Rimokatolička crkva, protestantske i Anglikanska crkva, kao i neke pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, proslavljaju Božić, praznik Hristovog rođenja.
Širom sveta, u katoličkim crkvama služene su ponoćne mise.
Prema jevanđeoskom predanju, Isus Hristos je rođen 25. decembra u Vitlejemu pa se, uz razlike u kalendarima, taj datum kao početak nove ere i nove istorije čovečanstva poštuje u celom hrišćanskom svetu.
U hrišćanstvu se veruje da je Hristovo rođenje donelo svetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavetno proročanstvo o rođenju Spasitelja.
Vernici u katoličkim i drugim crkvama zapadnog obreda na Božić se klanjaju jaslama, u kojima je simbolično predstavljena scena rođenja sa Bogomladencem, Marijom i Josifom.
Običaj da se u crkve postave jasle, sa figurama koje dočaravaju siromašne uslove staje u kojoj je Hristos rođen, potiče iz 13. veka. Takve jasle u svojim domovima danas imaju i vernici.
U kućama vernika Rimokatoličke crkve venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića.
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet ocenio je u Božićnoj poslanici da do nas dolaze svakakve vesti, istinite, lažne, konstruktivne i destruktivne, i poručio da bi ljudi trebalo da paze šta čitaju i da bi trebalo da se zapitaju da li je neka vest korisna za njih ili uništava ono izvorno dobro koj je Bog ulio u ljude.
Nemet je ocenio da je društvo puno laži i prevara čiji je izvor strah i upozorio da se laži šire svim kanalima u pokušaju da naša srca učine tvrdim, nesrećnim i nemirnim.
Istakao je da je u Ukrajini situacija još ozbiljnija i da je skoro nemoguće dopreti do istine, s obzirom „koliko se laži čuje na sve strane“.