Zastava oružja planira da izvoz pešadijskog naoružanja, te lovačko – sportskog i oružja za ličnu odbranu dogodine premaši 60 miliona dolara, što je za deset odsto biše od predvidjenog plasmana za ovu godinu. Zarad realizacije tako postavljenog rasta plasmana, u kragujevačkoj fabrici, saznaje Glas Šumadije, planiraju da u 2019. proizvedu do 1.000 teških mitraljeza 12,7, popularnije „kojota“ , što je za nekoliko stotina više nego ove godine. Cena Zastavinog „kojota“, koji slovi za jedan od najboljih mitraljeza te vrste na svetu, na inostranim tržištima dostiže, inače,17.000 dolara po komadu, tako da se radi o vrlo profitabilnoj proizvodnji.
Pored teških mitraljeza, planira se, kako doznajemo, i povećanje proizvodnje ostalog pešadijskog naoružanja, pre svega jurišnih pušaka M 21, za oko 30 odsto. Očekuje se i povratak Zastavinog lovačko-sporstkog oružja na američko tržište, na kojem ove godine nije bilo prisutno zbog procene doskorašnjeg menadžmenta da uslovi pod kojim je to oružje u Americi prodavano posredstvom tamošnje kompanije Centrury arms, nikako nisu bili povoljni po kragujevačku fabriku.
Naprotiv, zbog toga je, kao što je naš list već i pisao, u Čikagu formirana kompanija Zastava arms USA, koja bi, ukoliko novi menadžment fabrike nešto ne promeni, trebalo da bude eksluzivni prodavac Zastavinog lovačko – sportskog oružja u Americi. Iako je u minulih nekoliko godina u osavremenjavanje proizvodnog procesa u Zastavi oružju investirano čak oko 25 miliona evra što fabr ičkog, što državnog novca, u fabriku, da bi ostala konkurenta na svetskim tržištima, pre svega kad je plasman pešadijskog naoružanja u pitanju, mora, zaključak je i menadžmenta i nadležnih u Ministarstvu odbrane, mora još mnogo da se ulaže. Koliko jođ, pokazaće najavljene procene, a otvoreno je i pitanje izgradnje nove hale, čija jew gradnja zaustavljena pre no što je i započeta, zbog navodnih proceduralnih propusta.
Ono čega se, medjutim, poznavaoci situacije u kragujevačkoj fabrici sve ozbiljnije pribojavaju vezano je za sve glasnije, čini se, ne i neosnovane špekulacije, da bi plasman Zastavinog oružja u narednom periodu mogao da bude stavljen pod kontrolu trgovaca oružjem bliskih aktuelnoj vlast, kakvi su GIM , u kojoj je jedan od savetnika otac ministra policije Nebojše Stefanovića, Branko ( Stefanović), te Partizan Tech, IGG, Krupnik i još neke.
Piše: Zoran Radovanović