„Nemci su ga pokupili u nedelju, 19. oktobra 1941. godine dok je pomagao ocu u kućnim poslovima. Odvojili su starije od 60 i mlađe od 16 godina, a ostale, uključujući i Dragoljuba su streljali. Dragoljub je pogođen 11 puta u noge, nakon čega ga je među leševima pronašla njegova majka“, naveo je na Tviteru korisnik ove društvene mreže Mijailović S., čiju priču prenosimo u celosti.
„U trenutku streljanja imao je 17 godina. Međutim, uspeo je da se oporavi uz angažovanje porodice i lokalnog lekara.
Svoje iskustvo izneo je u dokumentarnom filmu „Krvavo brojanje“, koji daje svedočanstva živih svedoka streljanja u Kragujevcu i okolini tolokm 19, 20. i 21. oktobra 1941. godine.
Bio je prvi direktor spomen parka Kragujevački oktobar, i jedan od inicijatora njegovog osnivanja. Funkciju direktora obavljao je od 1971. do 1983.
Tokom njegovog mandata izgrađen je spomen-muzej „21. oktobar“, postavljen spomenik „Sto za jednog“ i spomen-obeležje naroda Hrvatske, kao i tri skulpture – „Srne“, „Suđaje“ i „Čovek bez iluzija“.
„Sa urođenom plemenitošću decenijama je svedočio o svojoj ličnoj i tragediji svojih drugara“.
Dragoljub Jovanović je preminuo u oktobru 2018. u 94. godini, kao poslednji svedok masakra u Šumaricama“, naveo je u objavi tviteraš Mijailović S.
piše: Direktno