Projekat novog objekta Crvenog krsta građani mogu da vide na sajtu grada

Društvo

Javno predstavljanje urbanističkog projekta za dogradnju i rekonstrukciju objekta Crvenog krsta u Ulici vojvode Putnika broj 4 počelo je sedmog i trajaće do 14. marta, objavljeno je prošle nedelje na sajtu Skupštine grada. Ovo je ujedno i poziv za  koji su zainteresovani da u tom periodu pogledaju projekat, da se upoznaju sa detaljima rekonstrukcije i namene renoviranog prostora i da pismeno dostave svoje sugestije ili primedbe Gradskoj upravi za imovinske poslove, odnosno Sekretarijatu za urbanizam i izgradnju, u zgradi Skupštine grada. Osim uvida, građani i preduzetnici imaju mogućnost da dobiju sva obaveštenja i potrebnu stručnu pomoć vezanu za projekat.

Očekuje se da bi izgradnja mogla da krene sredinom leta kada bude prikupljena sva neophodna dokumentacija i okončane procedure za početak radova. Procenjuje da će se  korisnici, volonteri i zaposleni u Crvenom krstu preseliti u renovirani objekat naredne godine, a do tada ostaju na istoj adresi u Ulici Svetozara Markovića.

Vrednost radova 1,2 miliona evra

Sve one koji nisu upućeni u priču o objektu u Ulici vojvode Putnika podsetićemo da su dešavanja počela da se razvijaju objavljivanjem teksta u „Kragujevačkim” novinama, u novembru prošle godine. U okviru serijala o zadužbinama o kojima niko ne brine, između ostalih objavljen je i tekst o poklon-kući doktorke Dese Milosavljević Branković, poznate dečije lekarke i humanitarke koja je svoju kuću, preko puta kafane „Paligorić”, zaveštala Crvenom krstu.

Ovaj objekat podignut je tridesetih godina prošlog veka i mada je, spolja gledano, u dobrom stanju, zbog neredovnog tekućeg održavanja postao je nebezbedan za korišćenje. Još pre sedam godina procenjeno je da je rizično u njemu boraviti zbog prokišnjavanja krova i obrušavanja plafona, napuklih stepenica, a popustio je i malter, pa je kuća godinama zaključana, u njoj se ništa ne dešava i nema nikakvih programa. Tada je prekinut rad vrtića namenjenog deci iz socijalno ugroženih porodica i besplatna Škola za roditelje, zbog nebezbednog prostora i mada se tragalo za donatorima nije bilo uspeha. 

Sva saznanja do kojih se došlo prilikom istraživanja za prvi tekst koji je objavljen, podstakla su autora teksta da pozove sve redakcije u gradu da se priključe akciji i budu medijski pokrovitelji i da zajedničkim snagama pokušaju da apeluju da se prikupe sredstva za obnovu kuće doktorke Branković.

Na veliko iznenađenje, tekst je imao veliki odjek u javnosti i nije se mnogo čekalo na darodavca. Čim su se na kioscima pojavile novine sa tekstom o legatu, Crvenom krstu se javio donator, vlasnik velike firme, poreklom iz Kragujevca, koji godinama, bez velike pompe, slikanja ili bilo čega u svrhu sopstvene promocije, donira velike svote novca u humanitarne svrhe. 

Nakon prvog razgovora sa Nevenkom Bogdanović, generalnim sekretarom Crvenog krsta u Kragujevcu, krajem decembra organizovan je sastanak sa članovima Upravnog odbora i Skupštine Crvenog krsta, gde su predstavnici donatora ponudili novo idejno rešenje za rekonstrukciju i dogradnju objekta i donaciju za realizaciju projekta. Svi su se složili da se ovaj posao odradi, pa je potpisan sporazum o tome.

Do sada je deo već ispunjen, izrađena je projektna dokumentacija koja je koštala oko 20.000 evra, a donator je finansirao i prikupljenje urbanističko-tehničke dokumentacije i snosiće sve troškove ostale dokumentacije za potrebe rekonstrukcije i dogradnje objekta.

Osim toga, donator se nakon upoznavanja sa bitnim  potrebama za rad Crvenog krsta od strane članova Skupštine obavezao da napravi magacin van grada, sa bezbednim prilazom za velike kamione, kako bi Crveni krst imao mesto za skladištenje velikih zaliha potrebnih proizvoda i opreme. 

Dogradnja bi, istovremeno, rešila još jedan veliki dugogodišnji problem – dotrajalost montažnog objekta i opreme u Ulici Svetozara Markovića broj 7, poznatog kao Narodna kuhinja, gde se 24 sata pripremaju školske užine, obroci za korisnike Narodne kuhinje, ali se i kroz dohodovne aktivnosti priprema i ketering, kojim se obezbeđuju preko potrebna sredstva za kvalitetnije pružanje socijalnih usluga, pre svega za decu koje dobijaju hranu u Narodnoj kuhinji. 

Obe strane su se saglasile da se za potrebe praćenja predviđenih radova formira četvoročlana radna grupa koja će jednom mesečno dostavljati izveštaje i predloge Upravnom odboru Crvenog krsta, Skupštini i donatoru.

Procenjeno je da će vrednost radova dogradnje i rekonstrukcije iznositi 1,2 miliona evra.

Dogodine na novoj adresi

Novo sedište kragujevačkog Crvenog krsta, nakon što radovi budu završeni, biće na novoj adresi, onako kako je poklonodavac dr Desa Milosavljević Branković i želela.

Dali smo sve od sebe da arhitektama-projektantima pružimo sve značajne informacije, sa željom da se omogući transformacija postojećeg prostora za potrebe rada Crvenog krsta uz posebno respektovanje arhitekture postojećeg objekta. Takođe, izrazili smo želju da dograđeni objekt u dvorištu, Narodna kuhinja, bude dizajniran za dugovečnost i bude funkcionalan u skladu sa brojnim aktivnostima Crvenog krsta. Očekujemo  da komisija uskoro odobri  Urbanistički projekat, kako  bi se nastavilo sa procedurom za dobijanje  građevinske dozvole, rekla je Nevenka Bogdanović.

Inače, vila doktorke Branković izgrađena je u duhu moderne, sa jasno naglašenim elementima – izraženom kubaturom arhitektonskih masa, krovom blagog nagiba sakrivenim iza atike, kružnim prozorima, horizontalnim elementima fasadne plastike i stolarije, sa jasno naglašenim postamentom kuće. Ona se izdvaja svojom lepotom i daje poseban značaj i ambijentalni karakter delu Ulice vojvode Putnika gde se nalazi.

Kuća ima površinu od 230 kvadratnih metara, koji će u potpunosti biti obnovljen, dok će novoizgrađeni deo imati oko hiljadu kvadrata i činiće jedinstven kompleks.

Dogradnjom novog objekta u skladu sa uslovima Elaborata energetske efikasnosti, dobićemo priliku da uštedimo novac za troškove energije i usmerimo ga za pomoć u pružanju podrške Kragujevčanima koji se suočavaju s poteškoćama i krizama. Takođe, mladim volonterima želimo da omogućimo da nastave sa dobrim radom i da u modernijim i boljim uslovima saznaju nove stvari, kaže Nevenka Bogdanović. 

Ovo je prvi put da će Crveni krst dobiti objekat namenski izgrađen za potrebe organizacije i korisnika. U njemu će pored prostora za zaposlene, biti izdvojen deo za humanitarne i socijalne aktivnosti, kao i prostor za edukaciju i rad sa volonterima.

Postojeće prizemlje biće prilagođeno novim potrebama, a bočni ulaz imaće platformu za ulaz osoba sa invaliditetom. Predviđeno je da prvi sprat većim delom bude zastakljen pregradama koje će formirati hodnik, kako bi se uklopio sa dograđenim delom. Deo terase ostaće nepromenjen, dok će ostatak prostora biti namenjen administartivnim aktivnostima. Između drvenog stepeništa i terase biće smešten spomen- salon doktorke Dese opremljen nameštajem iz njene donacije. U planu je i izgradnja drugog sprata čiji će najveći deo činiti višenamenska sala za humanitarne zabavne i edukativne aktivnosti Crvenog krsta.

U međuvremenu, do preseljenja, Crveni krst će izvršiti procenu vrednosti imovine u Ulici Svetozara Markovića koja ima površinu od 20 ari i koju su generacije volontera i dobrotvora stvarale, kako bi se na najbolji način zaštitila i sačuvala za buduće generacije. Crveni krst će se sve vreme, dok radovi ne budu okončani, funkcionisati na staroj adresi u ulici Svetozara Markovića 7, u zgradi koju su 1927. godine kupili tadašnji članovi upravnih organa Crvenog krsta za 183.000 dinara, prikupljenih na humanitarnoj „besedi”.

Autor: Gordana Božić

Izvor, Foto: Kragujevacke.rs

Tagovi:

1 thoughts on “Projekat novog objekta Crvenog krsta građani mogu da vide na sajtu grada

  1. Ovaj grad ima nebrojeno mnogo projekata. Ova vlast živi na praznim obećanjima. Ali gradjani ta varanja teško da će više da prihvate. Sledeće godine su izbori. SNS zbog nerada atrofira i nestaje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.