Foto: EPA-EFE/ANDREJ ČUKIĆ

Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka

Društvo

Cirkularni štrajk prosvetnih radnika, koji organizuju četiri reprezentativna sindikata obrazovanja, od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školama na području školskih uprava Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac.

Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.

Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.

Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.

  • Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.

Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.

Plan je da nakon sastanka Glavnog odbora Unije konačni predlozi budu prosleđeni na razmatranje ostalim reprezentativnim sindikatima.

S druge strane, Danas nezvanično saznaje da će Forum beogradskih gimnazija obavestiti u ponedeljak Sindikat radnika u prosveti Srbije, čiji je član, da će izaći iz ovakvog oblika štrajka koji se trenutno sprovodi.

Razlog za negodovanje članstva, ne samo unutar FBG je činjenica da štrajk predugo traje i da dosadašnji oblici sindikalne borbe nisu dali rezultate, a baza je sa velikim nezadovoljstvom primila nedavno uputstvo vrha četiri reprezentativna sindikata da nastavnici prisustvuju nastavničkim i odeljenjskim većima i da se ocene za kraj prvog polugodišta zaključe.

Takva odluka je u suprotnosti sa prethodnim uputstvom koje je upućeno članstvu – da nije dužno da prisustvuje ovim sednicama.

Naši izvori kažu da među prosvetarima vlada ogromno nezadovoljstvo zbog čega su pojedine sindikalne organizacije donele prethodnih dana pojedinačne odluke o jednodnevnom prekidu rada.

U znak podrške studentima većina škola u Čačku, Ivanjici i Gornjem Milanovcu u petak je obustavila nastavu, a iz Sindikata obrazovanja Čačak su najavili da će 20. decembra biti održano protestno okupljanje prosvetnih radnika.

S druge strane, Unija sindikata prosvetnih radnika Vojvodine je odlučila da ne učestvuje u najavljenoj protestnoj šetnji u Novom Sadu 12. decembra i da sredstva za organizaciju tog skupa preusmeri ko pomoć novosadskim studentima koji blokiraju fakultete.

Nakon svega su reprezentativni sindikati od ove šetnje odustali, a njihovi predstavnici su obišli akademce Univerziteta u Novom Sadu i odneli im pakete sa hranom i potrepštinama.

Štrajk prosvetara je pao u drugi plan nakon što su počele blokade velikog broja fakulteta u najvećim univerzitetskim centrima, a prethodnih dana studentima su se priključili i srednjoškolci.

U nekim školama nastava je u petak, 13. decembra bila prekinuta na 15 minuta zbog učešća đaka i dela nastavnika u akciji „Zastani, Srbijo!“ dok su u jednom broju beogradskih gimnazija učenici odbili da pohađaju nastavu.

Bojkot časova u znak solidarnosti sa studentima predvode mahom maturanti, ali ima i škola u kojima su ujedinjeni svi učenici.

Po gimnazijama je počelo održavanje plenuma, po ugledu na ono što rade studenti, tako da je u ovom trenutku neizvesno kako će se nastava odvijati narednih dana.

Podsetimo da se prvo polugodište u školama na području Vojvodine zavšava u ponedeljak, 23. decembra, a u ostatku Srbije u petak, 27. decembra.

Izvor: Danas
Fotografija: EPA-EFE/ANDREJ ČUKIĆ
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.