Predloženi ustavni amandmani neće dovesti do nezavisnosti pravosudja, zbog čega će biti onemogućena I borba protiv visoke korupcije u Srbiji, konstatovano je na javnoj raspravi na temu “Zašto nam treba promena ustava”, koja je danas organizovana u Kragujevcu.
Predsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Medjak podsetio je, tom prilikom, da o promeni najvišeg akta nema suštinske javne rasprave kao i da ni Skupština Srbije o predloženim amandmanima ne debatuje još od novembra prošle godine.
-Ako ovakvi amandmani prodju Srbija će, kasnije u toku pregovora o pristupanju EU, imati problema da uradi neke stvari koje će morati, a to je borba protiv korupcije, posebno visoke korupcije. Sve to nije moguće bez nezavisnog pravosudja koje ima instrumente i sposobnost da pokrene postupak visoke korupcije i donese presude, smatra Medjak, napominjući da gradjani nisu ni upoznati sa time da se Ustav menja, te da da će u jednom trenutku, kada se amandmani usvoje, morati o tome da se izjašnjavaju na referendumu.
-Referendum neće biti organizovan samo zbog ustavnih amandmana o pravosudju, već će ići u paketu sa nekim drugim izmenama, verovatno vezanih za temu Kosova, ukoliko dijalog sa Prištinom bude išao u tom pravcu da Ustav mora da se menja, kazao je Medjak, ocenivši da će „amandmani o pravosudju verovatno stajati u skupštini sve dok se ne završi dijalog sa Prištinom“.
Ključne zamerke na amandmane, prema njegovim rečima, odnose se na to što u dva najviša tela pravosudja: Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, ni sudije ni tužioci neće biti u većini. Ta dva tela, otudA, neće biti u mogućnosti da rade nezavisno od volje Narodne skupštine, iako je jedan od segmenata nacionalnog plana koji je Vlada Srbije usvojila 2016. godine za pregovore o Poglavlju 23, upravo predvidjao nezavisnost tih tela i da će sudije i tužioci moći da rukovode njima.
Predsednik Evropskog pokreta rekao je da se uz predložena rešenja neće postići cilj – nezavisno pravosudje u Srbiji i upozorio na mogući zastoj u Poglavlju 23 koji može dovesti i do zastoja u svim ostalim poglavljima i zaustavljanja pregovora sa EU.