500 radnika,a do sada se, zbog epidemije COVID 19, za odustvo s posla prijavilo 379 izmedju 60 I 65 godina starosti, zatim zaposlenih sa hroničnim bolestima I roditelja sa decom mladjom od dvanaest godina. Moguće je da će plaćeno odustvo u Zastavi orzužđje da bude produženo I 29. marta.
U SIMENSOVOJ fabrici za proizvodnju delova za šinska vozila radi se u dve smene, ali je radno vreme, od danas, skraćeno na po sedam sati u smeni, čime je obezbedjeno da se radnici prve i druge smene ne sreću prilikom dolaska i odlaska s posla.