Bivši radnici Zastave kamioni, koja još uvek postoji kao pravni subjekt, iako ne funkciniše već dve i po godine, nastavili su danas početkom minule sedmice započeti protest. I tokom današnjeg prepodneva okupili du se ispred nakadašnje upravne zgrade te fabrike, na Trgu Topolivca, zahtevajući isplatu zaostalih zarada, jubilarnih nagrada i drugih prinadleržnosti, te povezivanje radnog staža od 2010. do početka 2016., kad su i poslednji proizvodni radnici Kamiona napustili svoja radna mesta.
Pobunjene “kamindžije” dana su nadležnima u Vladi Srbije i kragujevačkoj gradskoj upravi, kojima su se zvanično obratili još prošlog ponedeljka, zapretili da će, ukoliko hitno ne budu pozvani na razgovor o postavljenim zahtevima, da blokiraju prugu prema Kraljevu koja prolazi kroz centar Kragujevca, preciznije ispred stare Zastavine upravne zgrade, čijom polovinom je decenijama unazad gazdovala i fabrika kamiona, dok u poslednje vreme poslovni prostor “kamiondžija” u tom objektu koristi kragujevačka gradska uprava.
Bivši radnici te fabrike pozvali su dana sve nekadašnje radnike cele Grupe Zastava vozila kojima nije povezan radni staž, a kojih, prema oficijelnoj proceni, ima blizu 5.000, da im se narednog ponedeljka pridruže na novom protestu, koji je zakazan na centralnom kragujevačkom Trgu “kod Krsta” , ali i u eventualnoj blokadi pruge prema Kraljevu, ukoliko premijerka Ana Brnabić, nadležni ministri i čelnici Kragujevca dalje ne reaguju na njihove zahteve.
Goran Miletić, lider protesta „kamiondžija“ pojašnjava da oko 300 bivših radnika Zastave kamiona traži isplatu od pet do 15 zaostalih zarada i drugih prinadležnosti, kao i uplatu doprinosa penzijsko invalidskom fondu za po nekoliko godina. Radnicima se, prema njegovoj računici , na ime neisplaćenih zarada, jubilarnih nagrada i drugog, u proseku, duguje po oko 500.000 dinara. Većina njih, tvrdi naš sagovornik, ima izvršne sudske presude za naplatu potraživanja od fabrike, koje će u dogledno vreme biti aktivirane.
Pobunjene „kamiondžije“ koji su svoje zahteve prosledili ne samo poslovodstvu fabrike, nego, ponovimo, i premijerki Ani Brnabić, ministrima privrede i pravde, Goranu Kneževiću i Neli Kuburović, kao i rukovodstvu Kragujevca, i danas su podsetili javnost da su nadležne u Vladi i gradskoj upravi upozorili na brojne malverzacije kojima se imovina nekada moćne fabrike koja je, u kooperaciji sa italijanskim IVKO-om, proizvodila i do 10.000 lakih i srednjih kamiona godišnje, bezočno razvlači.
-Mi, bivši radnici Zastave kamiona, ne možemo više nemo ga posmatramo bahato rastakanje i otudjenje imovine naše nekadašnje fabrike, dok, s druge strane, ne možemo da naplatimo plate, jubilarne nagrade i druge prinadležnosti, koje nam se duguju još od 2013. , niti nam se, uplatom doprinosa za PIO, povezuje radni staž od 2010. do početka 2016. godine, napisale nekadašnje „kamiondžije“ u obraćanju premijerki Brnabić, resornim minsitrima i rukovodstvu Kragujevcu.
Premijerka Brnabić, ministar Knežević i minisarka Kuburović, te gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić do sada se ovim povodom nisu oglasili. Pobunjene “kamiondžije” im, medjutim, poručuju da ne nameravaju da odustanu od svojih zahteva i borbe za njihovo ostvarenje. Naprotiv, tim pre što više, kako tvrde, nemaju šta da izgube.
Piše: Zoran Radovanović