U okviru kampanje ”Pojačajmo svest o zajedništvu i povećanju nataliteta” u organizaciji Kluba beba, trudnica i mama, u Kragujevcu je održan panel za trudnice. Panel je otvorila dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu a na temu Pripreme za porođaj, Vodič kroz porodilište, o prvim minutima novorođenčeta i prvim danima sa bebom kod kuće, govorili su pedijatri, neonatolozi, strukovne medicinske sestre-babice Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac .
- U pogledu pronatalitetne politike više godina unazad Grad Kragujevac finsira dva pokušaja vantelesne oplodnje za sve sugrađanke koje se nisu ostvarile kao mame kroz program Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Prvi smo grad u Srbiji koji je starosnu granicu žene podigao, pre republičkog fonda, na 47. godina. Pored toga imamo brojne mere u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, kaže dr Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća a posebno je izdvojila meru koja obuhvata veliki broj sugrađana kao što je besplatan prevoz za đake osnovnih i srednjih škola, studente i penzionere za šta grad izdvaja preko 600 miliona dinara.
Damnjanović je navela koje sve pogodnosti grad Kragujevac obezbeđuje: Prvaci dobijaju besplatne udžbenike. Svaka nezaposlena i zaposlena porodilja koja ima primanja ispod proseka Grad daje jednokratnu novčanu pomoć. Grad Kragujevac podržava i sve one porodice koje su pre 1. jula 2018. godine dobile trojke od kada je uspostavljena zakonska regulativa. U gradu Kragujevcu pre 2018. rođeno je šest trojki, čije će porodicama do punoletstva te dece kao lokalna samouprava finansijski podržavati sa 10 hiljada dinara.
Jasna Mirković, pedijatar neonatolog Ginekološko –akušerske klinike Univerzitetskog Kliničkog centra Kragujevac kaže da su predavanja i prvi susreti sa zdravstvenim radnicima i lekarima veoma važni za porodilju, buduću majku .
Humanitarna organizacija “Klub beba trudnica i mama” iz Niša u okviru nacionalne kampanje “Pojačajmo svest o zajedništvu i povećanju nataliteta” u gradovima Srbije organizuje besplatne edukacije o trudnoći i nezi bebe za trudnice, porodilje i mlade mame. U okviru obeležavanja šest godina postojanja do sada smo uz pomoć pedijatara, neonatologa, babica i patronožanih sestara kliničkih centara organizovali edukativne panele u Novom Sadu, Beogradu, Leskovcu, a pored Kragujevca posetićemo i Pirot a sa edukacijama ćemo završiti u Nišu, kaže Melisa Osmanović, predsednica udruženja.