Novo, 11. izdanje „Šumadijskih anala” – časopisa za istoriografiju, arhivistiku i humanističke nauke, koji izdaje Istorijski arhiv Šumadije u Kragujevcu po rečima glavnog urednika M.A. Predraga Ilića donosi 17 radova – 12 iz oblasti istoriografije, tri o arhivskoj građi, i po jedan o zaštiti kulturnih dobara i prikaz knjige. Autori radova su iz Kragujevca, Beograda, Niša, Jagodine, Batočine, Moskve… Dva rada su posvećena događanjima i pojavama iz 17. i 18. veka, četiri 19. dok su ostali posvećeni zbivanjima i dešavanjima u 20. veku.
Odeljak za istoriografiju „otvara” rad Živojina R. Andrejića na temu „Šumadija 1680-1740. godine – doba pustošenja i obnavljnja”. Takođe, tu su i radovi Nade Ljušić „Kragujevačka trošarina 1898-1904”, Kristine Sorgić Stepanović „Socijalistička misao i žensko pitanje – Svetozar Marković i Dimitrije Tucović” i Slavoljuba Stankovića Taleta „Đeneral Đorđe Mihailović – komndant Šumadijske divizije prvog poziva u Prvom balkanskom ratu”.
Istoričar Boriša Radovanović objavio je rad o „Političkim prilikama u Srbiji i narodnim poslanicima iz Okruga kragujevačkog u Narodnoj skupštini Srbije 1908-1912. godine”, Marko Stanojević „Živojin O. Dačić (1874-1920)”, a Nebojša Đokić dva rada – o nabavci artiljerijskih oruđa i teških mitraljeza u Čehoslovačkoj za potrebe vojske Kraljevine Jugoslavije i o nastanku raketnih jedinica PVO u JNA.
Katarina Đurić pisala je o privredi Kragujevca u periodu Velike krize (1929-1934), Slavko Stepanović o zanimljivoj temi „Pravila o vršenju verskih dužnosti učenika srednjih i srednjih stručnih škola u Kraljevini Jugoslaviji, na primeru Ženske zanatske škole u Rači”, Vladimir Veselinović „Od Topolivnice do fabrike automobila”. Poglavlje istoriografije završava rad Jelene Mikićević na temu „Klub kulturnih radnika u Kragujevcu (1951-1962)”.
Rubrika „Anala” posvećena arhivskoj građi donosi tekstove Petra M. Demića „Rodovi malogradačke kompanije 1772-1786)”, Dragana Ž. Vukićevića i Katarine Đurić „Šumadijski Vukićevići – grana iz Svetlića” i Ninoslava Stanojlovića „Kragujevac i Šumadija 1914. godine u beleškama Ane Mihajlović”.
Deo „Šumadijskih anala” posvećen zaštiti kulturnog nasleđa objavlje je rad Jelene Davidović (inače, člana redakcije časopisa) „Poreklo memorijalnih parkova kao ratnih memorijala, sa osvrtom na Spomen-park „Kragujevački oktobar” a rubrika Prikazi tekst Nemanje Petrovića (doktoranta Lomonosov univerziteta iz Moskve) o knjizi Nenada Karamijalkovića o starom Vojničkom groblju u Šumaricama.
Na prednjoj korici 11. „Šumadijskih anala” nalazi se fotografija svadbe u Kragujevcu (oko 1930. godine) ispred čuvenog fotografskog ateljea Dragog S. Milovanovića a na zadnjoj korici porodično stablo familije Vukićević. Sredstva za štampanje časopisa obezbedilo je Grad Kragujevac.