Preko algoritama do bronze: Kragujevčanka Irina Stanišić o uspehu na Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi

Društvo Grad

Prvo je gledala emisije o programiranju, iskazivala talenat za matematiku i njoj srodne prirodne nauke, a potom su krenule informatičke radionice na Prirodno-matematičkom fakultetu, tako svoju ljubav, interesovanje, a nadasve veštine opisuje Kragujevčanka Irina Stanišić, jedna od četiri članice srpske delegacije na Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi za devojke u holandskom gradu Feldhovenu.

U konkurenciji 196 takmičarki iz 56 zemalja Irina iz Kragujevca osvojila je bronzanu medalju. Njene drugarice i predstavnice Srbije osvojile su srebnu i dve bronzane medelje. Ekipa Srbije, sastavljena od najboljih informatičarki na nivou srednjih škola, odabrana je na osnovu niza takmičenja u organizaciji Društva matematičara Srbije, a pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete Srbije.

Irina Stanišić će tek od septembra postati srednjoškolka i učenica specijalno-matematičkog smera Prve kragujevačke gimnazije, a ipak, još uvek zvanično „osmakinja” OŠ „Sveti Sava” uspela je, zahvaljujući brojnim uspesima, „da uđe” u srednjoškolski sistem takmičenja i takmiči se u pomenutom rangu.

  • Uporedo sam išla i na takmičenja za osnovnu i za srednju školu iz programiranja, priča za Glas Šumadije Irina, jedna od najmlađih takmičarki na pomenutoj seniorskoj olimpijadi u Holandiji.

Dodaje da je shvatila da ima kapacitet i da možda može ući u srpsku reprezentaciju, pošto nema puno devojčica koje se toliko ozbiljno bave programiranjem.

Međunarodna informatička olimpijada održavala se od 21. do 27. jula i obuhvatala je dva takmičarska dana, Irina objašnjava da su svakog dana imali po četiri zadatka i pet sati za rešavanje. Kroz osmeh kaže, „neko bi pomislio da je to puno vremena za tako mali broj zadataka”, ali svaki zahteva posebnu posvećenost.

  • Baš su teški zadaci, treba puno vremena da se smisli algoritam i posle da se iskuca, dakle to su programi koji nekada dostižu i do dvesta redova, kaže ova mlada Kragujevčanka.

Za takmičenje se spremala uglavnom sama, a imali su, kako navodi, i pripreme koje je organizovalo Društvo matematičara Srbije.

Iz Holandije nosi lepe uspomene i poznanstva koja mogu prerasti u prijateljstvo.

  • Veoma sam ponosna što sam bila deo srpskog tima, želela bih da postanem motivacija drugim mladim ljudima da i oni počnu da se bave programiranjem. Nije mi ovo prva reprezentacija u kojoj sam bila, bila sam prošle godine u Gruziji na Evropskoj juniorskoj informatičkoj olimpijadi, kao i na balkanskim juniorskim olimpijadama. Već sam stalni član, zaključuje sagovornica.

Iako do fakulteta treba proći srednjoškolske dane, postoje razmišljanja i potencijalni planovi, priča Irina, razmišlja o bioinformatici i drugim kombinovanim oblastima, a želja su studije u inostranstvu.

Projekat se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.

Fotografije: Privatna arhiva
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.