PRIVREMENA SPOMEN PLOČA UBIJENOM PREMIJERU – GODINA PETA

Društvo

Na dan kada je pre 17 godina ubijen prvi posleratni demokratski premijer Srbije, ispod privremene table u ulici koja u Kragujevcu nosi njegovo ime, stoji samo venac žuto plavog cveća koji su, verovatno, postavili aktivisti kragujevačkog odbora Demokratske stranke.

Postavljanje spomen ploče, koju su u avgustu 2015. godine nepoznati vandali u toku pre podneva na uglu ulica Nikole Pašiča i Zorana Đinđića u Kragujevcu odvalili i odneli, više niko i ne pominje. Spomen ploča ubijenom premijeru postavljena 2003. godijne, mesec dana nakon krađe Demokratska stranka u Kragujevcu postavila je privremenu spomen-ploču.

Tadašnji lider DS-a Bojan Pajtić optužio je kragujevačku vlast da nema nameru da išta učini da se ponovo postavi ploča, zbog čega su demokrate postavile privremenu na zgradi na početku ulice koja nosi Đinđićevo ime u centru grada. Iako su čelnici grada obećavali, danas je jasno da to nije na dnevnom redu odlazeće kragujevačke vlasti.

Što pokazuje i odnos nekadašnjih radikala prema istoriji demokratizacije srpskog društva nakon ratova devedesetih.

Zoran Đinđić, jedan je od 13 intelektualaca koji su obnovili predratnu Demokratsku stranku,  glavni inicijator demonstracija 90-ih i  gradonačelnik Beograda (1997) – ubijen je na današnji dan pre 17 godina. Đinđić je bio srpski političar, državnik i doktor filozofije.

Njegovo ubistvo tumači se kao namera da se zaustavi proces demokratizacije i modernizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi nakon pada režima Slobodana Miloševića.

Ubistvu tadašnjeg predsednika Vlade je prethodilo nekoliko ranijih neuspelih pokušaja ubistva. Najpoznatiji neuspeli atentat izveden je u jutro 21. februara 2003. godine, kada je Dejan Milenković Bagzi, član tzv. zemunskog kriminalnog klana, pokušao da zaustavi automobil u kojem je bio premijer, dok su u zasedi čekala četvorica atentatora. Ipak, Đinđić je, zahvaljujući delovanju obezbeđenja, izbegao ozbiljne povrede i preživeo pokušaj ubistva.

Atentat su organizovali pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) i „zemunskog klana“. Kao kolovođe grupe identifikovani su nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija i vođe krinimalnog „zemunskog klana“ Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.

Na Đinđića je iz zgrade u Ulici admirala Geprata 14, pucao pripadnik JSO Zvezdan Jovanović, koji je, kao i bivši komandant JSO Milorad Luković Legija, osuđen pred Specijalnim sudom na 40 godina zatvora.

Presudu je potvrdio i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.