Predavanje o kockarskoj zavisnosti i razgovor o izložbi Alekse Gajića – SKC

Kultura

Večeras (sreda, 2. jun) na Letnjoj sceni SKC-a, kao i na Facebook live kanalu Studentskog kulturnog centra održaće se predavanje iz oblasti psihologije „Kockarska zavisnost”, a predavač je Andreja Bošković.

Kockarska zavisnost jedna je od najjačih poznatih oblika zavisnosti, uporediva sa heroinskom. O ovom kompleksnom fenomenu govoriće master psiholog Andreja Bošković i njegov gost Aleksandar Đorđević.

Takođe večeras (sreda, 2. jun) ali u 21 sat u stadnardnom terminu SKC na RTK biće emitovan format „kvArt” na temu „Razgovor povodom izložbe ’Nekad su ovde bile sve same njive’, Alekse Gajića.

Aleksa Gajić je strip crtač, ilustrator, filmski autor… „Aleksa Gajić stvara čuda”, piše Uroš Petrović za Desnu knjigu – deo jednog od Aleksinih čuda – knjigu nazvanu Leva knjiga/Desna knjiga. Politikin Zabavnik (evo prilike da se pomene da su Aleksa i Zabavnik drugari već nekoliko decenija) beleži reči Dejana Stojiljkovića – Aleksa Gajić je „čovek koji može da vam nacrta (ili naslika) bukvalno šta god poželite”.

Aleksa Gajić rođen je u Beogradu 20. 5. 1974. Diplomirao na FPUD, u klasi prof. Rastka Ćirića, kolor strip albumom Technotise. Od 1996. do 2006. stalni saradnik Politikinog Zabavnika (a posle toga povremeno). Od 2000. radi za izdavačku kuću Soleil iz Francuske, i od tada objavio 6 kolor albuma (objavljenih u još 8 zemalja). U Srbiji je osim ovih albuma objavio i album Technotise, kao i kolekciju kratkih stripova U Šrafovima, Skrepbuk  i Pljosnati strip. Ilustrovao više knjiga u saradnji sa raznim izdavačima. Sarađivao takođe sa brojnim časopisima i magazinima kao ilustrator.

Autor nekolicine ekonomsko-propagandnih spotova kao i više muzičkih video spotova, i niza reklamnih pamfleta, flajera, novinskih oglasa i reklama, kalendara, plakata, storyboard-ova, itd … Učesnik više kolektivnih izložbi, i autor četiri  samostalne (najznačajnija 2005. u Muzeju primenjene umetnosti).

Od 2006. do 2009. radio na svom prvom dugometražnom animiranom filmu Technotise – Edit i ja. Film je prikazan na preko 20 festivala , i višestruko je nagrađivan. U naredne dve godine ponovo radi za francuskog izdavača, ovaj put Quadrantes Solaire sa dvodelnim albumom Drakko. 2013. još jednom se okušava u animaciji, ovaj put sa kratkometražnim filmom Uspon i pad umetnosti.

U međuvremenu radi na konceptualnom projektu Čudesni stripovi, u okviru kog su nastali i U šrafovima, Skrepbuk, Pljosnati strip, objavljeni od strane System Comics-a, kao i nagrađeni Kameni strip i Premotavanje. Od 2015. sa istom skupinom ljudi radi svoj drugi dugometražni animirani film Technotise – Prorok 1.0.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.