Prijatno veče u Kragujevcu i gotovo jedinstvena prilika da se u intimnom ambijentu bašte Doma omladine porazgovara sa članovima legendarnog sastava „Divlje jagode”.
Nikada škrt na rečima, Sead Lipovača – popularni Zele, kragujevačkoj publici dao je neke od detalja zapisanih u knjizi „U malom vrtu raste divlji plod”. Bila je ovo prilika i razrešenje nekih od misterija, kao što je ona u kom su gradu nastale Jagode i čiji su one bend u stvari:
Divlje jagode su nastale ’77 u gradu Zagrebu. Nakon moje srednje škole, nakon gimnazije koju sam jedva usput završio – da nije bilo staroga koji ono, nešto – nije on urgirao, ali su mi nekako zaokružili ocjene na dvojku i naravno ja sam otišao polagati prijemni na ekonomiji u Sarajevu. Kao jako loš đak, nit sam se spremio nit sam se pripremao i nisam položio. I onda već onako kako smo mi među sobom pričali, neko od prijatelja je rekao da ima još jedan dodatni rok za upis, ali u Zagrebu – i to nije bila ekonomija, nego vanjska trgovina. I ja sjednem, odem u Zagreb i naravno da ne bih ni tad sigurno napisao test da to bude dobro, nego je do mene sjedela neka djevojka i sjedela neka djevojka – sjećam se da je bila iz Rijeke. I ona je naravno sve znala – ona je kao hafiz. Nema šta nije znala. I ona to samo pisala i sad ja malo ono: „Daj da vidim”, al’ ona stalno se okreće – kao onaj Tom i Džeri. Međutim, nije me uspjela spriječit, tako da sam ja uspio to prepisat i ja dođem na onu oglasnu ploču i vidim tamo moje ime – da sam dobro napisao.
Kasnije je Zele govorio o svom životu u Zagrebu, kao i sviranju u cover-grupi „Biseri”.
Zanimljiva je priča o tome da Jagode na početku svog postojanja od svojih hitova nisu imale naročitu finansijsku korist, te su u prvih par godina postojanja nemali broj puta bile pred raspadanjem. Rezigniran, Zele odlazi u Sarajevo, ne znajući šta ga čeka – gde dolazi do sarajevske faze i saradnje sa izdavačkom kućom „Diskoton”.
Uvodnu reč imao je frontmen kragujevačke grupe „Osvajači”, Zvonko Pantović Čipi, koji se kroz zanimljiv fenomen odrastanja u staroj Jugoslaviji objasnio šta su Jagode značile tadašnjoj omladini:
Sećam se njihovog nastupa, možda je to bilo prvo gostovanje Jagoda u Kragujevcu sa pločom „Stakleni hotel” i mi smo bili kao klinci, srednjoškolci. Divili smo se onome što proizvode na bini ikako izgledaju, jer su nama tada duge kose bile zabranjene, a Jagode su došle u rokericama, kaubojkama, sa dugim kosama – dužim nego što bi policija volela da vidi na ulicama u tom trenutku u državi, a da ne kažem direktori škola koji su nas šišali na ulazu.
Kragujevačka publika bila je u prilici da na licu mesta kupi „U malom vrtu raste divlji plod” i odmah dobije potpis legendarnih članova benda od kojih je, osim Zeleta, bio prisutan i Nihad Jusufhodžić, ali i mlađih članova postave: Damjana Deurića, Damjana Milekovića, Emila Kranjčića i Livija Beraka.
Piše: Janko Milošević