Pravilnom ishranom protiv anemije

Grad Milica

Često osećate umor, srce ponekad počinje da „lupa“, možda ste ostali kratkog daha, a na ogledalu vam se čini da je koža bleđa. Da li ste u tom trenutku pomislili da vašem organizmu nešto nedostaje. Proverite laboratoriju. Ako vam analize pokažu manjak gvožđa, koji se ne proizvodi u našem organizmu, neophodno je pomoći telu njegovim unosom putem gvožđem bogate hrane.

Inače, gvožđe ulazi u sastav hemoglobina i mioglobina, koji naše ćelije snabdevaju kiseonikom, zato se usled njegovog nedostatka razvijaju simptomi anemije. Umor, kratak dah, vrtoglavica, glavobolja, bledilo kože i sluzokoža, osećaj „lupanja“ srca koje se bori da ubrzanim radom dopremi više kiseonika putem krvi u kojoj je smanjena koncentracija funkcionalnih eritrocita. Posledica dugog nedostatka gvožđa i eritrocita izaziva čak i suvoću kože, oštećenje i suvoću kose, a nokti postaju lomljivi i udubljeni.

Kao što smo prethodno rekli prvi korak u borbi sa najblažim oblikom anemije usled nedostatka gvožđa je njegov dovoljan i pravilan unos putem hrane.

Namirnice koje sadrže veću količinu gvožđa su jetra, meso i riba. Gvožđem su bogate mahunarke kao pasulj, sočivo i grašak. Ima ga u zelenom lisnatom povrću (spanać, zelena salata, kelj), u žitaricama, sušenom voću i crnoj čokoladi.

Gvožđe uneto putem hrane različito se apsorbuje u organizmu. Iz crvenog mesa gvožđe se apsorbuje lako, ali se manje količine gvožđa odvajaju u organizmu od mahunarki i zelenog lisnatog povrća.

Apsorpciju gvožđa iz hrane pospešuje vitamin C, pa je dobro uz jutarnje žitarice popiti đus, a kafu koja smanjuje odvajanje gvožđa od žitarica najbolje tek 30 minuta posle doručka.

Ako želite da iz povrća koje sadrži i gvožđe i vitamin C kao što su kupus, kelj, brokoli, karfiol apsorpcija gvožđa bude najbolja jedite ih sirove, a ako ne možete kuvajte ih na pari. Razlika je u spanaću koji tek kada se skuva bolje odvaja gvožđe u organizmu. Što se hlebova tiče za apsorpciju gvožđa najbolji su napravljeni od kiselog testa.

Hranom koja je bogata gvožđem možemo rešiti blaže oblike anemije, a ako je neophodno u lečenju upotrebiti suplemente gvožđa obavezna je konsultacija sa lekarom. 

Piše: dr Miroslava Mišić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.