Na ulasku u Kragujevac, na drugom kružnom toku, znak je Fijata. Neizvesnost oko opstanka, ne znaka, nego same fabrike, traje od isteka desetogodišnjeg ugovora 2018. godine, a kulminirala je poslednjih mesec dana.
Kada je 28. aprila u Vladi Srbije potpisan Ugovor o dodeli sredstava podsticaja između Ministarstva privrede i privrednog društva Fijat Krajsler Automobili Srbija d.o.o. Kragujevac, iza čijeg se administrativnog naslova krila najava proizvodnje električnog automobila u Kragujevcu, najčešća reakcija bila je – uzdah olakšanja. Nije prošlo ni desetak dana a iz kompanije su počele da stužu vesti o otpuštanju radnika.
Kojima su četvrtak (27. maj) ponuđene otpremnine, koje u proseku iznose oko 400.000 dinara, a sindikatima ostavljen rok od 15 dana da se izjasne o ponudi.
Otkazi su takođe predviđeni i za 90 odsto zaposlenih u Fijat Plastiku, fabrici čiji su radnici inače godinu i po dana u generalnom štrajku.
Predsednik Štrajkačkog odbora Zoran Miljković u izjavi za Nova.rs rekao je da je to „sramota i bahatost“, jer otpuštanjem radnika u štrajku, poslodavac krši zakone Srbije.
- Mi smo do sada imali obećanja ministara naše vlade da ćemo biti zaštićeni i da će socijalni program biti na bazi dobrovoljnosti. Sada ćemo videti da li je to istina ili će nas država pustiti niz vodu. U ponedeljak imamo sastanak sa premijerkom Anom Brnabić i resornim ministrima. Ako dođe do jednog nasilnog otkaza, istog trenutka dobiće masovne proteste na ulici, rekao je Miljković za Nova.rs posle današnjeg sastanka sa menadžmentom Fijata.
On je podsetio da su predstavnici radnika na sastanku 16. maja u Ministarstvu rada dobili čvrsta uveravanja da će socijalni program biti dobrovoljna opcija, a da će radna mesta zadržati svi koji žele da ostanu. Takođe, radnicima je obećano i da će do proizvodnje novog modela 2024. godine, biti uposleni u drugim firmama.
- Sad pozivam i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji pre nekoliko dana baš to izjavio i obećao da će nam naći radna mesta po Geoksovom modelu. Pozivam ga da se izjasni o ovoj bahatoj ponudi koju smo danas dobili. Videćemo u ponedeljak da li je ovo nadmoć privatne kompanije nad državom. Država može kao trećinski vlasnik ovde da se uključi i spreči Fijat da radi ovo što radi. Ukoliko se ne umeša, onda je jasno da država još subvencioniše Fijat sa 48 milona evra, da otpusti svoje radnike, revoltiran je Miljković za Novu.rs.
Na sastanak sa premijerkom Brnabić, sa radnicima, ići će i gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, posle čijeg poziva je Samostalni sindikat Fijata odustao od najavljenog protesta za prošli četvrtak.