Program Studentskog kulturnog centra za narednu nedelju

Kultura

Ponedeljak, 10. april u 21h, Kontakt galerija SKC

Jazz Monday – Soul Purpose

Jazz Monday ovog ponedeljka predstavlja sjajnu lokalnu ekipu muzičara koji nastupaju pod imenom Soul Purpose. Uživaćete u zvucima soul-a, neosoul-a i R&B-a, a ovaj kvartet sviraće neke od hitova ovih žanrova.

Soul Purpose su: Iva Paunović – vokal, Aca Pejčić – klavijature, Nemanja Ristović – bas, David Armuš – bubnjevi.

Utorak, 11. April u 20h, Kontakt galerija SKC

Filmska projekcija – Noćni putnici

Reditelj: Mikhaël Hers, zemlja: Francuska, godina: 2022, trajanje: 111’, jezik: francuski;

Pariz, 1981: U izbornoj noći duvaju vetrovi promena, a Francuzi ushićeni jurišaju na ulice, ali Elizabet (Šarlot Genzbur) ima poteškoća da podeli opšte raspoloženje optimizma. Muž ju je ostavio i tako izbezumljenoj čini joj se da će zauvek plakati. Šta bi bi ako bi poslušala svoje emocije i počela da ispisuje nove životne listove? Šta ako bi napisala pismo voditeljki svog omiljenog radio programa (Emanuel Bear)? Ili pozvala beskućnicu u goste? Šta bi se dogodilo kada bi učinila stvari koje zapravo menjaju živote?

U ovom zanimljivom filmu, nastalom posle filma Amanda, Mikhaël Hers usmerava svoj hipersenzitivni pogled na osamdesete i naizgled svakodnevne trenutke u životu jedne porodice koji oblikuju neizbrisiva sećanja. Veliki broj likova popunjava ovu nostalgičnu sagu o ponovnom stvaranju sebe.  

Ovo je film koji nam u svom najintimnijem i hipnotišućem obliku, dok razmišljamo o tome kako funkcioniše kao društvo, daje predstavu o tome zašto je ljubav važna.

Ulaz slobodan.

Sreda, 12. april u 19h, Kontakt galerija SKC

Razgovor o knjizi – Kozji ustanak, Saša Mladenović

Dva vremešna seoska momka sa grupom istomišljenika, u donkihotovskom naporu grade novi život u zagrljaju netaknute prirode, ali njihov svet je brutalno napadnut.

Ratni profiteri i prevaranti, lažnodiplomci, pseudorodoljupci i vlasnici vlasti, nasrću i na goru i na vodu, i na čoveka i na Boga. Reke guraju u uske betonske cevi, kradu narodnu volju, seku i rasprodaju šume, promovišu lažnu nauku, kopaju rudnike trovačnice, slave šund i troše narodne pare.

Junaci ovog romana, Džontra i Gorča, veruju da se takvom zlu mora stati za vrat. Roman Saše Mladenovića Kozji ustanak, slika obične ljude, neiskvarenih duša i namera, odane prirodi i izvornim vrednostima, spremne da se bore za pravičnost, solidarnost i čovekoljublje i uspravan život na sopstvenoj zemlji. Pisac ne štedi aktere izmilele iz tmuše aktuelne stvarnosti.

I kad je zlo gotovo nadomak trijumfa, zajednica se budi, ljudi se prepoznaju, otpad se povlači pred glasnim talasom naroda, jer kazano je već – tek će padati kiša, nove će poteći bujice, poslednja će biti narodna volja.

Roman je inspirisan hrabrim meštanima sela Rakita. Mestom koje će postati simbol borbe u Srbiji. Stari i bolesni (ali ponosni i rešeni da se grumen rođene zemlje ne da) protiv alavih i moćnih predstavnika novog sveta koji će angažovati i batinaše. Meštani će, ostavljeni na milost i nemilost, pretrpeti: zastrašivanje, prebijanje, ponižavanje, ali sve to ih neće sprečiti da stanu licem u lice uzurpatoru i pruže otpor dostojan gorštaka. Ubrzo će se dići i meštani staroplaninskog sela Topli Do. Biće to lekcija građanima Srbije kako se čast i zemlja brane. Junaci romana žive na reci Bistrica koja se ničim ne može uprljati. I u selu istog naziva kog podižu iz petnih žila, dok ne dođu banditi da im otmu reku i život.  

O romanu će, pored autora, govoriti i urednik Milivoje Pajović.

Saša Mladenović je rođen i odrastao na reci Vlasini, u selu Kruševica. Diplomirao je na Farmaceutskom fakultetu u Beografu, završio specijalizaciju iz medicinske biohemije na VMA gde trenutno radi.

Оbjavio je romane Rt dobre nade (Zograf, 2006) i Vaše karte, molim (Viaprint, 2010), kao i dramu Guten Morgen Srbijo (Ukronija, 2018).

Sa neobjavljenim rukopisom romana Laku noć Mr Hokins bio je finalista na 23. Deretinom konkursu za neobjavljeni roman. Roman Kozji ustanak napisao je na obali reke Bangui u Centralnoafričkoj republici koja ga je, životom koji se dešava u njoj, podsetila na davno prošlo vreme kada je Vlasina tekla svom svojom silinom dok je nisu prigušili izgradnjom minihidrocentrala.

U toku svoje karijere proveo je u Africi dve godine kao deo Palih šlemova UN-a. Iskustva iz Afrike je, izmešu ostalog, predstavio i u SKC Kragujevac.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.