Profesor Otašević za N1: Studenti ne izgorevaju kao što smo mi ’90-ih, pretnje neće uticati na njih

Društvo
  • Za razliku od devedesetih godina, studenti ne izgorevaju, već dosledno traže odgovore na svoja pitanja, nikakve pretnje neće uticati na njih, kaže profesor Bojan Otašević za N1.

Bojan Otašević, profesor na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, sa Odseka za primenjenu i likovnu umetnost, kaže da je taj fakultet svu nastavu odložio i nema ispitne rokove u najavi.

  • Kako studenti Odseka za primenjenu i likovnu umetnost nemaju zgradu, kada su blokade počele, blokirali su Zgradu rektorata, tako da su tamo stacionirani. Mi smo odmah doneli odluku, kao veće Odeljenja za primenjenu i likovnu umetnost, kako ćemo nastavu da odložimo dok se blokada ne prekine. Kao budući umetnici, mi smo u suštini na velikom gubitku, zato što je naša nastava praktična, ali nas to u ovom trenutku ne brine. Moramo da budemo sa svojim studentima. Ne možemo im pretiti da će da propuste godinu, da neće položiti ispite i tako dalje… Biti umetnik podrazumeva i ovakvu delatnost, istakao je on.

Moglo bi se, dodaje, reći da će studenti mnogo brže sazreti kao umetnici u ovakvoj situaciji.

  • A situacija, svi znamo, podseća na naše studiranje 1990-ih godina, kada mi nismo ‘izgurali’ ono što će oni, nadam se, uspeti da urade. Tako da, sa umetničke tačke gledišta, oni će mnogo ranije sazreti kao umetnici nego da su imali praktičnu nastavu. A nastava će da se nadoknadi, ja to samo mogu da kažem i sa svoje i sa gledišta celog našeg Odseka za primenjenu likovnu umetnost, jer mi smo bili prvi koji su potpisali podršku studentima, kazao je.

Otašević kaže da su studenti mnogo inteligentniji nego što je to većina očekivala i da sve do sada savršeno rade.

Upitan o izjavama predsednika Srbije, kako profesori na univerzitetima imaju velike pate, a rade malo ili ništa, Otašević kaže da to jeste vrsta pritiska.

  • Apsolutno je netačno to što on kaže. Svaki fakultet u našoj zemlji morao je da prođe obaveznu državnu akreditaciju. Preko te akreditacije može da se pogleda koji fakultet šta radi, koji profesor šta radi, tako da niko ne može da postane predavač na Univerzitetu, ukoliko nema određeni broj referenci koje je Nacionalni savet ove zemlje propisao. Sad, ako se to predsedniku ne sviđa, onda može da se obrati Nacionalnom savetu, poručio je profesor.

Dodaje da se predsednik tim rečima verovatno obraća svom biračkom telu, a ne profesorima. Njegove kolege i on, navodi, redovno posećuju svoje studente i dostavljaju šta im treba.

  • Nisu izgladneli zato što su vrlo dobro organizovani, pametno razmišljaju, i mogu samo da kažem da sam ponosan na tu pamet. Za razliku od devedesetih godina, oni ne izgorevaju u ovome. Niko ne gori u svemu tome, već dosledno žele da dobiju odgovore na pitanja koja su postavili. Njih ništa više ne interesuje, niti će bilo kakve pretnje uticati na njih. A atmosfera među studentima je dobra, oni sebi organizuju i društveni život, kreativni u svojim idejama u smislu izložbi i postavki, karikatura i tih transparenata koji su više nego duhoviti i opet inteligentni. To samo govori da oni neće da splasnu, niti da pretnje da neće položiti ispite utiču na njih, zaključio je profesor. 
Piše: N1
Fotografija: Prvi prvi na skali
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.